Gyönyörűen rendbe tették a gyulai mártíremlékmű területét

2025. Március 20. / 11:27


Gyönyörűen rendbe tették a gyulai mártíremlékmű területét

Nagylelkű adományokból nagyon szépen rendbe tették a Békés vármegyei Gyula városban lévő zsidó temető mártíremlékművét, ahol megtörtént a terület díszkövezése – tájékoztatta honlapunkat Tamás Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vidéki temetőrendezésért felelős csoportjának vezetője. Köszönet minden résztvevőnek, adományozónak és a kivitelezésben közreműködőknek.

Az emlékmű a vészkorszakban meggyilkolt gyulai zsidóság emlékezetét őrzi. A Gyulai Hírlap egy archív cikkéből közlünk az alábbiakban egy részletet a gyulai zsidóság tragédiájáról. 

gyula1.jpgAz emlékmű díszkövezettel ellátott területe

A gyulai zsidókat 1944. június 16-án szállították át a békéscsabai gyűjtőtáborba. Az elhurcolás előtt a rendőrség szigorú és könyörtelen motozást tartott. Elkobozták a gettóba kényszerített emberek utolsó értékeit: karikagyűrűket, karórákat, pénzeket, betétkönyveket, ékszereket, töltőtollakat, ceruzákat. Mindezeket a rendőrségen „bűnjeljegyzékbe” foglalták, majd átadták a korabeli pénzügyigazgatóságnak. Mindannyiukat megfosztották személyazonosságukat igazoló hivatalos okmányaiktól. Már nemcsak másodrendű állampolgárok voltak, hanem a nemzetből kitagadott hontalanok.

Békéscsabán még tíz napot töltöttek, embertelen körülmények között, majd június 26-án elindult a marhavagonokból álló szerelvény az elhurcoltak számára ismeretlen úti cél felé. Június 29-én az auschwitz–birkenaui rámpán Mengele doktor irányításával szortírozták őket, kit életre, kit halálra ítélve, egyetlen kézmozdulattal.

A gyulai zsidóság, valamint a kikeresztelkedés ellenére zsidó származásúnak minősítettek 75 százaléka elpusztult (az 1941. évi népszámlálás adatai szerint a városnak 510 izraelita vallású lakosa volt, az összlakosság két százaléka, akik mindannyian magyar anyanyelvűnek vallották magukat, nemzetiségi hovátartozásukat tekintve pedig csupán 25-en jelentették ki, hogy ők zsidók). A deportáltak több mint 85, a munkaszolgálatra elhurcoltak 50 százaléka nem tért vissza. Az életben maradtak jó része, generációkra kiható lelki traumát hordozva, az ország más részén vagy határainkon túl keresett új otthont. (Forrás: Gyulai Hírlap, 2011. július 8.)


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Hatalmas sikerrel zárult az idei PészáhFeszt!
Kultúra
Boldog születésnapot, Malek Andrea!
2025. Március 13. / 13:12

Boldog születésnapot, Malek Andrea!

Zsidó világ
Amíg pillog a láng – Purimi buli a Frankelben