Mától tartja ötödik ülését az Európai Bizottság (EB) antiszemitizmus elleni küzdelemmel és a zsidó élet támogatásával kapcsolatos uniós stratégia végrehajtásával foglalkozó munkacsoportja Brüsszelben. A tanácskozáson részt vesz dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke is.
Az Európai Bizottság 2021-ben fogadta el az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a zsidó élet előmozdításáról szóló, első uniós stratégiát, amelynek egyik legfőbb jelentősége, hogy – a nemzeti hatáskörök tiszteletben tartásával – meghatározza az Európai Bizottság szakpolitikai keretét a 2021-2030-as időszakra.
A stratégia közel száz intézkedést tartalmaz, ezek közüleddig hetven indult el a tagállamokkal, civil társadalmi szervezetekkel, valamint helyi és nemzetközi partnerekkel együttműködésben.
A stratégia végrehajtásával foglalkozó munkacsoport 5. ülésének napirendjén a főbb témák a következők:
– a Hamász terrortámadásának hatásai a zsidó közösségekre;
– a Hamász támadásának hatásai – az antiszemitizmus elleni fellépés előrehaladása;
– az Európai Történelem Háza állandó kiállítás megtekintése;
– a tagállamok beszámolója az antiszemitizmus elleni nemzeti stratégia megvalósításáról;
– az együttműködés lehetőségei a Jad Vasem és az EU tagállamai között;
– az IHRA-emlékhelyek (International Holocaust Remembrance Alliance – Nemzetközi Holokauszt Emlékezet Szövetség) megóvásának kartája;
– emlékezés a múltra, a jövő alakítása – konferencia a holokauszt emlékezetéről.
A tanácskozáson részt vesz dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is, akivel később interjút közlünk tapasztalatairól, a testület tevékenységéről és a tanácskozás legfontosabb eredményeiről.
Címlapkép: Európai Bizottság/Facebook