Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (25. rész) – Farnadi(y) Edit

2020. Augusztus 07. / 13:22


Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (25. rész) – Farnadi(y) Edit

1939-ben, az első két zsidótörvényt követően az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) a Pesti Izraelita Hitközséggel szoros együttműködésben a fellépési lehetőségeiktől, kenyerüktől megfosztott zsidó művészek számára létrehozta a Művészakciót. Ebben a nagysikerű kezdeményezésben 1944. március 19-ig 550 színész, énekes, zenész, táncos, festő, szobrász, író jutott lehetőséghez és szó szerint éltető levegőhöz.

E hasábokon időről-időre bemutatok egy-egy művészt az akkor és ott fellépő, kiállító szereplők közül.

Farnadi(y) Edit-1.jpg

Farnadi(y) Edit zongoraművésznő, pedagógus (Budapest, 1911. szeptember 25. – Graz, 1973. december 14.) . Kilencéves korában került csodagyerekként a budapesti Zeneművészeti Főiskolára, ahol 3 év múlva már zenekari kísérettel, karnagy nélkül adta elő Beethoven C-dúr zongoraversenyét. 

„Olyan fejlett zenei érzékkel, hogy hallgatóit egy csapásra meghódította” – lelkendezett 1925 novemberében a Színházi Élet. De nem is ez volt az első hír egy újabb csodagyerek bemutatkozásáról. 1924 májusában, ahogy erről az Egyenlőség beszámolt, a VII. kerületi Izraelita Nőegylet gyerekművész-matinét rendezett. Itt a 11 éves Farnadi Edit előbb zongorakísérőként, majd szólistaként aratott sikert. A kezdetekhez az is hozzátartozik, hogy az újsághírekben, amelyben a növendék-hangversenyekről írtak Farnadi Edittel együtt említik nem egyszer növendéktársát a kis, „alig néhány arasznyi magasságú” Fischer Anniet.

Farnadi(y) Edit-2.jpg

Bartók Bélánál, Székely Arnoldnál, Weiner Leónál tanult. Alig volt tizenhat éves, mikor elnyerte diplomáját. Két ízben tüntették ki Liszt-ösztöndíjjal.

A harmincas és a negyvenes években Hubay Jenő mesteriskolájában kamaramuzsikusként és kísérőként működött, gyakran szerepelt a Hubay-palota rendezvényein Richard Strauss, Bronisław Hubermann, Zathureczky Ede és mások partnereként. Oktatott zongorát és korrepetált, ahogy ez olvasható volt a Színházi Élet 1934-es hirdetésében. 1936-ban hollandiai vendégszerepléséról adott hírt az Eger-Gyöngyösi Újság.

Az 1940-es évek első felében számos alkalommal szerepel házi hangversenyeken, amelyek egy része a nagyobb nyilvánosságból kiszorított művészek megsegítésére jött létre.

Farnadi(y) Edit-3.jpg

Az OMIKE Művészakcióban 1939 decemberében mutatkozott be, a Hollán Ernő utcai hangversenyteremben megrendezett Beethoven-esten. 1942 januárjában két alkalommal játszotta el Beethoven G-dúr zongoraversenyét, májusban az Adler vonósnégyessel együtt lépett el, majd 1943 novemberében Saint-Säens ritkán játszott zongoraversenyével szerepelt.

A háború befejezése után már 1945-ben hangversenyezett Bécsben, ahol rendkívül jó fogadtatásra talált. 1946-ban férjhez ment Sugár Pál tenoristához és Ausztriába távozott, rendszeresen hangversenyezett Nyugat-Európában. 1958-tól kezdve vendégszerepelt hazánkban is. 1960-ban így lelkesedett érte a Film Színház Muzsika kritikusa:

Farnadi(y) Edit-4.jpg

„Ez a temperamentumos, izmos ritmuskultúrájú zongoraművésznő mestere a kamaramuzsikának. Szólamának minden fontos hangját kiemeli a quintett-szövetből, de tüstént - a kellő tizedmásodpercben — visszavonul, ha valamelyik vonós jelentkezik motivikus mondanivalóval. S milyen sugárzó zeneiséggel mutat rá a mű legapróbb benső történéseire! Egy-egy hirtelen elhalkulás, egy-egy váratlan moduláció, vagy lelassulás, egy-egy elégikusan felcsapó dallamhang kiemelése megannyi emlékezetes élménnyé válik ebben az előadásban.”

Farnadi(y) Edit-5.jpg

1972-ben lépett fel utoljára. Élete utolsó évtizedében Grazban tanított, Kodály és Bartók minden zongoraművét (az I. zongoraverseny kivételével) hanglemezre játszotta; kiválóak Chopin-, Schumann-, Liszt-, Prokofjev-felvételei is.

Képek:

1) Múlt és Jövő, 1925. június 
2) Szász Miklós: Saison, 1931-1932 Ismeretlen fényképező fotója
3) Műsorközlő lap, 1943.
4) Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Központi Könyvtára 
5) Fortepan 1965

A sorozat korábbi írásai / IDE kattintva olvashatók el 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Nagyon boldog születésnapot, drága Klein Judit!
Zsidó világ
„Az igazak halála engesztelést hoz a generációjukra"
Zsidó világ
Binjomin rabbi: Hányféle micva létezik?
2025. Július 04. / 10:02

Binjomin rabbi: Hányféle micva létezik?