Százszor elmondtuk már, hogy minden amerikai sorozatba kell egy zsidó karakter. A Vészhelyzet a szórakoztatóipar egyik legszebb és legszomorúbb történetű szereplőjével tett eleget ennek az elvárásnak, amikor felléptette Dr. Greent, Markot a széria eredeti szereplői között. Green doktor már 15 éve nem él, a színész viszont, aki játszotta, Anthony Edwards ma lett 55 éves.
Az elején történt, még a második évadban, természetesen a karácsonyi részben. Magyarul az a címe az epizódnak, hogy „Csoda történt”, vagyis kimaradt a lényeg. Az eredeti cím természetesen az, hogy Nagy csoda volt itt. Hát persze, a Hanuka „jelmondata”. Green doktorról ugyanis kiderül, hogy egy hitetlen zsidó apa és egy hitetlen katolikus anya gyereke, aki egy Holokauszt-túlélő tiszteletére meg szokta gyújtani, most is meggyújtja, a Hanuka lángjait: fellobban a tűz és újra megtörténik a csoda a sürgősségi osztályon is. Ez a szemérmes karácsonyi vallomás, amely multikulturálissá teszi a karácsonyi epizódot, még azzal is kiegészül, hogy Green doktor, az eredeti stáb egyik legszeretetreméltóbb tagja, valamelyest jiddisül is ért, tehát az amerikai zsidók többségéhez hasonlóan neki is innen, a mi Kelet-Közép Európánkból származtak el az ősei. Az így immár beszédes nevűvé vált Green (Grün) doktor édesanyját Ruthnak hívják, éppen úgy, mint a világ első betérőjét a héber Bibliában.
És épp ő, Marc Green lesz az eredeti stáb egyetlen tagja, aki fájdalmasan fiatalon meghal a 8. évadban agydaganatban, az ő távozása alapvető fordulópont a sorozat életében. Később még emlékképek formájában, visszautalásokban vissza-visszatér, nem tud ellenni szellemalakja nélkül a sorozat. Furcsa, de attól, hogy a visszatérő sorozatok felveszik mindennapjaink ritmusát, beépülnek az életünkbe, mint a barátaink vagy a rokonaink, hajlamossá válunk kitalált karakterek meggyászolására. De ha jobban meggondoljuk, így van ez a kényelmesen belakható nagyregényekkel is: ki ne siratta volna el már el némelykor legkedvesebb regényszereplőit?
A Vészhelyzet orvosi stábjának szereplői közül egyébként nem csak Hathaway nővér megformálója zsidó (amint hűséges olvasóink pontosan tudják), hanem a jóképű és érző szívű ifjú Carter doktornak, illetve az őt játszó Noah Wyle-nak az édesapja is. Nem meglepő, a zsidókról köztudomású, hogy vonzza őket az orvosi pálya.
És akkor szóljunk pár szót az „igazi” ünnepeltről, a doktor Greent közmegelégedésre, Golden Globe és Emmy-díjjal elismerten megformáló Anthony Edwardsról is, akinek csak a leghíresebb szerepe zsidó, ő maga nem.
Fénykora a késő ’80-as, ’90-es évekre esik, ekkor játssza az akkoriban népszerű, borzalmas magyar címmel megvert vígjáték, A suttyók visszavágnak egyik főszerepét, aztán feltűnik kérlelhetetlenül megérkező második részben is, de ott van a Top Gun legfontosabb figurái között, innen fordul rá élete szerepére, Green doktorra. Aztán eléri a sorozatszínészek áldásos átka, egyre inkább azonosul a karakterével, a végén, a nyolcadik évad után már bármi áron menekülne tőle: ezért kell szegény Green doktornak meghalnia: hogy Anthony Edwards visszanyerhesse a szabadságát. Green doktor pedig, aki csupa jóság, engedelmesen meg is hal.
Anthony Edwards számítása tulajdonképpen bevált, viszonylag gyakran látjuk feltűnni új és új filmekben, a legtöbbre talán A Zodiákus nevű thriller vitte közülük. De mi azért 15 éve nem szűnünk meg hiányolni Dr. Marc Greent.
