1923. augusztus 2-án született Simón Peresz, Izrael állam egyik legjelentősebb politikusa, a palesztinokkal való megbékélés, vagy legalábbis párbeszéd híve, az ország volt elnöke, és négyszeres (ebből kétszer ideiglenes) miniszterelnöke, a Knesszet képviselője majd' ötven éven át.
Mivel Szymon Perski néven egy lengyelországi zsidó család gyermekeként látta meg a mai Fehéroroszországhoz tartozó Wiszniew-ben (ma Visnyeva), már gyermekkorában négy nyelven beszélt: lengyelül, héberül, jiddisül és oroszul, majd felnőttként megtanult angolul és franciául is. Apja, Yitzhak Perski tehetős kereskedő volt, anyja pedig könyvtáros, mindketten olvasott, okos emberek, akik érezve a közelgő veszélyt, 1934-ben Palesztinába települtek gyermekeikkel együtt. A nagyszülők maradtak otthon, őket alig egy évtizeddel később németek pusztították el.
A Palesztinában Simón Peresszé váló fiatalember már kamaszkorától aktív közéleti szerepelt vállalt egy cionista mozgalomban, Izrael kikiáltása után a védelmi minisztériumban dolgozik, Ben Gurion megbízható embere. Az 1950-es évektől a Védelmi Minisztérium főigazgató-helyettese, majd főigazgatója, munkája révén újjászerveződik a tárca, és az Izraeli Védelmi Erők a legmodernebb haditechnika beszerzésére, és a védelmi ipar fejlesztésére fókuszálnak.
Peresz szoros diplomáciai kapcsolatot alakított ki Párizzsal, francia támogatással ő felügyelte az izraeli atomreaktorok megépítésének előkészítését, a francia együttműködés eredménye volt a Mirage III vadászbombázók beszerzése. Munkája elismeréseképpen megkapta a becsületrend legmagasabb fokozatát. Nem csak Franciaországgal, hanem az NSZK-val kis kialakított erős kapcsolatokat, megvetette a légi- és az elektronikai ipar alapjait.
A Munkapárt egyik vezéreként örök ellenfele volt Jichák Rabin, a vele való rivalizálás egész pályafutását végigkísérte, de azért szolgált a kormányában 1974-től 1977-ig védelmi miniszterként.
2016. szeptember 28-án hosszú, súlyos betegség után Tel-Avivban hunyt el. Utolsó hónapjainak szenvedését enyhítette szép családja: feleségével, Szonja Gelmannal három gyermeket neveltek föl, mára a családban nyolc unoka és három dédunoka van.
Szeretettel és tisztelettel emlékezzünk Izrael nagy fiára.