Címkék

Képzőművészet

Kultúra / 2023. Február 06. / 09:20

Ludwig Múzeum: Művészet a Soá után

– A gondoskodás fogalmát és a megújuló digitális látogatói élményt állítja 2023-as évadának fókuszába a budapesti Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum – mondta sajtótájékoztatóján Fabényi Julia igazgató. Boris Lurie és Wolf Vostell konfrontatív művészete Magyarországon először a Ludwigban lesz együtt látható Művészet a Soá után címmel.

Zsidó világ / 2023. Január 20. / 14:43

A formába öntés kegyelme: Uri Asaf festményei a 2B Galériában

Héber betűk címmel nyílt meg a napokban Uri Asaf tárlata a Ráday utcai 2B Galériában, ahol ma délután maga az alkotó, valamint a kiállítást megnyitó Csáki Márton tart tárlatvezetést. Uri Asaf szellemi-filozofikus értelemben több rétegű, a héber írásjegyeken alapuló, ám azokat továbbgondoló absztrakt festményeit a héber írásbeliség szentsége, a Tóra örök tanítása, az évezredes zsidó hagyomány inspirálta.

Kultúra / 2023. Január 11. / 13:05

Nézőpont: Köböl Vera tárlata a gettó felszabadításának évfordulójára időzítve

A budapesti Héber és Izraeli Kulturális Központ ad otthont Köböl Vera tervezőgrafikus, fotográfus Nézőpont című kiállításának, amelynek megnyitója jövő héten csütörtökön, január 19-én, délután 6 órakor lesz az intézmény Paulay Ede utca 1. szám alatti székházában. A tárlat kurátora Tölgyesi Katalin, a kiállítást megnyitja Németh Gábor író, köszöntőt mond Niedermüller Péter polgármester, közreműködik Éliás Gábor gitárművész.

Kultúra / 2022. November 24. / 16:43

Képregény Radnóti utolsó napjairól – a bori notesz a 2B Galériában

Aleksandar Zograf szerb grafikus, képregényrajzoló gazdag és szerteágazó munkásságába ad betekintést a budapesti Ráday utcai 2B Galéria új kiállítása, amelynek megnyitója november 26-án, szombaton este 6 órakor lesz. A megnyitón levetítik a Kaktus Kid utolsó kalandja című animációs dokumentumfilmet, amelyben életre kel a II. világháborúban kivégzett Veljo Kockar képregényrajzoló Kaktus Kidje és beköltözik Aleksandar Zograf életébe...

Mazsihisz hírek / 2022. November 22. / 11:18

Kulka János színművész festményei a Mazsihisz Szeretetkórházában

Az országszerte ismert és szeretett Kulka János Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész a színészi hivatása mellett képzőművészettel is foglalkozik. Festményeiből a Mazsihisz Szeretetkórházának ajándékozott egy válogatást, a becses képek a betegfolyosók, irodák és egyéb egységek falait díszítik – számol be róla az intézmény Facebook-oldala.

Hírek, lapszemle / 2022. November 13. / 17:07

Új identitás felé: magyar művészek az izraeli képzőművészetben

Magyarországról az 1920-as évek elején érkeztek az első képzőművészek Erec-Izraelbe. Hatásuk érezhető az ország vizuális képének megteremtésében is, a közterületek művészetével a kollektív emlékezést hangsúlyozták, a karikatúrát és a grafikai tervezést is ösztönözték – írja Ungár Olga az Izraelinfo.com portálon megjelent, kulturális értelemben igen izgalmas értekezésében.

Kultúra / 2022. Október 25. / 13:39

Látható lélek láthatatlan arcokon

Javaslom, hogy menjenek el a budapesti Ráday utcai 2B Galériába a Láthatatlan arc című portrékiállításra, de mivel határozottabb megfogalmazással szeretnék élni, azt kell mondjam: ennek a roppant izgalmas tárlatnak a megtekintése – és most Radnóti főrabbit idézem – „kötelezően ajánlott”. A kiállított anyag a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből való, a tárlat kurátora Farkas Zsófia, a kiállítás november 23-ig tekinthető meg.

Kultúra / 2022. Október 03. / 11:15

Láthatatlan arc: Tárlat a zsidó múzeum portrégyűjteményéből a 2B Galériában

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár szándéka, hogy élő, folyamatos kapcsolatot ápoljon a budapesti rokon intézményekkel, s időről időre megmutathassa gyűjteménye egy-egy részét. Ilyen együttműködés jött létre a múzeum és a Ráday utcai 2B Galéria között, ahol ezen a héten megnyílik a „Láthatatlan arc" című tárlat a múzeum arcképgyűjteményéből.

Magyar zsidó arcképcsarnok / 2022. Augusztus 11. / 13:15

Magyar zsidó arcképcsarnok: Scheiber Hugó (1873-1950)

Scheiber Hugó egy tízgyerekes család gyermekeként született, édesapja díszletfestő volt Bécsben, maga a későbbi festő is ezzel kezdte pályafutását. Lakatosnak tanult, és formális művészi képzést alig kapott. 1898-1900 között az Iparművészet Főiskolára járt, de tanulmányait nem fejezte be, megmaradt autodidakta művésznek. Az első világháborúban a fronton harcolt.