Az MTK Budapest, a MAZSIHISZ, az MTK Baráti Kör és az MTK Budapest Zrt. közös szervezésében avatták fel április 16-án az Új Hidegkuti Nándor Stadion ötös kapujánál azt a 121 nevet tartalmazó táblát, amely a Holokauszt MTK-s áldozatainak állít emléket.
„Régi adósságunkat törlesztjük a mai napon azzal, hogy emléket állítunk az MTK és a Hungária vészkorszak idején elhurcolt és meggyilkolt sportolóinak és sportvezetőinek ” – fogalmazott a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapjára időzített eseményen Pandzarisz Sándor, az ötletgazda MTK Baráti Kör elnöke.
Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke kiemelte, azok az emberek, akikre emlékeznek, rengeteget tettek az MTK-ért, a zsidóságért, a jóért és az emberekért, és tehetségükkel öregbítették a magyar sport hírnevét is. Kiemelte: „az egykori bajnokok nem egy versenyen, hanem a történelem könyörtelenségével szemben maradtak alul” . Mint mondta, a "táblára 121 nevet véstek fel, többek között labdarúgókét, atlétákét, asztaliteniszezőkét és vívókét, akiket először a versenyekről, majd a klubból, végül pedig az életből is csak azért zártak ki, mert zsidók voltak".
Deutsch Tamás, az MTK Budapest elnöke elmondta, hogy a tömegmészárlások, a népirtások áldozatait számtalanszor jelöletlen sírokba temették, az elpusztított magyar zsidók százezreinek a holttestét a haláltáborok krematóriumaiban elégették, ezreket pedig a Dunába lőttek. „A túlélőknek és nekünk, a túlélők leszármazottjainak ezért az a különös kötelességünk, hogy mindenkire emlékezzünk. Senkit sem felejthetünk el, a holokauszt MTK-s áldozatait sem” – fogalmazott. Beszédét azzal zárta, hogy a holokauszt magát az MTK-t is elpusztította volna, de a klub a háború után újjáalakult, és a 137 éves krónikájába ma már több lap íródott a vészkorszak után, mint a vészkorszakig.
Az esemény zárásaként Radnóti Zoltán, a Budapesti Rabbiság igazgatója, a Bét Sálom zsinagóga rabbija mondott imát a táblán felsorolt áldozatokért, majd a két jelenlévő holokauszt-túlélőt, Brüll Istvánt és Kósa Györgyöt is köszöntötte.
Az ünnepélyes avatón elhelyezte az emlékezés virágait a két elnök mellett Zakor Sándor, az MTK Budapest Zrt. elnöke és tulajdonosa, Pandzarisz Sándor, az MTK Baráti Kör elnöke, Szöllősi György, az Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatója, valamint Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó Szövetség és Lomnici Zoltán, az Aranycsapat Testület képviseletében.
Az emléktábla az MTK Budapest, a Mazsihisz, az MTK Baráti Kör, az MTK Budapest Zrt. és a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla-programja összefogásával jött létre.









Fotó: Ritter Doron / Mazsihisz
