A szerelem mindent visz – Tu beáv, a zsidó Valentin-nap

2024. Augusztus 14. / 15:57


A szerelem mindent visz – Tu beáv, a zsidó Valentin-nap

A Tu beáv, azaz Áv hó 15. napja (idén augusztus 19. hétfő) egyszerre ősi és modern ünnep. Eredetileg a bibliai idők utáni örömünnep volt: a második templom idején (Jeruzsálem i.sz. 70-ben történt eleste előtt) a hajadonok házasságkötési napjaként szolgált. Tu beáv évszázadokon át szinte észrevétlen maradt a zsidó naptárban, de az utóbbi évtizedekben újra fénykorát éli, különösen a modern Izrael államban. Modern megjelenésében fokozatosan a héber-zsidó szerelem napjává válik, amely kissé hasonlít az angolszász országok Valentin-napjához.

Nem tudjuk pontosan, mikortól eredeztethető a Tu beáv napja. A dátum első említése a Misnában található (a második század végén állították össze és szerkesztették), ahol Rabban Shimon ben Gamliel azt mondja: Nem volt olyan örömteli nap a zsidó nép számára, mint Áv tizenötödike és Jom Kipur, hiszen ezeken a napokon Jeruzsálem lányai fehér ruhában vonultak ki. (…) Jeruzsálem lányai pedig kimentek a szőlőskertekbe táncolni. És mit mondanának? Fiatalember, kérlek, emeld fel a szemed, és nézd meg, mit választasz magadnak feleségnek. (Ta'anit, 4. fejezet)

A Talmud szövegének értelmezésére szolgáló Gemara később megpróbálta megtalálni ennek a dátumnak, mint különleges örömnapnak az eredetét, és több magyarázatot is kínál. Az egyik szerint ezen a napon "Izrael törzseinek megengedték, hogy elvegyüljenek egymással", azaz: más törzsekből származó nőket vegyenek feleségül (Talmud, Ta'anit30b). Ez a magyarázat némileg meglepő, hiszen a Tórában sehol sem szerepel Izrael 12 törzse közötti "vegyesházasság" tilalma. Ez a talmudi forrás valószínűleg a Bírák könyvében (21. fejezet) található történetre utal: Egy polgárháború után, amely Benjámin törzse és más izraelita törzsek között zajlott, a törzsek megfogadták, hogy nem házasodnak össze a Benjámin törzséből származó férfiakkal.

tubeav-cikkbe.jpg

Meg kell jegyezni, hogy Tu beáv, mint más zsidó ünnepek (Peszách, Szukkot, Tu Bisvát) a héber hónap 14. és 15. napja közötti éjszakán kezdődik, mivel ez a holdnaptárunkban a telihold éjszakája. A telihold éjszakájának összekapcsolása a romantikával, a szerelemmel és a termékenységgel nem ritka az ősi kultúrákban.

Közel 19 évszázadon át – Jeruzsálem lerombolásától kezdve a Izrael államának és a zsidó függetlenség kikiáltásának 1948-as évéig – a Tu beáv volt az egyetlen olyan emléknap, amikor a reggeli ima nem tartalmazta a bűnbánati imát (Tahanun).

Az utóbbi évtizedekben Izraelben hagyománnyá vált A Tu beáv énekléssel és tánccal való ünneplése. Szórakoztató- és szépségipari termékek, valamint számos kulturális rendezvény kötődik évről-évre ehhez a naphoz. A Tu beávnak a nincs hivatalos jogi státusza, mint ünnepnapnak – továbbra is rendes munkanap –, és az izraeli rabbinátus nem kezdeményezett semmilyen kiegészítést a liturgiához, vagy nem szólított fel semmilyen ősi vallási gyakorlat bevezetésére. 

Az izraeli világi társadalom és az ortodox rabbinátus közötti kulturális szakadék miatt nem valószínű, hogy a belátható jövőben e két fél közös nevezőre jut ennek az ősi/modern ünnepnek az ünneplésében.

A my jewish learning cikke alapján fordította Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Hanna – szabadesés több szólamban a Gólem Színházban
Megemlékezések
Október 7-e: ezer budapesti fára kerül sárga szalag