Kácsor Zsolt: Doktor Moll és a nép hazug szava

2022. Január 17. / 10:26


Kácsor Zsolt: Doktor Moll és a nép hazug szava

Szerző: Kácsor Zsolt

Nagy megtiszteltetés egy zsidó ember számára, ha a zsinagógában a péntek esti szombatfogadás alkalmával dvár tórát, azaz tanítást tarthat a Tóra aktuális hetiszakaszáról. A mostani hetiszakaszról (Besalah) múlt pénteken Doktor Moll beszélt a Bét Sálom zsinagógában, és kissé messziről indított: azzal kezdte, hogy az államfő április 3-ra tűzte ki a választásokat. Hogyan kapcsolódik ez a Tórához? Most megtudják.


Napról napra, hétről hétre, évről évre megtapasztaljuk, hogy a több ezer éves Tóra mennyire aktuális szöveg: varázslatos, hogy mennyi minden kiolvasható belőle múltról, jelenről és jövőről. Nem csoda, hogy Doktor Moll nagyon szeret róla beszélni, pedig messze van ő attól, hogy a Tórában járatos embernek tartsa magát, olyannyira messze, hogy habár a héber betűket ismeri, olvasni héberül nyilvánosan nem mer. Van ilyen. Ő nem olyan bátor, mint Mózes volt, a nehézbeszédű, dadogós ember, aki kiállt a nép elé és beszélt – igaz, csak az öccse fülébe sugdolózott, a néphez már Áron beszélt fennhangon.

Múlt héten pénteken azonban Doktor Moll kiállt a Bét Sálom közössége elé, hogy a Mózes második könyvének negyedik hetiszakaszáról, a Besalah kapcsán beszéljen, és onnan kezdte, hogy Áder János köztársasági elnök április 3-ra írta ki a parlamenti választásokat. Doktor Moll kicsit messziről indított, de legalább messzire jutott. Ilyen is van. Ha már héberül nem merünk olvasni, akkor legalább magyarul beszéljünk fennhangon, főleg akkor, ha a Tóra már megint bebizonyítja nekünk, hogy nálunk jóval okosabb, bölcsebb és jobb. Sőt, szebb is, de ez most nem fontos.

A fontos az, hogy a választások kiírásával elkezdődik a kampány, s Doktor Moll biztos benne, hogy annak idején Mózes is kemény kampányt folytatott Egyiptomban a nép körében annak érdekében, hogy vegyék a szavait komolyan. 

De hogyan kampányolt Mózes? 

Azt bizonyosan nem mondhatta, hogy azért gyertek velem, rabszolgák, mert a sivatagban nektek sokkal rosszabb lesz, mint Egyiptomban. Azt sem mondhatta, hogy azért gyertek velem, rabszolgák, mert a sivatagban nem lesz mit ennetek, nem lesz mit innotok, szűkölködni és szenvedni fogtok, bálványt fogtok imádni, úgyhogy indulás! Előre a szabad bizonytalanba a biztonságos szolgalétből! Azzal sem kecsegtethette a népet, hogy Egyiptomból a Kánaánba jutnak, mert azok, akik Egyiptomot elhagyták, nem mentek be a Kánaánba. Mózes a népre váró nehézségeket – hogyan is mondjuk finoman – nem részletezte. 

Az efféle elhallgatásra ma mi azt mondanánk, hogy a politikai vezetők hazudnak a népnek – ami olyan ordas közhely, hogy a népet ez már meg sem lepi. Azzal azonban nem szokás előhozakodni, hogy nemcsak a politikai vezetők szoktak hazudni a népnek, hanem olykor a nép is hazudik a politikai vezetőknek.

És a Besalah hetiszakaszban éppen ez történik. 

Amikor az Egyiptomból menekülő zsidók megtudják, hogy rettenetes sereggel közelít feléjük a feldühödött Fáraó, a nép e szavakkal fordul Mózeshez: „Talán mert nincs elég sírhely Egyiptomban, azért hoztál ki bennünket, hogy meghaljunk a sivatagban? Mit tettél velünk, hogy kivezettél Egyiptomból? Nem azt mondottuk-e neked Egyiptomban: hagyjál minket, hadd szolgáljuk az egyiptomiakat? Mert jobb nekünk az egyiptomiakat szolgálni, mint elveszni a sivatagban”.

Doktor Moll igyekezett megkeresni a Besalah hetiszakaszt megelőző szövegekben, hogy a fentieket vajon pontosan hol és mikor mondta a nép Mózesnek, s nem találta nyomát ennek az érvelésnek. Nem, a zsidók előzőleg nem mondtak semmi ilyesmit Mózesnek. 

Höhöhöhö, nevetgélt magában Doktor Moll, hát igen, ilyen az, amikor a nép – hogyan mondjuk finoman – csúsztat. Modernül szólva: nyomást gyakorol a politikai vezetőre. 

Doktor Mollnak persze megint azt kellett megtapasztalnia, hogy a Tóra nálunk mennyivel okosabb, bölcsebb és jobb. Sőt, szebb is, de ez most nem fontos. Mert hiszen mit is válaszolt Mózes a népnek? Nem azt mondta nekik, hogy ne vicceljetek, egy szóval sem említettétek, hogy jobb nektek az egyiptomiakat szolgálni, mint elveszni a sivatagban. Nem kérte számon a saját népén a – hm – kis csúsztatást. Hanem csak ennyit mondott nekik: „ne féljetek, álljatok nyugodtan és nézzétek az Örökkévaló segítségét”.

A többit tudjuk: a zsidók nem féltek, álltak nyugodtan és nézték az Örökkévaló segítségét, s ennek köszönhetően mi most itt vagyunk, együtt vagyunk, és napról napra, hétről hétre, évről évre megtapasztaljuk, hogy a több ezer éves Tóra mennyire aktuális szöveg: varázslatos, hogy mennyi minden kiolvasható belőle múltról, jelenről és jövőről…


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Miért helytelen „zsidó karácsonynak” nevezni a hanukát?
Élet + forma
Hanuka foci a Maccabi VAC és a Bálint Ház szervezésében
Közélet
Miskolc polgármesterével tárgyalt a Mazsihisz elnöke