Adatok, tanulságok az „Együtt-egymásért” programról

2024. Augusztus 21. / 14:01


Adatok, tanulságok az „Együtt-egymásért” programról

A nagy érdeklődést kiváltó Együtt-Egymásért Program legnagyobb része júniusban véget ért, már csak egy alprogramja, az Iskolaprogram folyik az év végéig. Röviden bemutatjuk a munkánk eredményeit, és kérjük, hogy gondolkodjanak el az adatok és tapasztalatok tanulságain.

Először is: köszönet a JDC Charitable Foundation 200 000 dollár értékű adományáért! Segítségével enyhítettünk a legsürgősebb szociális szükségleteken és erősítettük a zsidó egyházi és civil szervezetek együttműködését egymással és az állami ellátórendszerrel. A program az egész zsidó közösséget segítette abban, hogy szükség esetén minden generációja és tagja saját ellátórendszerre támaszkodhassék.

Az Együtt-Egymásért Program megvalósítása lehetetlen lett volna partnereink, a Magyarországi Zsidó Szociális Segély (MAZS) Alapítvány és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) együttműködése nélkül. Akárcsak a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), ők is önerőből fedezték a működtetés költségeit, így a JDC adományát teljes egészében támogatásokra, szolgáltatásokra fordíthattuk.

Második, harmadik és negyedik generációs magyar állampolgárságú, a zsidó közösséghez kötődő emberek szociális, egészségügyi és lelki gondjain segítettünk. 2023. május 2-án hirdettük meg a programot. Először elektronikus jelentkezéssel, majd és a személyes találkozásokkal felmértük az igényeket. 409 háztartásból összesen 831 személyt értünk el. Anyagi, családi, egészségügyi állapotukat körültekintően figyelembe véve, megküldtük támogatási javaslatainkat a független Jóváhagyó Testületnek.  A testületi döntésről szeptember elejétől értesítettük a jelentkezőket, és ha szükséges volt, egyeztettük a megvalósításuk menetét.

Június elejére az Iskolaprogram kivételével lezajlottak a támogatások, szolgáltatások. Négy területen segítettünk, az alábbiak szerint. (A listában, akárcsak a mindennapi munkánk során, támogatottjainkat ebben a jelentésben is a program tagjaiként neveztük meg.)

A támogatások, szolgáltatások négy területe, számokban:
 
▪ Háztartási és egészségügyi segítség (58 tag):

 - 46 budapesti lakásban két alkalommal szezonális nagytakarítás, 12 vidéki tagunk takarítási költségeihez alkalmanként 40 000 Ft hozzájárulás (A Mazsihisz megvalósításában)

 - Egészségügyi segédeszköz vásárlás támogatása (87 tag): legfeljebb 60 000 forint anyagi támogatás és graduális kiegészítő támogatás. (A Mazsihisz megvalósításában)

 - Gyógyszerkártya támogatás (161 tag): 90 000 Ft értékű, gyógyszerekre költhető támogatás (A MAZS Alapítvány megvalósításában)                       

 ▪ Lelki egészség támogatása (60 tag): - Szakszerű segítség lelki problémák megoldásában. (A MAZS Alapítvány megvalósításában)

 ▪ Gottlieb Andor Iskolaprogram (60 tag):

 - Nehezebben beilleszkedő, szétszórt figyelmű gyermekek fejlesztése. A támogatások a nyár folyamán és az új tanév első félévében is folytatódnak. (A Mazsihisz megvalósításában)

 ▪ Lakhatási válságban lévő családok megsegítése (91 háztartás):

 -  135 000 Ft egyszeri anyagi támogatás rezsi és lakhatási kiadásokra. (A Mazsihisz megvalósításában)

Egy új támogatási forma, az Iskolaprogram, (Gottlieb Andor Program, GAP) 

A mi közösségünkben is megfigyelhető az a világszerte leírt jelenség, hogy egyre több gyermek küzd tanulási és viselkedési zavarokkal. Ezek az elakadások később helyrehozhatatlan hátrányt okozhatnak az érintett gyermekeknek, és számtalan nehézség forrásává válhatnak az iskolai, családi környezetükben.  Újszerű, megelőző programrészünk a család és az iskola bevonásával szakszerű segítséget nyújt a problémákkal küszködő gyermekek fejlesztéséhez azokon a területeken, amelyeken az iskola forráshiány miatt nem tud segíteni.

A GAP eddig anyagi támogatást nyújtott egyéni fejlesztéshez, szűrést és reflexintegrációs diagnosztikát végzett, logopédiai és kommunikációs terápiát, egyénre szabott gyógytornát, mentális támogatást biztosított. Nyáron több gyermeknek szervezett fejlesztő, terápiás hatású táborozást. Mivel ezek a terápiák nyújtott hatásúak, a gyermekek fejlődése érdekében az Iskolaprogram a következő félévben folytatódik, egyéni foglalkozásokkal, valamint terveink között szerepelnek szülői támogató csoportok és szülőtréningek kialakítása.

A 60 gyermekkel induló Iskolaprogramban a diákok zöme a Scheiber Iskola tanulója.  Egy magánadományból további négy gyermek ellátását is végezzük, az ő szüleik a jelentkezési határidő után kérték gyermekük támogatását.

A Jáhád Közösségi Szolgálat is azt vallja, hogy a siker kulcsa az együttműködés a partnerszervezetekkel

Az Együtt-Egymásért Program már a negyedik projekt alapú támogatás, amelynek megpályázásában és megvalósításában a Mazsihisz égisze alatt részt vettünk. A két JadbeJad Programot a BZSH Szociális Osztállyal és a Hitközség egységeivel valósítottuk meg, a második generációt támogató Együtt Program megpályázásához és lebonyolításához pedig csatlakozott a MAZS Alapítvány és családsegítő szolgálata, a JAFFE.

Most lezáruló programunkat a JDC Charitable Foundation meghívásos pályázatára készítettük, ám saját erőnkből nem tudtuk volna megvalósítani. A MAZS Alapítvány volt ismét a partnerünk. Összeköt minket, hogy egy a célunk, a közösség jólléte, és ehhez a célhoz, hasonló szakmai szemlélettel közelítünk.

Közösségünkben, történelmi okokból a különböző generációk szociális ellátásáról külön-külön szervezetek gondoskodtak. Ez a modell egyre kevésbé indokolt. A MAZS Alapítvánnyal együtt úgy gondoljuk, hogy a korszerű szociális ellátás fókuszában a család kell, hogy álljon, hiszen a családtagok gondjai, problémái kölcsönösen hatnak egymásra: bármelyik családtag megoldatlan helyzete az egész család életét befolyásolja. Ha a gondoskodás megtervezésekor a figyelem a család egészére kiterjed, nagyobb eséllyel tárhatók fel a gondok, átláthatóbbak az igények és a támogatások, tervezhetőbbek azok az állami, önkormányzati vagy egyéb forrású szolgáltatások, amelyekre a család jogosult lehet.

Partnerségünk fontos eleme a családfókuszú szemlélet, mellyel együtt jobb eredményt érhet el, mint külön -külön.

Milyen képet kaptunk a közösségről?

Fel szokták vetni a kérdést, hogy valójában van-e sürgető igény szociális támogatásokra, hiszen a szociológiai kutatások, sőt a közvélekedés szerint is a magyarországi zsidó közösség a társadalom jobb módú részéhez tartozik.

Az Együtt-Egymásért Programban érdemi képet kaphattunk szociális, egészségügyi, mentális állapotukról, családi és közösségi kapcsolataikról.  A jelentkezési adataik helyes értelemzése segíthet a kérdés megválaszolásában, és a közösségi szociális munka észszerű megszervezésében.

Adatainkat 75%-ban budapesti, 25 %-a vidéken élő jelentkezőink válaszaiból gyűjtöttük.  Közülük 69% nő, 66 %-ban 65 éven felüli. Egészségi állapotukról az alábbi szomorú képet kaptuk.

jahad-cikk-1.jpg

47% egyedül él, nincs hozzátartozója, a gyermekes családok 38%-ában pedig egy szülőre hárul a gyermeknevelés minden gondja.

jahad-cikk-2.jpg

A 409 támogatott háztartásban a rezsi kifizetése után fejenként átlagosan 65 410 forint marad étkezésre, egészségügyi kiadásokra, ruházatra, kultúrára!

A háztartások 18 %-ában tartósan sérült, beteg családtagot ápolnak-gondoznak a családok.

Ezek a tények arra intenek, hogy bánjunk óvatosan a közkeletű értelmezésekkel és az átlagoló statisztikai adatokkal. Mindkettő torzan mutathatja be a közösség rászoruló részének állapotát.

Adataink bizonyítják, hogy a magyarországi zsidó közösségben számosan szorulnak támogatásra. Tapasztalataink alapján szükség van az átfogó, fenntartható és korszerű szociális hálóra.

A program kiértékelése nélkülözhetetlen a jövőbeli munkánk megtervezéséhez:

Az Együtt-Egymásért Program értékelése az Iskolaprogram kivételével megtörtént. Tagjainktól, külső partnereinktől és szakembereinktől skálás és szöveges értékelést kértük, és örömmel nyugtáztuk, hogy többszáz, megelégedést tanúsító írásbeli vélemény érkezett vissza hozzánk.

A tervezés és a lebonyolítás értékelése mellett kíváncsiak voltunk arra is, hogy a jövőben milyen támogatásokkal, szolgáltatásokkal segíthetünk leginkább tagjaink helyzetén. 

Visszajelzésük minden területet felölelő kiértékelése a jövő év elejére születik meg, az Iskolaprogram befejezése után. Levonható tanulságai segítik majd a jövőbeli közösségi támogatások optimális megtervezését.

A jó hírünk a legjobb hirdetésünk

Hogyan találjuk meg a rászorulókat, hiszen jó részük feltehetően idős, és nem bújja a világhálót, vagy nem kötődik sem hitéleti, sem civil szervezeteinkhez. Hogyan nyerjük meg bizalmukat, ha a segítségkérést a közvélemény gyakran a gyengeség jelének értelmezi?  

Az Együtt-Egymásért Programot a Mazsihisz, a MAZS Alapítvány, a zsidó sajtó, a zsidó vallási és civil szervezetek   elektronikus felületein hirdettük meg. Ezek a hirdetések, cikkek a közösséghez kötődő, médiahasználó rászorulók nagyobb részét elérték. Tudjuk, hogy az idősebb generáció egy részétől a web idegen, és azt is, hogy sokan ódzkodnak a segítségkéréstől, ezért levelet írtunk a budapesti körzetek és vidéki taghitközségek, a zsidó intézmények, valamint a civil szervezetek vezetőinek. Megkértük őket arra, hogy személyesen hívják fel a látókörükben lévő rászorulók figyelmét a támogatásainkra, és biztassák őket, hogy jelentkezzenek bizalommal. Közreműködésüket itt is megköszönjük, és munkájukra ezután is számítunk.

A közösséghez nem kötődő rászorulókhoz sajnos nem vezet bejáratott út. A támogatások híre személytől-személyig, fokozatosan juthat el hozzájuk. Ebben a folyamatban a legtöbbet az erősen kötődő hittestvéreink és megelőző programjaink tagjai segíthetnek.

Mi is megtapasztaljuk, hogy a jól szervezett, bizalmat ébresztő szociális támogatásoknak jelentős, a vallási közösséget is építő hatása van. Támogatottjainkkal partneri viszonyban állunk, és ezt a szóhasználatunkban is kifejezzük. Elhagytuk a szociális szakmában megszokott, alá-fölérendeltségi viszonyt feltételező kliens kifejezést. Tagjaink ők, akikkel együtt dolgozunk a gondjaik megoldásán, és ebben a folyamatban magától értetődően megtapasztalják a judaizmus szellemiségét, a közösség megtartó erejét.  Vallási, kulturális, szabadidős közösségi programokat javasunk nekik, hogy megtalálják a helyüket a zsidó életben. Sikeres beilleszkedésük hírt visz munkánkról a közösség távoli sarkaiba is.

Hagyományaink szerint a közösség ügyeiről való gondoskodás, a szükséget szenvedők támogatása, sőt, a fenyegető bajok megelőzése is része a zsidó életmódnak. A MAZS Alapítvánnyal, a BZSH Szociális Osztállyal, a hitközségi egységekkel és intézményekkel, valamint zsidó civil szervezetekkel együtt ebben a szellemben folytatjuk a közösségi munkát.

Készítette: a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) Jáhád Közösségi Szolgálata

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek