Náci relikviák egy belvárosi régiségboltban

2015. Április 21. / 22:11


Náci relikviák egy belvárosi régiségboltban

Hidvégi-B. Attila / RomNet


Horogkeresztes pecsétgyűrűt, SS-jelvényeket, a legkülönfélébb nemzetiszocialista kitüntetéseket, Adolf Hitler arcképét és fotóját ábrázoló öngyújtókat, gyufásdobozokat, és más náci relikviákat is árulnak egy belvárosi régiségboltban.




A RomNet újságírója véletlenül betért egy régiségeket is árusító kis üzletbe, ahol döbbenten tapasztalta, hogy külön vitrinben különféle önkényuralmi jelképeket árusítanak. Nem minden tárgy korabeli, második világháborúból visszamaradt „apróság”, mert kapható teljesen új, fóliázott, aranyszínű horogkeresztes turulmadár is. Hiába számítanak ezek a tárgyak önkényuralmi jelképnek, a boltba betérő vevőket ez láthatóan egyáltalán nem zavarja, közönyösséggel vesznek róla tudomást. A náci ideológia újra csecsebecseként is visszaszivárog a közéletbe. A fasiszta jelképeknek, ideológiáknak úgy látszik, ma újra piaca, és közéleti tere van.

Bár sokak számára megdöbbentést kelt e sorok olvasása, kétségtelen tény, hogy egy V. kerületi, bolhapiac-szerű boltban különös megbecsülésnek örvendenek a legkülönfélébb náci relikviák. Egy üvegvitrinben sok ezer, esetenként több tízezer forintos áron kínálják eladásra a horogkeresztes öngyújtót, cigarettatárcát, harmadik birodalmi kitüntetéseket. De kapható kitűnő, szinte vadonatúj állapotú öngyújtó mellett eredeti, második világháborús időkből származó gyufásdoboz, és a legkülönfélébb kitüntetések is.

Az egyik üvegvitrinben, feltehetően a „történelemre és a régiségére, antikvitásra hivatkozva” a silány minőségű anyagból késztett kommunista kitüntetések mellett található az SS jelképet ábrázoló és a horogkeresztes ezüst, vagy ezüstös színű pecsétgyűrű és az ezüst cigarettatárca is. A legkülönlegesebb náci relikviák viszont egy külön vitrinben várják vásárlójukat. Természetesen nem feltétel, hogy a vásárló megszállott gyűjtő legyen, és az eladó sem kérdezi, hogy a náci ideológiával egyetértő, azonosuló személy-e a vásárló, bárki megvásárolhatja.

Egy másik vitrinben, az új és használt karórák mellett vadonatúj, gondosan fóliázott horogkeresztes jelvényeket kapni.

Az Alkotmánybíróság 2013. április 30-i hatállyal megsemmisítette az önkényuralmi - nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos - jelképek használatát tiltó büntető törvénykönyvi (Btk.) paragrafust. 2013. május 1-től új szabályok alapján büntetik az önkényuralmi jelképek használatát. A Btk. 335. § (1) bekezdése szerint aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet terjeszt, nagy nyilvánosság előtt használ, vagy közszemlére tesz, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntethető. A törvény értelmezése szerint kizárt a büntethetőség, ha az önkényuralmi jelkép használatát ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából követik el.

Kolláth György alkotmányjogász a RomNet megkeresésére az üggyel kapcsolatban úgy nyilatkozott, ez ilyen irányú kereskedelmi tevékenység jogsértő és jogellenes, ugyanakkor felhívta hívta fel a figyelmet arra is, hogy Btk. korábbi rendelkezése alapján is büntethető volt az önkényuralmi jelképpel való kereskedés. Hozzátette, az anyagi haszonnal járó kereskedelem ugyanis nem minősül oktatási, művészeti, vagy tudományos célnak.

A büntetőjog szóhasználatában a "terjesztés" magában foglalja a kereskedést, a forgalmazást is – jelentette ki a RomNet megkeresésére több, büntetőügyekkel foglalkozó ügyvéd, akiknek álláspontja szerint amennyiben nem kizárólag eredeti, korabeli náci tárgyakat, hanem új állapotú önkényuralmi jelképeket is árusítanak, nem hivatkozhatnak a régiség-kereskedelemre, mert egyértelművé válik az önkényuralmi jelképek terjesztésének büntetőjogi tényállása.

Mint az a sajtóban a hétvégén megjelent, Adolf Hitler, a véreskezű diktátor „születésnapja tiszteletére” a magukat Vértesalja Gyermekeinek nevező Facebook-csoport „a Harmadik Birodalom vezérére” a hétvégén egy 22 km-es emléktúrával emlékezett Csőkakőn.

A teljes írás ide kattintva olvasható el

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek