Több mint negyvenen vettek részt Magyarországról azon a megemlékezésen, amelyet a mauthauseni koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulóján rendeztek a közelmúltban. A küldöttségben három magyar civil szervezet képviseltette magát, az utazás költségeihez a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) is hozzájárult.
A helyszíni beszámolók szerint az évforduló alkalmából tartott rendezvényen az emlékezők menetét a holokauszt idején született túlélők vezették, a megemlékezésen számos országból mintegy 20 ezren vettek részt. A rendezvényen ott volt VI. Fülöp spanyol király és felesége, valamint Alexander Van der Bellen osztrák államfő és az osztrák kormány számos tagja.
Elhelyezték az emlékezés köveit és virágait annak a magyar küldöttségnek a tagjai is, akik három civil szervezet szervezésében utaztak Ausztriába. A három szervezet: „NÜB” Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete; Emlékezzünk és Emlékeztessünk Alapítvány; „NÜB” Nácizmus Üldözötteit Segítő Alapítvány.
A szervezést Gordon Gábor, az EMEMA kuratóriumának elnöke és munkatársai végezték. Ott volt a megemlékezésen Szabó György, a Mazsök elnöke, Szita Szabolcs professzor és Fekete László, a Dohány-zsinagóga főkántora is.
Christian Stocker osztrák kancellár közleményt adott ki az évfordulóra, amelyben úgy fogalmazott, hogy Mauthausennek mindig intő jelnek kell lennie arra, hogy mihez vezethetnek tekintélyelvű ideológiák, a gyűlölet és a kiközösítés. A spanyol királyi pár – amely a jelenlétével a lágerben egykor fogva tartott spanyolok ezreire emlékeztetett – fehér virágkoszorút helyeztek el a mauthauseni szarkofág előtt.
* * *
A Linz melletti koncentrációs táborban 1938 és 1945 között legalább 90 ezer ember vesztette életét, akiket meggyilkoltak, illetve a fogva tartás sanyarú körülményeinek estek áldozatul. Sokan közülük spanyolok voltak, akiket Franciaország náci megszállását követően deportáltak, miután oda menekültek a Franco-diktatúra elől.
A lágert 1938-ban nyitották meg a nácik először német és osztrák ellenzékiek, bűnözők és „társadalmilag nem kívánatos személyek” számára. A második világháború kitörését követően több mint 40 országból származó csaknem 200 ezer ember raboskodott ott. Mauthausent 1945. május 5-én szabadította fel az amerikai hadsereg. A vasárnapi megemlékezésen a rendőrség adatai szerint mintegy 20 ezren vettek részt.
Mazsihisz.hu/MTI . Fotó: Gordon Gábor/Facebook
