Bemutatták a tatai zsidó temető sírfeliratairól készült könyvet

2024. December 01. / 19:01


Bemutatták a tatai zsidó temető sírfeliratairól készült könyvet

Bemutatták a „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe – Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben” című könyvet, ami a Kuny Domokos Múzeum kiadásában jelent meg. A tatai zsidó temető hazánk egyik legrégebbi, máig is működő, a 18. század közepén alapított sírkertje.

A kötet annak a 2022 őszén megrendezett konferencia sorozat alapján született, melyen többek között a tatai zsidó temető XVIII. századi síremlékeiről, a zsidó síremlékművészet XX. századi felfedezéséről, a tatai temető sírfeliratainak jellemzőiről és a Fischer-család sírjairól hangzottak el előadások – írta a tata.hu.

tat-könyv-cimlap.jpg

A könyvben tanulmányt jegyző nyolc szerző a tatai zsidóság történetével összefüggő kutatásaik legfrissebb eredményeit tárja az érdeklődők elé, melyeknek kulcsforrása és ösztönzője a helyi zsidó temetőben a közelmúltban megtörtént adatfeltáró kutatás volt.

A tatai zsidó temető sírfeliratait kutatták

– Ezt a kötetbemutatót egy nagyon komoly konferencia előzte meg, amelyet Dávidházi Péter professzor úr kezdeményezett annak folytatásaként, hogy a szakmai munkacsoporttal nekiláttunk a tatai zsidó temető adattárának és kataszterének az elkészítéséhez. Ennek a munkának az eredményéből a MAZSÖK és az önkormányzat támogatásával korábban elkészült már egy anyag – mondta a bemutatón Kerti Katalin, a Goldberger Alapítvány elnöke. A kutatás eredményeit a Legyen lelke Isten árnyékában című könyv, valamint az ehhez tartozó tudományos adattár és helyszínrajz tartalmazza, mely a tataikonyvtar.hu oldalról letölthető.

A tatai zsidó temető hazánk egyik legrégebbi, máig is működő, a 18. század közepén alapított sírkertje. A magyarországi zsidó temetők közül itt található a legtöbb, 18. században keletkezett síremlék. A tatai zsidó temető és 18.–20. századi sírköveinek tudományos vizsgálata című, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) pályázati támogatásával lezajlott projekt a temető és annak síremlékei vallás-, hely-, művelődés-, társadalom- és művészettörténeti értékeinek tudományos igényű feltárására, megörökítésére és közzétételére vállalkozott, szakértők bevonásával. A kutatás tervezése 2021-ben kezdődött, amikor a Goldberger Alapítvány felvette a kapcsolatot a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvánnyal, egyeztettek az önkormányzattal is, és a város felvállalta a projekt koordinálását.

Forrás: kemma.hu

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Tudomány
Budapest 1944: halálmenet, munkaszolgálat, deportálás
Zsidó világ
Ma este beköszönt szukot – a sátrak ünnepe