Számos zsidó családfakutatással foglalkozó (angol nyelvű) forrás és adatbázis érhető el online azok számára, akik zsidó felmenőik után kutatnak. Az itt felsorolt összes forrás tartalmaz ingyenesen elérhető adatbázisokat és anyagokat, amelyek a zsidó származás kutatásához kapcsolódnak, bár néhány esetben fizetős opciókat is találhatunk köztük. Ezeket az adott leírásokban külön jelezzük.
A JRI - A lengyel oldal egy nagy, teljes körűen kereshető adatbázisnak ad otthont, amely a zsidó anyakönyvek indexeit tartalmazza, több mint 550 lengyel város több mint 5 millió rekordjával, és rendszeresen új rekordokat indexelnek és adnak hozzá. A több mint 1,2 millió rekordra vonatkozó keresési eredmények digitalizált képekre is hivatkoznak. Ez az adatbázis ingyenes, de adományokat szívesen fogadnak.
2. Yad Vashem - Shoah Names Database
A Yad Vasem és partnerei több mint 4,5 millió zsidó holokauszt áldozat nevét és életrajzi adatait gyűjtötték össze. Ez az ingyenes adatbázis számos forrásból származó információkat tartalmaz, köztük több mint 2,6 millió oldalnyi, a holokauszt leszármazottai által beküldött tanúvallomást. Ezek egy része az 1950-es évekig nyúlik vissza, és tartalmazza a szülők nevét, sőt még fényképeket is. Ez az adatbázis ingyenes.
3. The Family Tree of the Jewish People (FTJP)
Több mint négymillió ember adatai kereshetők a világszerte több mint 3700 zsidó genealógus által beküldött családfákból. A JewishGen, a Zsidó Genealógiai Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IAJGS) és a zsidó diaszpóra Nahum Goldmann Múzeumának (Beit Hatefutsot) ingyenes szolgáltatása. Ez az adatbázis ingyenes.
4. National Library of Israel (Izraeli Nemzeti Könyvtár)
A Tel-Aviv Egyetem és az Izraeli Nemzeti Könyvtár ad otthont a különböző országokban, nyelveken és időszakokban megjelent zsidó újságok gyűjteményének. A teljes szöveges keresés az egyes újságok megjelenése során megjelent összes tartalomra, valamint az újságok digitalizált képei is elérhetők.
5. Zsidó családtörténeti gyűjtemény az Ancestry.com-on
Míg az Ancestry.com történelmi adatbázisainak többsége csak fizetős előfizetők számára érhető el, addig a zsidó családtörténeti gyűjtemények közül számos ingyenes elérhető. A JewishGen, az American Jewish Joint Distribution Committee (JDC), az American Jewish Historical Society és a Miriam Weiner Routes to Roots Foundation, Inc. partnerségével létrejött együttműködés révén létrejött az ingyenes zsidó történelmi feljegyzések nagy online gyűjteménye, beleértve a népszámlálási és választói listákat, a népességnyilvántartásokat és még sok mást. Ezekben a gyűjteményekben keverednek az ingyenes és az előfizetéses nyilvántartások, ezért vigyázzon - nem minden elérhető a nem előfizetők számára! Ez az adatbázis az ingyenes és az előfizetéses nyilvántartások keveréke.
6. Összevont zsidó családnévmutató
Az Avotaynu, a zsidó genealógia folyóirata, az ingyenes Consolidated Jewish Surname Index (CJSI), amely 699 084, többnyire zsidó családnévre vonatkozó információhoz vezet, amelyek 42 különböző adatbázisban szerepelnek, amelyek együttesen több mint 7,3 millió rekordot tartalmaznak. Az adatbázisok némelyike azonnal hozzáférhető az interneten, míg mások megjelent könyvekben és mikrofilmeken találhatók, amelyek a világ legtöbb zsidó genealógiai társaságánál elérhetők. Ez az adatbázis ingyenes.
7. A JewishGen Online Worldwide Burial Registry (JOWBR)
Ez a JewishGen ingyenes kereshető adatbázisa világszerte temetőkből és temetkezési nyilvántartásokból származó neveket és egyéb azonosító információkat tartalmaz. Ez az adatbázis ingyenes.
8. A hollandiai zsidó közösség digitális emléktere
Ez az ingyenes internetes oldal tulajdonképpen egy digitális emlékműként szolgál, amely azoknak a férfiaknak, nőknek és gyermekeknek az emlékét őrzi, akiket a náci megszállás alatt zsidóként üldöztek, és nem élték túl a Soát - beleértve mind a holland anyanyelvűeket, mind a Németországból és más országokból Hollandiába menekült zsidókat. Minden egyes személynek külön oldal állít emléket az életéről, olyan alapvető adatokkal, mint a születés és a halál. Ha lehetséges, a családi kapcsolatok rekonstrukcióját is tartalmazza, valamint az 1941-es vagy 1942-es címeket, így virtuális sétát tehet az utcákon és városokban, és találkozhat szomszédaikkal is. Ez az adatbázis ingyenes.
9. Routes to Roots - Kelet-európai archív adatbázis
Ez az ingyenes online adatbázis lehetővé teszi, hogy település vagy ország szerint keressünk, és megtudjuk, milyen zsidó és egyéb iratokat őriznek a fehéroroszországi, lengyelországi, ukrajnai, litvániai és moldovai levéltárak. A Routes to Routes weboldalon indexált levéltárak közé tartozik többek között a Lembergi Történeti Levéltár, a krakkói, przemysli, rzeszowi, tarnowi és a varsói AGAD levéltár, valamint regionális levéltárak Lembergben, Ivano-Frankivszkban (korábban Szaniszló), Tarnopolban és más városokban. Ezek az iratok nem érhetők el online, de ki lehet nyomtatni egy listát az adott ős városáról, amely megmutatja, milyen dokumentumok állnak rendelkezésre, illetve hol és hogyan lehet hozzájuk férni.
Ez az ingyenes JewishGen adatbázis lehetővé teszi, hogy város vagy régió szerint keressen, és megtalálja az adott helyen elérhető Yizkor-könyvek leírását, valamint a könyvtárak nevét, amelyekben ezek a könyvek megtalálhatók, és az online fordítások linkjeit (ha vannak).
Forrás: thoughtco.com
Zucker-Kertész Lilla
