– Magyarországon nem szokás letartóztatni a vendéget, de Magyarország nem is akarta letartóztatni az izraeli miniszterelnököt, és ha akarta volna sem tudta volna ezt megtenni – mondta Orbán Viktor ma reggel a Kossuth rádióban. A Nemzetközi Büntetőbíróság azonban közölte: a Római Statútum 86. cikkének értelmében a részes államok kötelesek teljes mértékben együttműködni a bírósággal.
A Kossuth rádióban ma reggel Orbán Viktor közölte: Magyarország azért nem tartóztatta le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt - ahogy azt a Nemzetközi Büntetőbíróság elvárta volna -, mert az országban nem szokás letartóztatni a vendégeket.
Magyarország nem is akarta letartóztatni az izraeli kormányfőt, mert Izrael a barátja, és a külpolitika értelme és célja egy ország számára, hogy barátokat gyűjtsön, és az jó, ha Izrael Magyarországnak barátja és nem ellensége - mondta.
Elmondta, ha Magyarország akarta volna is a letartóztatást, akkor sem tudta volna a rendőröket utasítani arra, hogy ezt tegyék meg, mert Magyarország nem tette a belső jog részévé ezt a nemzetközi szerződést.
A izraeli miniszterelnök ezerszázalékos biztonságban volt Magyarországon - fogalmazott.
***
Alapvető fontosságú, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) működését biztosító Római Statútum minden részes állama eleget téve kötelezettségének ne engedje be területére Benjámin Netanjahut anélkül, hogy teljesítené a bíróságnak az izraeli kormányfő letartóztatására és átadására vonatkozó határozatát - jelentette ki Paivi Kaukoranta, a részes államok közgyűlésének (ASP) elnöke csütörtökön azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány arról döntött: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
A közgyűlés elnöksége megjegyzi, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt, amelyeket az izraeli kormányfő "legalább 2023. október 8. és 2024. május 20. között" követett el.
A közgyűlés elnöksége megjegyzi továbbá, hogy a Római Statútum 86. cikkének értelmében a részes államok kötelesek teljes mértékben együttműködni a bírósággal a joghatósága alá tartozó bűncselekmények kivizsgálása és üldözése során.
A 89. cikk első bekezdésének értelmében a részes államok külön kötelesek teljesíteni a bíróság letartóztatásra és átadásra irányuló határozatait - hívta fel a figyelmet.
"A bíróság azon képessége, hogy teljesítse megbízatását, attól függ, hogy az államok teljesítik-e az együttműködési kötelezettségeiket, különösen, ha az elfogatóparancs hatálya alá tartozó személyek letartóztatásáról és átadásáról van szó" - fogalmazott.
(MTI)
Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor fogadja Benjámin Netanjahut a Karmelita kolostorban 2025. április 3-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
