Az izraeli bankjegyek története: a politikusoktól a költőkig, a pasiktól a csajokig

2018. Április 24. / 19:57


Az izraeli bankjegyek története: a politikusoktól a költőkig, a pasiktól a csajokig

Izrael 70: ebből az alkalomból áttekintjük a bankjegyek történetét, amely az alapítóktól a politikusokon át a költőkig és a nőkig vezetett. A feminista forradalom tavaly aratott végső győzelmet az izraeli bankjegyeken.


Az „új sékel”, a jelenlegi izraeli pénz nem csak 1986 január elsejétől lett Izrael hivatásos fizetőeszköze, noha maga a szó, a sékel már a Bibliában is sűrűn emlegettetik, súlymértékegységként. És kezdetben volt Maimonidész, a nagy filozófus, az 1-sékeles bankón, mert ilyen is volt, aztán három miniszterelnök (Moshe Sarett, Levi Eshkol és az első nő az izraeli papírpénzeken, az örök Golda Meir, ő volt a tízes illusztrációja). Csak utánuk jött Izrael Nobel-díjas írója, Smuel Joszéf Agnon, népszerű nevén Sáj Agnon, végül megint két politikus, Yitzhak Ben Tzvi és Zalman Shazar, igaz, hogy utóbbi költő is volt. Mindketten köztársasági elnökként szolgálták Izraelt.

Maimonidész, Eskol és Golda túl alacsony címletek voltak a túléléshez, őket kivonták a forgalomból és érmékkel helyettesítették 1999-ben, Moshe Sarettől felfelé mindenki maradt, a Nobel-díjas Agnon is, a köztársasági elnökök is. Minden politikus, aki a pénzérméken szerepelt, az alapítók közé tartozott és munkapárti volt, hiszen a baloldal évtizedeken át volt kormányon Izraelben, a kezdetektől Menachem Begin hatalomra jutásáig, a Jom Kippuri háború elvesztéséig.

Változtatni kellett, 2010-ben felmerült, hogy Begin és a béke mártírja, a különben munkapárti Jichák Rabin is kap bankjegyet, de Begin családja tiltakozott, ekkor kerültek képbe végre a költők és a nők, elsősorban az ország legendás, úttörő-dalnoka, Ráhel.

Ráhel, akit mindenki csak a keresztnevén ismer Izraelben, a modern nyelv héber első női költője, korai halála után csinált olyan karriert, hogy ma ő a költő, A költő Izraelben, a modern állam nemzeti költője, Petőfi Sándora tulajdonképpen. A nagyon frissen, tavaly novemberben forgalomba került bankjegy hátoldalán Ráhel híres Kineret című verse található, annak részlete a Kineret tó partjának látképével.

A másik klasszikus írónő, Leah Goldberg még többre vitte, ő a 100 sékeles bankjegyen található meg, a hátoldalon egy szarvas, egyik híres verséből. Leah Goldberg rengeteg műfajban dolgozott, ő Izrael egyik legnépszerűbb gyerekírója is máig, vele és tőle tanulnak olvasni ma is Izraelben, ő fordította héberre a Háború és békét, Shakespeare-t, Petrarcát és Csehovot, számos munkájukat, ahogy Thomas Mannt és Rilkét is részben neki köszönhetjük a Biblia nyelvén.

A cionizmus klasszikusa, Saul Csernikovszkij, akiről Amosz Oz is megemlékezik önéletrajzában, hogyan találkozott vele, amikor Csernikovszkij már élete végén járt és ő kisgyermek volt, valamint Natan Alterman, aki szintén legendás szépíró volt. A politikusokat a legújabb, pár hónapja forgalomba került bankjegyeken leváltották a költők és a fiúk és lányok aránya 50-50-% közöttük. Az egyenlőség azonban még nem teljes, sokakat felháborított, hogy szefárd zsidó nincs a kitüntetett költők között, mind európai askenáziak, Oroszországból, Lengyelországból, Litvániából jöttek.

Ezek a változások mégis elmondanak valamit arról, merre tart, milyen társadalmi kihívások elé néz a 70 éves Ország, Isten éltesse!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek