Ma van „a földkerekség legtudósabb papjának", Lőw Immánuelnek a halálozási évfordulója

2020. Július 19. / 18:40


Ma van „a földkerekség legtudósabb papjának", Lőw Immánuelnek a halálozási évfordulója

Ma este kezdődik Lőw Immánuel (Ávráhám Hájim ben Jehuda Lejb) járcájtja – emlékéből fakadjon áldás! A legendás szegedi rabbira, aki a magyar, német és héber nyelv mellett tudott arámiul, szírül, törökül, arabul, perzsául, görögül, latinul, románul és szláv nyelveken is, 1944. július 19-én halt meg Budapesten. Radnóti Zoltán rabbi róla szóló írásának részleteivel emlékezünk rá.


1854. január 20-án ismét fia született annak a 43 esztendős neológ rabbinak, akinek szavára ekkor már az ország majd’ minden vallási és világi szaktekintélye odafigyelt. Az édesapa, Lőw Lipót szegedi főrabbi sorsán viselte a XIX. századi magyar történelmet. 1849-ben még börtönben ült felségsértés és lázítás vádjával, ám nem sokra rá már az osztrák és magyar kormányzat tanácsadója. A szülők az újszülöttnek magyarul az Immánuel nevet adták, azaz „Isten velünk van”, míg a 8. napon az „Ávráhám Hájim” héber nevet kapta. Ez a csecsemő lett a híres prágai gólemkészítő Lőw dinasztia   legfiatalabb tagja. (...) A fiatalember 24 éves korában megszerezte a rabbi címet és visszatért szülővárosába, ahonnan 65 esztendeig szinte ki sem fog mozdulni. Az ifjú Lőw 1878. szeptember 8-án hivatalosan is a szegedi hitközségre rabbija lett.A gyermek megilletődve állt fel arra a szegedi szószékre, ahol édesapja prédikált 25 esztendőn keresztül, és elmondta a prófétai ars poeticáját: „A pusztában nyissatok utat Istenünknek!". (...)

fiatal.jpg

Beszédgyűjteményeit mindenki tisztelettel forgatta. Prédikációi megírásához Lőw Immánuel megtanulta a gyorsírást , és így ő lett Szeged város első gyorsírója is.Tudományos munkáiról minden krónikás csakis szuperlatívuszokban beszélt és beszél a mai napig. 27 évesen – Lipcsében – megvédett doktori disszertációja a korszak legfontosabb orientalista művei közé tartozott (Aramäische Pflanzennamen). A dolgozat 1200 növényt elemez. Életrajza szerint a magyar, a német és a héber nyelv mellett tudott arámiul, szírül, törökül, arabul, perzsául, görögül, latinul, románul és szláv nyelveken is. Blau Lajos szerint ő volt a „földkerekség legtudósabb papja“, ám ennek ellenére soha nem tanított sem iskolában, sem egyetemen, hanem a vidéki városka paplakjának íróasztala mögül irányította a világ zsidó művelődését. (...)

1927 januárjában a zsidóság közgyűlésén 144 érvényes szavazat közül 115 szavazattal lett – azaz szinte vita nélkül – a már 73 esztendős rabbi a parlamenti felsőház  tagja, megelőzve a kor másik legnagyobb hatású rabbiját, a Dohány utcai főtemplom papját, Hevesi Simont. Felsőházi tagságát a második zsidótörvények elfogadásáig, 1939-ig tarthatta meg. A zsidótörvények végszavazása előtt egyik leghíresebb beszédét mondta el az agg főrabbi, melyben még az újszövetségből is idézve próbálta meggyőzni a felsőház tagjait, hogy ne szavazzák meg a zsidótörvényt. Naiv próbálkozása eleve kudarcra volt ítélve. (...) Nyolcvankilenc esztendősen, 1943. szeptember 8-án, beiktatásának emléknapján mondta el utolsó nagy beszédét. Gyenge volt és már le sem írta a prédikációt, hanem – tőle szokatlan módon – szabadon szólt a híveihez. Rá egy hónapra – a visszaemlékezések szerint – a legnagyobb zsidó ünnep, az engesztelés napján (Jom Kipur/Kol Nidre) elmondott beszédében már csak megátkozta Hitlert és a Harmadik Birodalmat. 

öreg.jpg

A német megszállás után már sem a tudományos, sem a kulturális munkássága, sem a felsőházi tagsága nem menthette meg a deportálás borzalmától a 90 esztendős rabbit.1944. június 28-án a 2400 emberrel Szegedről elindult a harmadik deportáló vonat. Lőw Immánuel már az indulás előtt – a téglagyári gyűjtőtábor hideg padlóján – tüdőgyulladást kapott. Budapesten sokan próbáltak a súlyos beteg rabbi segítségére sietni, ám a megszállt városban ez szinte lehetetlen volt. A segítők között volt Scheiber Sándor rabbi, a rabbiképző későbbi igazgatója is. Ő a gyászbeszédében így mondta el: „Amikor az Aréna úti zsinagóga gyűjtőtáborához értem, épp mentőautóba emelték a deportáló vagonból kimentett, összetört, vak tudóst. Egy üveg meleg levest nyújtottam be neki”.

Ekkor látta utoljára. 

Lőw Immánuel Budapesten, 1944. július 19-én, Támuz hónap 28-án halt meg.

(Radnóti Zoltán főrabbi írása teljes terjedelemben itt olvasható.)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Dr. Kunos Péter, a közösség első számú szolgálója
Zsidó világ
Széder este a Bethlen téren
2024. Április 26. / 11:39

Széder este a Bethlen téren