„Legalább az áldozatok nevei olvashatók legyenek"

2021. Július 11. / 17:58


„Legalább az áldozatok nevei olvashatók legyenek"

Budapesten különféle hátterű fiatalok és kevésbé fiatalok  egy zsidó temetőben tisztítják meg az elhanyagolt sírokat, közben a német képzőművész, Gunter Demnig botlatóköveket készít a holokauszt áldozatainak emlékére. Ezt a két dolgot kapcsolja össze Dobray György dokumentumfilmje: a Kövek.


A holokauszt áldozatainak síremlékeit tisztító önkéntesekről és a botlatóköveket készítő Gunter Demnigről, emlékező családtagokról, az emlékezést segítőkről forgatott Kövek címmel dokumentumfilmet Dobray György, akivel a Magyar Narancs készített interjút. 

DobrayGyorgy.jpegDobray György (Képek: Magyar Narancs)

Arra a kérdésre, hogy miért ezt a témát választotta, a rendező azt válaszolta: „Igazából nem én választottam, miről készítek filmet, a téma választott engem. Apám munkaszolgálatos volt, másfél éves koromban elvitték, eltűnt, később valamikor anyám kapott egy értesítést, hogy meghalt. Ez az ember életét végigkíséri. Lelkiismeret-furdalásom volt, miért nem néztem utána jobban, mi történt apámmal, miért nem faggattam anyámat vagy a rokonaimat, akik ismerték, milyen volt. Valamiért igyekeztem nem beszélni róla". 

A művész két éve a Klubrádióban hallott egy riportot Braun Verával, aki Németországban él, gyermekorvos, és arról mesélt, hogy „amikor Magyarországon járt a nagynénjével, kimentek a Kozma utcai temetőbe, és azt tapasztalták, hogy nagyon sok sírt, emlékkövet megrongált az idő, belepte a por, a moha, a sár, ők is alig találták meg azt, akit kerestek. Akkor merült fel benne, hogy meg kellene oldani ezt a helyzetet, hogy legalább az áldozatok nevei olvashatóak legyenek".

– Teljesen biztos voltam benne, hogy erről filmet kell csinálnom – tette hozzá Dobray. – Akkor hallottam azt is, hogy Gunter Demnig valamikor szintén Magyarországra jön. A botlatókövekkel bár egész másfajta módon, de ugyanúgy emléket állít a holokauszt áldozatainak. Az emlékezésnek ez a két módja nagyon is összefügg, hisz’ végtére is mind a két tevékenység arról szól, hogy az áldozatok nevei ne merüljenek feledésbe.

A teljes interjú a Magyar Narancs honlapján, ide kattintva olvasható.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi Mózesről
2024. Március 17. / 08:26

Jonathan Sacks rabbi Mózesről