Áron Shevo Budapesten járt: A holokauszttúlélő grafikus, aki Izraelben bélyegeket tervez

2025. Február 24. / 14:44


Áron Shevo Budapesten járt: A holokauszttúlélő grafikus, aki Izraelben bélyegeket tervez

Áron Shevo, a 81 éves, magyar származású  holokauszttúlélő  grafikus és illusztrátor nemrégiben  Jichák Herzog izraeli államelnök hivatalos delegációjának tagjaként Budapesten járt. Ellátogatott a Mazsihisz elnökéhez, Dr. Grósz Andorhoz is, ahol egy baráti hangvételű beszélgetés keretében mesélte el családja történetét és osztotta meg, min dolgozik jelenleg.

Aharon Shevo Schwartz Áron néven született Hajdúböszörményben, 1943-ban. Édesanyja Olaszliszkán született, és Cvi Hirs rabbi leszármazottja. Áron a művészet iránti fogékonyságát édesapjától örökölte, aki több művészeti ágban is tevékenykedett: zenélt, énekelt és festett; ő a holokauszt során vesztette életét, miután munkaszolgálatra vitték még Áron születése előtt. Neve szerepel azon száznyolcvanezer név között az Áldozatok Emlékfalán, amely a Holokauszt Emlékközpontban található, a Páva utcában. 

A történetük a hajdúböszörményi gettóban kezdődik, onnan szállították át őket, és több mint ezer embert Debrecenbe, a téglagyárba. Áron mindössze tíz hónapos volt, amikor anyjával, bátyjával és nővérével együtt egy Auschwitzba tartó vonatra tették őket, több száz más zsidó családdal együtt. Áron édesanyjának beszámolója szerint egy idő után megálltak és napokig vesztegelt a vonat, nem indult tovább Lengyelország irányába.

1944 júniusában a győri zsidókat szállító vonat tévedésből Kassára érkezett, ahol értesítették a hibáról Adolf Eichmannt. Ő végül engedélyezte, hogy a szerelvény továbbhaladjon Auschwitzba, ahol a deportáltak többségét azonnal meggyilkolták. Ezzel egy időben a debreceni zsidókat is deportálták, eredetileg szintén Auschwitzba szánták őket, de végül a bécsi polgármester kérésére a vonatuk Bécs és Strasshof felé indult. Itt kényszermunkára osztották be őket. A rossz körülmények ellenére a túlélési esélyeik lényegesen jobbak voltak, mint az Auschwitzba hurcoltaké, így sokan visszatérhettek Magyarországra.

A háború után Áron és családja Mezőkövesdre került, ahol elvégezte az első osztályt. Hét évesen költöztek Izraelbe, ahol eleinte öt évet Haifa mellett éltek, majd Tel-Aviv Neve Sha'anan negyedében telepedtek le. Tizenöt évesen nyert először díjat egy grafikus pályázaton, ahol bankjegyeket kellett tervezni. Esti iskolába járt, hogy eltartsa magát, majd grafikai tanulmányokba kezdett a Bezalel Művészeti Akadémián. Ezt követően teljesítette a kötelező katonai szolgálatot, ahol plakátokat tervezett a hadsereg reklám osztályának, később tartalékosként harci mentőorvosként szolgált.

A katonai szolgálat után New Yorkban folytatta tanulmányait a School of Visual Arts-ban. Visszatérve Izraelbe, a grafikai tervezés különböző területein dolgozott. Könyveket illusztrált, főként gyerekkönyveket, valamint bibliai és zsidó témájú műveket. Emellett bélyegeket tervezett az izraeli postának, és érméket, medálokat készített az Izraeli Bank és a Kormányzati Pénz- és Érmegyár számára. Áron Shevo emellett grafikai tervezést tanított több főiskolán is, például a jeruzsálemi Emuna Főiskolán, és ő alapította az animációs szakot a Haifai Wizo Művészeti Akadémián.

Legismertebb munkái közé tartozik az Einstein-ről készült bélyeg, amelyet az izraeli posta adott ki, de készített még a Mózes és Ábrahám alakját ábrázoló érméket is. Áron még 81 évesen is aktívan alkot, és a legmodernebb technológiai eszközöket használja munkájához. Ma iPad Pro táblagépen dolgozik, Photoshop és Illustrator szoftverek segítségével alkotva meg a lenyűgöző illusztrációkat.

A Mazsihisz elnökével folytatott beszélgetésen Áron bemutatta készülő könyvét, amelyet 84 éves testvérével közösen írnak. A könyv a családjuk történetét meséli el, gazdagon illusztrálva, és színes képekkel kiegészítve. A könyvet gyermekeknek szánják, és az ő szemükön keresztül mutatják be a holokauszt borzalmait, és családjuk túlélésének történetét. A testvérek célja, hogy ne csupán egy családregényt, hanem egy szélesebb közönség számára írt egyedülálló művet alkossanak, amely a fiatal generációk számára is értékes tanulságokkal szolgál majd.

Áron ma Izraelben, Jawnéban él családjával. A közelmúltban egyik unokája, Malkia Gross a Gázai övezetben vesztette életét. A család megmutatta azt a QR-kódot tartalmazó képet, amely egy emlékoldalra vezet, ahol videók és fényképek találhatók az elhunyt unokáról. Malkia számítástechnikából diplomázott, majd úgy döntött, hogy a pedagógia területén helyezkedik el, hogy hatással legyen a fiatalokra az oktatás révén. 5784. Sivan hónap 16-án esett el, miközben Rafah közelében harcolt. Emléke legyen áldott.

IMG_20250224_135601_edit_424768828408619.jpgMalkia Gross emlékoldala a képre kattintva érhető el.

Áron Shivo a holokauszt 80. emlékévének alkalmából bélyegképet készített, amelynek nagyított, bekeretezett mását átadta dr. Grósz Andor részére. A jövőbeli tervei között szerepel, hogy folytatja munkáját és befejezi a családja történetét elmesélő könyvet. A könyv megjelenésére Izraelben és Magyarországon egyaránt számítanak. A testvérpár kitartó munkájának köszönhetően a fiatalabb generáció művészi módon, képekkel illusztrált formában is megismerkedhet a holokausztot túlélt család történetével.

Zucker-Kertész Lilla írása

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Nógrádi Péter: Drága Édesanyám!
2025. Január 27. / 13:19

Nógrádi Péter: Drága Édesanyám!

Kultúra
Elindult a Zachor Alapítvány művészeti pályázata!