Mai születésnapos: Vidal Sassoon, egy árvaházi zsidófiú, aki a világ első sztárfodrásza lett

2017. Január 17. / 20:57


Mai születésnapos: Vidal Sassoon, egy árvaházi zsidófiú, aki a világ első sztárfodrásza lett

Olyan szegény családban élt, hogy még a zsidó árvaházi ellátást is kivételes luxusnak érezte. Kamasz bandatagként brit nácikkal verekedett, végigharcolta a függetlenségi háborút. Kedve szerint építésznek ment volna, de az anyukája nem engedte: így lett a frizurák geometrikus építésze, a világ első sztárfodrásza.


Londonban születik egy görög zsidó közösségbe, egy nyomorúságos kis üzletben robotoló édesanyját, Betty Bellint az apja azután hagyja ott, hogy a három éves kisfiú mellé még egy csecsemő is érkezik – mindez a nagy gazdasági világválság kellős közepén. Össze kellett költözniük a gyerekek nénikéjével, két nő és öt gyerek élt egy 2 szobás lakásban. Ezt nem lehetett sokáig bírni, muszáj volt intézetbe adni a két fiút, a spanyol-portugál zsinagóga által működtetett zsidó árvaházba. Ekkoriban Vidal Sassoon öt éves volt.

A szigorú házirend szerint egy hónapban csak egyszer fogadhatták a gyerekek édesanyjuk látogatását, viszont rendszeresen kaptak enni és meleg vízben mosakodhattak. Vidal csatlakozott a zsinagóga kórusához, így az anyját is láthatta szombatonként.

A háború elején vidékre menekültek London bombázása elől, három évet töltött egy kistelepülésen. Amikor visszajött, tudatta édesanyjával, hogy építész szeretne lenni, az anyukája pedig azt tudatta vele, hogy nem lesz az. Fodrász lesz. Ahhoz nem kell sok ész, kereslet viszont mindig lesz rá. Biztos kenyér. Ebben maradtak és a mama kerített is a jórészt bevándorlók, tekintélyes részben zsidók lakta East Enden egy fodrászt, aki a fiát lényegében ingyen kitanította: lemondott a tandíjról, mert kedvelte a fiút.

A Holokausztról érkező hírek mélyen megrázták a 19 éves fiatalembert: először a frontot megjárt zsidó fiúkkal járt ki verekedni az angol antiszemiták gyűléseire (írtunk már mi is Oswald Mosley mozgalmáról)

Ezután nem sokkal pedig elment a születő Izraelbe, hogy a Függetlenségi Háborút is végigverekedhesse. Az ott töltött egy évről azt mondta, hogy a legjobb volt az életében.

Londonba visszaérve rájött, hogy alkotó, tervező kreativitását az emberi frizurán éppen úgy megvalósíthatja, mintha szilárdabb anyaggal dolgozna: nem kell építésznek lennie ahhoz, hogy tervező lehessen.

Miután megtanulta elrejteni „cockney” akcentusát, hogy elég előkelőnek tűnjön kuncsaftjai számára, nekiállt egy kis boltban és 10 év alatt forradalmasította a fodrászat művészetét.

Nem egyszerűen levágta a kiálló tincseket, hanem tervezett és komponált: geometrikus formákat alkotott, frizura-épületeket (jelentős mértékben járult hozzá a bubifrizura karrierjéhez pályája fénypontján, a múlt század derekán), a haj az ő ollója nyomán minden „megrázkódtatást” követően visszarendeződött abba a formájába, amelyet ő vágott a számára.

Amikor Roman Polanski a Rosemary gyermekét, az egyik legragyogóbb horrorfilm-klasszikust forgatta 1968-ban, egy kisebb vagyont fizetett Sassoonnak azért, hogy megcsinálja Mia Farrow híres rövid frizuráját a filmhez.

Később a hajápolási termékekkel foglalkozott már elsősorban, ezek fokozták szinte felfoghatatlanná a gyermekként még az árvaházi luxusért is hálás Sassoon gazdagságát, a ’90-es évek TV-reklámjaiból pedig mindenki emlékezhet rá Magyarországon is: Vidal Sassoon wash and go. Csak megmosom a hajam és már indulok is.

A ’80-as évektől fogva a legtöbb idejét jótékonykodással tölti, ekkoriban alapítja meg a Jeruzsálemi Héber Egyetem antiszemitizmus-kutató intézetét.

Az évszázad második felének fodrász szupersztárja, a mélyről, a zsidó árvaházból a világ tetejére ért fiú 84 évesen, 2012-ben halt meg és tényleg azon kevesek egyike volt, akik egészen másképp hagyták itt a világot, mint ahogy újszülöttként rátaláltak.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek