Holokauszt Romániában: hol volt, hol nem volt?

2009. Október 07. / 21:50


Holokauszt Romániában: hol volt, hol nem volt?

Forrás: Új Magyar Szó


A hivatalos Bukarest nem egykönnyen ismerte el bűnrészességét a zsidók deportálásában és szervezett megsemmisítésében, az egymást követő kormányok 1989 után is következetesen tagadták, hogy az országban is alkalmazták volna a „végső megoldás” embertelen elvét.


Mi is történt?

Mi több, az 1989 utáni vezetők nem is mindig csak hallgatólagos beleegyezésével nem a zsidó áldozatoknak, hanem a pogromokat, deportálásokat elrendelő Ion Antonescu marsallnak emeltek szobrokat országszerte. A román hatóságok mindent megtettek azért, hogy eltitkolják, Romániában is léteztek zsidótörvények, hogy több tízezer áldozatot követeltek a bukaresti és iaºi-i pogromok, és több százezer romániai zsidó vesztette életét nemcsak a náci haláltáborokban, de az eredeti román szabadalomként is felfogható transznisztriai halálvonatokban.

Hannah Arendt Eichmann Jeruzsálemben. Jelentés a rossz banalitásáról című könyvében arról ír, hogy a romániai pogromok kegyetlensége még az SS-katonákat is elborzasztotta. Antonescut, az emberiség elleni bűnökért halálra ítélt és kivégzett fasiszta vezetőt a mai Moldovai Köztársaság Romániához csatolásáért nemzeti hősként és – a cinizmus határa – a zsidóság megmentőjeként ünnepelték, fittyet hányva a nemzetközi zsidó közösség, Izrael és Washington szemrehányó figyelmeztetéseire.

Végül a több oldalról érkező nemzetközi nyomásnak és a Wiesel Bizottság Romániát a háborús bűnösök felderítését akadályozó országok között említő jelentésének engedve Bukarest nagy nehezen el/beismerte a romániai holokausztot és a náci szimbólumokat betiltó törvényt fogadott el.

Mindeddig azonban ez csak annyi következménnyel járt, hogy a közterekről eltűntek az Antonescu-szobrok, és valamivel kevesebb utca viseli a fasiszta marsall nevét. Három évvel ezelőtt még a közszolgálati televízió nézői között végzett felmérés alkalmával Antonescut nevezték meg minden idők harmadik legnagyobb románjának.

Zöldek: környezetvédők, vasgárdisták

A latens antiszemitizmus ma is erősen él Romániában, így nem csoda, hogy a holokauszt-emlékműnek számos ellenzője volt. Természetesen manapság már nem „sikkes” nyíltan megvallani a zsidóellenes érzelmeket, így a tiltakozók egyebek között – ismét csak cinikus módon – környezetvédelmi okokra hivatkoz (elvégre a környezetvédők és a vasgárdisták színe egyaránt a zöld).

Az ürügyet konkrétan az szolgáltatta, hogy az emlékműnek helyet adó Brezoianu parkból 32 fát máshova költöztettek volna. Valójában egyrészt maga az emlékmű megépítése, másrészt az zavarta őket, hogy a szoborcsoport a vasgárdista mozgalom és a német parancsnokság volt székházainak közelében kapott helyet.

Az „ökologisták” azzal fenyegettek, hogy a törvényhozásnál akadályozzák meg az emlékmű felállítását, és a „zöld övezetek elleni genocídiummal” vádolták meg a közel 400 ezer zsidó emlékére „feláldozott” 3000 négyzetméternyi területet átengedő polgármesteri hivatalt.

Hároméves huzavona

Jóllehet külügyminiszterként Cristian Diaconescu maga is ígéretet tett a washingtoni hatóságoknak az emlékmű átadására, annak felállítását mindeddig sikerült megakadályozni. Igaz, maguk a hatóságok sem sürgették túlságosan felavatását, és maguk is mindent kitaláltak az esemény elodázásáért.

Tavaly szeptemberben például a bukaresti főpolgármesteri hivatalban „nyilvános vitát” szerveztek az emlékmű felállításáról, amiről korábban már konkrét határozat született meg. De a tervet ellenezte a bukaresti műemlékvédelmi hatóság igazgatója, Florin Necula is, mivel, mint állította, az ő véleményét nem kérték ki a kérdésben.

Az emlékmű ellen fellépett több nem kormányzati szervezet is, közülük a legagresszívebb az Eco-Civica volt. Elnöke, Dan Trifu a „burkolt antiszemitákra” jellemző szemforgatással mondotta, nem a szobor ellen tiltakozik, hiszen jól tudja, mennyit szenvedtek a zsidók, hanem a zöld övezet feláldozása zavarja.

Virgil Nitulescu, a művelődési tárca volt államtitkára pedig hirtelen rájött arra, hogy a kiszemelt területen földalattti parkolónak kellett volna épülnie. Így, jóllehet az alapkövet még 2006 októberében elhelyezték Traian Básescu államfő és Adrian Iorgulescu akkori művelődési miniszter jelenlétében, a felavatással mostanáig várni kellett.

Az emlékmű


A ma végre felavatásra kerülő emlékművet az 1935-ben született, tanulmányait Bukarestben végzett, 1970 óta Németországban élő szobrász, Peter Jacobi tervezte. A hét méter magas, 10 méter széles, 2894 négyzetmétert elfoglaló szoborcsoport hét részből áll, néhányuk neve szimbolikus: Oszlop, Via Dolorosa, Cigányok kereke, Dávid csillaga, Sírvers.

A kompozíció egy része lenyúlik a föld alá, annak jelképeként, hogy a zsidóknak gyakran a föld alá kellett menekülniük. Az emlékmű melletti 300 méteres falon tüntetik fel egyebek között a pogromok helyszínéül szolgáló helységek nevét. A térről eltávolított 32 fáért cserében a művelődési tárca 124 fát, 200 rózsabokrot és 20 bukszusbokrot ültet az Izvor Parkban és a főváros más zöldövezeteiben.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Holokauszt megemlékezés Nyíregyházán is
Zsidó világ
Mi marad Isten kezében? - Jó szombatot!
2024. Április 19. / 17:14

Mi marad Isten kezében? - Jó szombatot!

Kultúra
2B Galéria: A halállal kapcsolatban
2024. Március 18. / 11:56

2B Galéria: A halállal kapcsolatban