Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (113. rész) – Darvas Ibolya

2022. Május 18. / 12:30


Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (113. rész) – Darvas Ibolya

1939-ben, az első két zsidótörvényt követően az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) – a Pesti Izraelita Hitközséggel szoros együttműködésben – a fellépési lehetőségeiktől, kenyerüktől megfosztott zsidó művészek számára létrehozta a Művészakciót. Ebben a nagysikerű kezdeményezésben 1944. március 19-ig 550 színész, énekes, zenész, táncos, festő, szobrász, író jutott lehetőséghez és szó szerint éltető levegőhöz.

darvas-ibolya-cimlap.png

E hasábokon időről-időre bemutatok egy-egy művészt az akkor és ott fellépő, kiállító szereplők közül.

„Revolverrel kényszerítettek először énekelni. Székely Mihály régi jó barátunk volt és kíváncsi volt a hangomra. ’Nem tudok énekelni’ hangoztattam. Elővette revolverét és megfenyegetett. Inkább énekelni kezdtem.” Darvas Ibolya operaénekesnő így vallott a pályaválasztásáról 1946 júliusában, a Szegedi Népszavában.

Darvas Ibolya 2 axioart.hu (002).jpg

Az 1905-ben született énekesnő (eredeti nevén Deutsch Ibolya) első nyilvános szerepléséről a Pesti Napló tudósított 1926 februárjában. Ekkor a Demokrata Nők Erzsébetvárosi Köre által rendezett hangversenyen lépett fel. Az ezt követő években zenei tanulmányai mellett folyamatosan énekelt zenei esteken, amelyeket különböző – részben zsidó – egyesületek, klubok rendeztek. Az ilyen típusú fellépések, az egyre szélesebb repertoárjára támaszkodva, megmaradtak az 1930-as években is.

1929-ben kezdte színházi pályafutását. Erről így számolt be az Újság, az év júliusában:

„Sebestyén Géza igazgató a Városi Színház tagjai közé szerződtette Darvas Ibolyát, a Zeneművészeti Főiskola operai tanfolyamának most végzett növendékét. A fiatal énekesnő, aki a Főiskolán Maleczky Bianca tanítványa volt, az évzáró előadáson általános feltünést keltett szép hangjával és intelligens, muzikális, kulturált énekével a Rigoletto Gilda szerepében.”

Darvas Ibolya 1930. 23 (003).jpg

A színházban Meyerbeer Hugenottákjának apródjaként debütált. A szereplések folyamatosak voltak az 1930-as években. Egy Giordano opera főszerepe, újra Gilda szerepének eléneklése, a Sevillai borbély Rozinája, Adina a Szerelmi bájitalból, Olympia a Hoffmann meséiből, kiváló szerepek sorban, egymás után. A színházon kívül sokszor lépett fel Ney Dáviddal, a kitűnő operaénekessel, akivel azután 1937-ben össze is házasodtak. Állandó fellépője volt a nagyon népszerű nyári állatkerti hangversenyeknek. 1933-ban Komor Vilmossal tartott vidéki opera-körútján.

Nagy feltünést keltett 1933. novemberi beugrása az Operettszínházban, amikor a megbetegedett Alpár Gitta szerepét vette át Madame Dubarry szerepében. Az esetet így ismertette az Esti Kurír:

„Alpár Gitta szerepét a Dubarryban tegnap este már Darvas Ibolya énekelte, aki úgyszólván csak fél nap időt kapott a nagy és nehéz szerep betanulására. Darvas Ibolya kitűnően megállta helyét. Gyönyörűen szárnyaló hangjának és kulturált énektechnikájának megnyerte a közönég tetszését.”

Darvas Ibolya Budapesti Hírlap Képes Melléklete 1933.jpg

A siker nyomán meghívást kapott a pécsi, majd a kecskeméti színház opera előadásaiba, főként a pesten sikert aratott Dubarry színrevitelével. Ezt az Alpár Gittára írt darabot még 120-szor adták elő Darvas Ibolya főszereplésével.

1935-ben, amikor az Operettszínház a „bukása” után varietévé alakult és a többi színház is radikálisan csökkentette a bemutatott operettek számát, ott volt a neve az állástalan operettszínészek között. Fellépett az ismétlődő „Színészek a színészekért” előadássorozatban és továbbra is meghívást kapott - bár a korábbiaknál ritkábban - Budapesten és vidéken hangversenyestekre.

1939. november 11-én ott volt az OMIKE Művészakció első estjén és ezt követően sok szerepben lépett fel a Goldmark-terem kis színpadán, egészen 1944. március 15-ig. Játszott többek között Halévy Zsidónőjében, a Denevérben, a Carmenben, a Traviatában, a Rigolettoban, Mozart operáiban (Szöktetés a szerájból, Varázsfuvola, Figaró házassága). Fellépett a Pallos Ladies énekvokál tagjaként is.

Varázsfuvola_nagyobb_Darvas Ibolya_Lendvay Andor_002.jpg

1945. júniusában A Reggel névsort közölt 4454 Theresianstadti deportáltról. Ebben tűnt fel újra hosszú szünet után Darvas Ibolya neve. Ősszel a Szegedi Népszava, mint a Szegedi Nemzeti Színház koloratúr énekesnőjéről írt róla.

Darvas Ibolya Színház 1946.jpg

1949-ben szerződtette a Magyar Állami Operaház. A Gördülő Opera utazó társulatában lépett fel különböző vidéki városokban, az Operaházban egyedül 2 Gianni Schicchi előadásban énekelt, 1951-ben. Egy hangját megtámadó betegség miatt vonult vissza. A felszabadulás után dr. Ravasz Illés ügyvéd felesége lett. 1990 június 6-án hunyt el.

Képek:

1.) axioart.hu
2.) Színházi Élet 1930.23.
3.) Budapesti Hírlap Képes Melléklete 1933.
4.) Lendvay Andorral a Varázsfuvola előadásában OMIKE Művészakció, 1941. OSZMI Archívum
5.) Színház, 1946.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó kisokos
Vásti és Eszter: A két perzsa királyné
2024. Március 13. / 18:56

Vásti és Eszter: A két perzsa királyné

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi a mindennapok költészetéről
Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi a szeretetről
2024. Március 08. / 07:00

Jonathan Sacks rabbi a szeretetről