Zsidó művészet és élet a muszlim világban

2025. Április 07. / 11:54


Zsidó művészet és élet a muszlim világban

Az iszlám i. sz. 7. században bekövetkezett felemelkedését követően a muszlim birodalmak alatt zsidó közösségek alakultak ki Észak-Indiától egészen Spanyolországig. Az újkorig ők alkották a világ legnagyobb zsidó népességét, amely az Oszmán Birodalom fénykorának leáldozásával egyidőben, a 20. században indult hanyatlásnak. Évszázadokon, régiókon és nyelveken átívelő örökségük még az Izraelbe, Európába, Amerikába és Ausztráliába irányuló későbbi vándorlások után is őrzi a muszlim világ nyomait.

A zsidó-muszlim találkozások visszhangjai még ma is a zsidó tapasztalat középpontjában állnak, melyek a megosztottságon átívelő emberi kapcsolatokról szólnak, a nyilvános kulturális és politikai vitáinkat meghatározó feltételezések újragondolására késztetnek, és feltérképezik az együttélés, a kölcsönös megbecsülés és az egyszerre több kultúrához való tartozás értékes lehetőségeit (és eredendő törékenységét).

Az In Plain Sight a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) Magnes Zsidó Művészeti és Élettörténeti Gyűjteményének állandó kiállítása több mint 1400, muzulmán országokból származó tárgyából válogatott össze, a kulturális rokonság és a közös vonások tükrében. A tárgyak kiemelik a diaszpórai lét elemeit, a közös grafikai formákat és vizuális tájakat, a szent szövegekhez és az emberi testhez való hozzáállást, valamint a kereskedelmi és tudáscsere-hálózatokat, és mindezek középpontjában a fény alapvető szerepe áll a zsidó és muszlim imahelyeken. Az egymás mellé helyezések további asszociációkat és narratívákat hoznak létre - formák, színek, anyagok és technikák révén -, amelyek kultúrákon és földrajzokon átívelnek.

Ez a kiállítás egyben egy több mint ötéves kurátori együttműködés csúcspontja is. A zsidó és az iszlám művészet kurátoraiként közösen vizsgálták a tárgyakat, tanulmányozták az elsődleges forrásokat a vizuális kultúrától az építészetig és a zenéig, és több nyelven olvastak másodlagos irodalmat.

Az 1970-es és 1980-as években a Magnes (1962-ben alapították) aktívan bővítette gyűjteményeit. A múzeum alapítói megkerülték az akkoriban uralkodó megközelítést, amely a zsidó tapasztalatot az európai történelemre, művészetekre és esztétikára, valamint az askenázi világra összpontosította. Ehelyett öncélú „mentőakciókat” szerveztek: olyan expedíciókat, amelyek célja a világszerte eltűnőben lévő zsidó közösségek kulturális örökségének összegyűjtése volt, különös tekintettel a muszlim területekre. Miközben egyre több zsidó hagyta el történelmi hazáját - az üldöztetés elől menekülve és a jobb életkörülményeket kereső bevándorlóként -, Berkeleybe kerültek azok a tárgyak, amelyeket kénytelenek voltak hátrahagyni vagy eladni. A múzeum munkatársai és önkéntesei beutazták Észak-Afrikát (leginkább Marokkót, Tunéziát és Egyiptomot), a Földközi-tenger keleti részét (Görögország és Törökország), Közép-Ázsiát (Bukhara) és Indiát, és olyan családoktól is szereztek tárgyakat, akik Irakból és Iránból vándoroltak az Egyesült Államokba. A muszlim világból származó anyagi kultúra bevonása a Magnes Collection of Jewish Art and Life gyűjteményt a globális zsidó diaszpóra kultúráinak elsőszámú képviselőjévé teszi.

Címlapkép: Ira Nowinski, karaita zsinagóga, Kairó, Egyiptom, 1985. Magnes Collection of Jewish Art and Life, UC Berkeley, 85.49.8 © Ira Nowinski/Stanford Libraries.

A gyűjteményhez tartozó többi képeket ebben az albumban találják.

magnes.berkeley.edu cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Szerdócz rabbi: Ne irigykedj!
2025. Február 13. / 07:04

Szerdócz rabbi: Ne irigykedj!