Az utolsó jemeni zsidó bevándorlók vasárnap este Izraelbe érkeztek. Lezárult egy fejezet a világ egyik legrégebbi zsidó közösségének történetében, hogy egy új vehesse kezdetét.
Az elmúlt napok során 19 embert szállított Izraelbe a Zsidó Ügynökség a polgárháború sújtotta, koldusszegény országból, némelyek közöttük egy 2012-es antiszemita támadás halálos áldozatának rokonai.
Az utolsó csoporttal egy rabbi is érkezett egy olyan, különlegesen értékes Tóra-tekerccsel, amely vélhetően 5-600 száz évig szolgált egy jemeni zsidó közösséget.
A modern Izrael megalakulása óta több mint 51 ezer jemeni zsidó érkezett Izraelbe, döntő többségük 1949-50-ben, a „Repülő Szőnyeg-akció” eredményeként, az utóbbi években mintegy kétszázan csatlakoztak hozzájuk az egyre romló jemeni helyzet következtében. A mai Izraelben több százezer jemeni zsidó él és bár társadalmi-gazdasági integrációjuk nehézkesen halad, a művészeti, legkivált a zenei élet számos nemzetközi hírű képviselője kerül ki közülük (nemsokára olvashatja összeállításunkat a jemeni zsidó kulturális reneszánsz képviselőiről).
Jemenben már csak mintegy 50 zsidó él, ők nem szeretnék elhagyni szülőhazájukat.
Natan Saranszkij, a szovjet zsidók elengedéséért harcolva világhírűvé vált emberi jogi aktivista, a Zsidó Ügynökség egyik vezetője szerint „kivételes jelentőségű nap ez Izrael történetében. Egy történelmi küldetés véget ért. Egy fejezet lezárult a világ egyik legősibb zsidó közösségének történetében, de a különleges jemeni zsidóság 2000 éve tartó gazdag hozzájárulása a zsidóság történetéhez tovább folytatódik Izraelben”.
Áldottak az érkezők!
