Fotóritkaságok a Fortepan.hu gyűjteményében

2017. Március 26. / 18:41


Fotóritkaságok a Fortepan.hu gyűjteményében

Hogyan nézett ki a Mazsihisz-székház díszterme több mint hatvan éve? Milyen körülmények között avatták föl az Ismeretlen Munkaszolgálatos emlékművét a Kozma utcai zsidó temetőben? Megnézhetjük a Fortepánon.


bauer_4.jpg
A Síp utcai székházunk díszterme


A legnagyobb magyar nyelvű online fotóarchívum, a Fortepan.hu gyűjteményében látható Bauer Sándor egykori MTI-fotós több ezer fotója, amelyek között a közelmúltban a világhálóra olyan képek is fölkerültek, amelyek a budapesti zsidóság életét dokumentálják az 1950-es évek végéről. A hagyaték mintegy 20 ezer, javarészt negatívban fönnmaradt képből áll, ezek földolgozása folyamatosan történik a Fortepan oldalára.

Az 1930-ban született Bauer Sándor mindössze 16 évesen, 1946-ban lett a Magyar Távirati Iroda (MTI) keretein belül fölállított Magyar Film Irodához, majd 1957-től a Belkereskedelmi Minisztérium lapjának, a Vendéglátás magazin munkatársaként dolgozott. volt. Bauer Sándor hagyatéka egyben a Vendéglátás archívuma, így számos fotó budapesti presszókban, éttermekben, cukrászdákban készült. Ezen kívül Bauer Sándor hagyatékában láthatunk Kádár-kori életképeket, nógrádverőcei és visegrádi kirándulásokat, sakkpartikat Lenin, Sztálin és Rákosi portrék alatt, bepillanthatunk Kirchmayer Károly szobrászművész műtermébe, ahol éppen Hámán Kató mellszobra készül, de pufajkásokkal is találkozunk, akik 1956-ban az akkori Köztársaság téren, az Erkel Színház főbejárati lépcsőjén falatoznak.

bauer_2.jpg
A Kozma utcai emlékmű felavatása


A képein hazai és külföldi hírességek is feltűnnek: lefotózta a Budapestre érkező Simone Signoret színésznőt és férjét, Yves Montand sanzonénekest, filmszínészt, s megörökítette a fiatal Rátonyi Róbertet Kardos Magda társaságában.

Ami a zsidóság szempontjából dokumentumértékű: Bauer Sándor 1959. szeptember 27-én végigfotózta az Ismeretlen Munkaszolgálatos emlékművének felavatását a Kozma utcai izraelita temetőben. Részt vett a Mazsihisz jelenlegi székházában, a Síp utca 12-ben az állam és az egyház által aláírt egyezmény 10. évfordulóján tartott, 1959-es megemlékezésen, így megláthatjuk, hogy miképpen nézett ki a székház díszterme évtizedekkel ezelőtt. Képein feltűnik a jelenlegi Nagy Gyula Galéria is, amely korábban zsinagógaként működött.

Kácsor Zsolt



mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„Ha egy férfi, vagy egy nő külön fogadalmat tesz…”
Zsidó világ
Beköszöntött sziván hava – Hódes tov!