Egy szép zsidó nő, aki egyszerre volt filmsztár és a nácik ellen harcoló feltaláló

2019. Augusztus 14. / 13:48


Egy szép zsidó nő, aki egyszerre volt filmsztár és a nácik ellen harcoló feltaláló

Marie Benedict elképesztő és igaz története egy magyar gyökerekkel rendelkező zsidó nőről szól, aki ünnepelt dívaként nem csak Hollywoodot hódította meg, hanem a férfiak által uralt tudományos világban is helyt állt: egy barátjával olyan rádiófrekvenciás technológiát fejlesztett ki, amely távirányításos torpedók bevetését tette lehetővé náci tengeralattjárók ellen.


Marie Benedict: Hedy Lamarr, az egyetlen nő című regénye a magyar származású, ünnepelt hollywoodi színésznő és feltaláló, Hedy Lamarr életén alapul. 

Az élettörénet röviden: a zsidó családból származó nő csodálatos szépség, aki azonnal magára vonja a náci fegyvergyáros, Fritz Mandl figyelmét. Abban a reményben, hogy ezzel megóvja életét, feleségül megy a férfihoz, aki nyíltan beszél előtte üzleti ügyeiről és a nácik fegyvereiről. Sejtelme sincs, hogy az asszony, akivel összekötötte az életét, nem csak káprázatosan gyönyörű, de elképesztően okos is, s nem hogy érti, amiről beszélgetnek, de kifejezetten érdeklődik a titkos hadi fejlesztések iránt. 

A II. világháború előtt sötét fellegek gyülekeznek Hedy feje felett: férje egyre inkább kontrollálni akarja őt, a németek pedig megszállják Ausztriát. Hedy számára világossá válik, hogy menekülnie kell: nem csak saját, személyes érdekében, hanem azok érdekében is, akiknek a sorsa megpecsételődött a nácik hatalomra kerülésével. A nő a nácik által megszállt Ausztriából először Londonba, majd az Egyesült Államokba emigrált.

Az asszony nem csak hihetetlenül szép, de meglehetősen intelligens is volt. Egy barátjával közösen a hadi torpedók rádiófrekvenciájának zavarására alkalmas találmányt fejlesztettek ki, hogy segítsék a   szövetségesek hadászati eredményeit. Az egyidejű rádiófrekvenciaváltás technológiájától azt remélték, hogy ennek alapján távirányításos torpedókat tudnak majd bevetni a német tengeralattjárók ellen. Ez a találmány vezetett a GPS, a Bluetooth és a WiFi kifejlesztéséhez. 

BenedictM_HedyLamarrAzEgyetlenNo_72dpi.jpg

Az írónő, Marie Benedict a Boston College-ban történelmet és művészettörténetet tanult, majd a bostoni jogi egyetemen jogot hallgatott. Több mint tíz évig dolgozott ügyvédként, de mindig is arról álmodott, hogy olyan nők élettörténetét írhatja meg, akiknek a sorsa és élete méltatlanul elfeledett. Most magyarul is megjelent könyve a New York Times és a USA Today bestsellere lett.

(Forrás: Libri Kiadó)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Hírek, lapszemle
Krausz Éva 80 éve előfizetője az idén 80 éves Új Életnek
Zsidó világ
Amíg pillog a láng – Purimi buli a Frankelben