A zsidó vallás öt legszentebb helye

2017. Január 27. / 14:36


A zsidó vallás öt legszentebb helye

A zsidók otthona elsősorban az idő, amely a megváltás felé tart, s amelyből e megváltás szigeteként emelkedik ki a Szombat. De vannak azért helyek is, amelyeket körülvesz a szentség aurája, amelyek a megváltás felé futó zsidó történelem emlékeit őrzik.



Jeruzsálem, a Templom-hegy és a Siratófal

A zsidók naponta háromszor Jeruzsálem, Dávid király országának fővárosa felé fordulva imádkoznak, ez a hely a zsidó világ közepe. Amikor a vőlegény esküvője napján poharat tör, a Templom elpusztítására emlékezik. Négy olyan böjtnapja is van a zsidó vallásnak, amely a Templom elvesztését gyászolja. A szédervacsorán elhangzik minden évben a híres mondat: Jövőre Jeruzsálemben.

A jeruzsálemi Templom-hegy természetesen a zsidóság legszentebb helye. A hagyomány szerint itt teremtette Isten az első embert, itt kötözte meg késő öregségét bearanyozó fiát, Izsákot Ábrahám, hogy Istennek áldozhassa, itt állt az első és a Második templom, vagyis szentély. Amikor még álltak ezek az épületek, az egész zsidó nép minden évben háromszor áldozatokat mutatott be itt, Isten parancsát követve. A Szentély őrizte a Frigyládát is természetesen. A Második Templom maradványa, a Nyugati Fal, a Siratófal máig is döntő szerepet játszik a zsidóság életében.

Ahogy a zsoltársor mondja: „Száradjon el a jobbkezem és tapadjon nyelvem ínyemhez, ha én Téged, Jeruzsálem, elfeledlek”.


A Pátriárkák sírja

p__ri__rk__k_sirja.jpg

A Pátriárkák sírja Hebronban Izrael ősanyáinak és ősatyáinak nyughelye, mindegyiküké Jákob nagy szerelmét, Ráhelt kivéve. Ábrahám, Izsák, Jákob, Ráhel és Rebeka sírja teszi a jelenleg a Palesztin Hatósághoz tartozó Hebront a zsidóság második legszentebb városává, a hagyomány szerint Ádám és Éva is itt leltek végső nyugalmat. Ez volt az első település, ahol Izráel pátriárkái a Szentföldre érkezve éltek, itt vásároltak először földet, vagyis itt élt a legősibb zsidó közösség a földön.


Ráhel sírja Betlehemben

r__helsirja.jpg

Az egyetlen magányosan pihenő ősanya, a Biblia talán legszebb nőalakja, Ráhel későn válhatott Jákob hitvesévé, későn szülhetett neki gyermekeket, de korán kellett eltávoznia az Eljövendő Világba. A gyermektelen nők gyakran imádkoznak a sírjánál és mások is, akik szükséget szenvednek, bízhatnak az ősanya együttérzésben, aki Jirmijáhu, Jeremiás próféta szerint siratta Izráel száműzetésbe hurcolt gyermekeit.


Cfát városa

cf__t.jpg

Cfát városa a négy legszentebb zsidó település egyike (Jeruzsálem, Hebron és Tiberiás mellett). A gyönyörű észak-izraeli település a Bibliában nem említtetik, de a szóbeli hagyományban már igen, igazi jelentőségét mégis a kora újkori kabalisták idején nyeri el a 16. században: ez a város volt ekkoriban a zsidó misztika központja. Itt működött Jichák Lúria, a legmélyebb kabalista tanítók egyike, akitől a „tikkun olam”, a világ megjavításának gondolta is származik és aki megihlette a klasszikus német filozófiát is. A szombatfogadás számos liturgikus eleme is innen származik, cfáti volt a szombatköszöntő dalt, a Léha Dódit író Slomo Alkabec is, valamint a hagyományos, nagy tekintélyű törvénygyűjtemény, a Sulchán Áruch szerője, Joszéf Káró. Számos híre, szép és megindító történetű zsinagóga várja a vallásos és nem vallásos turistákat egyaránt a városban.


Tiberiás

tib__ri__s.jpg

A Kineret-tó (a Genezáreti-tó) partján fekvő Tibériás a negyedik a zsidóság szent városai között. Itt született meg a Jeruzsálemi Talmud, itt van a Misna bölcseinek, rabbi Akivának, a rabbinizmus forradalmát elindító Johánán ben Zákkájnak és rajtuk kívül a nagy középkori zsidó gondolkodónak, Moshe Maimonidésznek a sírja is, amelyen az olvasható, hogy „Mózes és Mózes között nem volt Mózsehez hasonló”. Egy legenda úgy tartja, hogy a messiási kor is Tibáriáson veszi majd a kezdetét, a Kineret-tó partján. Addig is eljön ma is a szombat, a messiási kor megelőlegzése.

Jó szombatot!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Nagyon boldog születésnapot, drága Klein Judit!
Hírek a zsidó világból
A Centropa nyári akadémiája Budapesten
2025. Július 15. / 14:21

A Centropa nyári akadémiája Budapesten