Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját

Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját

Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház új menóráját

A hanukiává alakítható menóra átadása egy újabb lépés volt a kórház teljes megújulása felé. 

Az átadó eseményen Prof. Dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke arról beszélt: a menóra nemcsak díszítőelem, hanem szimbólum, amely több ezer éve hordozza a fény üzenetét, ragyog a hit, a remény és a kitartás jelképeként. A kórház homlokzatán pedig egyszerre jeleníti meg a betegek gyógyulásba vetett hitét és reményét, valamint az intézmény orvosainak, személyzetének kitartását.

Menóra3B7A1370.jpg

Prof. Dr. Grósz Andor szólt arról is: a hitközség elnökeként és praktizáló orvosként is elsődleges célja a szeretetkórház rekonstrukciója, amelynek befejezéséhez – sikeres tárgyalások eredményeként – a kormány 2 milliárd 800 millió forintot biztosít az idei év költségvetéséből.

Mint mondta, ez is megerősíti abban, hogy a Mazsihisz vezetői jól döntöttek, amikor felekezetként határozták meg magukat. Így a Mazsihisz felette áll a napi politikai történéseknek, és a zsidóság érdekeit szem előtt tartva partnerként viszonyul Magyarország mindenkori kormányához.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy  a zsidó közösséget és a kisebbségeket érintő gyűlöletbeszédre nagyon érzékenyek, és igyekeznek azonnal fellépni ellene.

A menórával a kórházat fenntartó Mazsihisz azt is üzeni, hogy szorosan kötődik a zsidó tradíciókhoz, szilárdan áll a magyarországi neológ zsidóság vallási hagyományainak talaján. Ugyanakkor mutatja közösségünk erejét is: a menóra minden egyes ága külön világít, de együtt alkotnak egy teljes egészet. Jelzi, hogy „büszkén vállaljuk zsidóságunkat”, „nyíltan megvalljuk identitásunkat”, és mindenki számára láthatóvá teszi, ez az egyetlen zsidó kórház Közép-Kelet-Európában – fogalmazott.

Menóra3B7A1351.jpg

Shemesh Assaf, a Mazsihisz Szeretetkórház főigazgatója házigazdaként köszöntötte a vendégeket. Beszédében elmondta: a menóra újabb lépés a kórház teljes megújulása felé, és ez fontos eszköze a betegek lelki rehabilitációjának is.

Hangsúlyozta, szerencsésnek érzi magát, hogy ezt megelőzően már kétszer volt lehetősége hasonló helyzetben állni, a MAZSIHISZ Szeretetkórházának II. Belgyógyászati szárnya, majd a gyógyszertár, a laboratórium és a Reichmann szárny átadásakor is.

Köszönetet mondott a MAZSIHISZ Szeretetkórház minden munkatársának a lelkiismeretes és kiváló munkáért, hiszen a legnehezebb időkben is mindig, minden körülmények között példamutatóan helytállnak, illetve azoknak is, akik adományok, támogatások útján segítik az intézmény működését. 

Menóra3B7A1441.jpg

Rózsa András (Momentum), Zugló polgármestere azt mondta: Zugló lakói büszkék lehetnek arra, hogy olyan kerületben élnek, ahol a kultúrák és a vallások sokfélesége gazdagítja a közösséget, és ahol tisztelik egymás erőfeszítéseit és értékeit.

A 2 méter széles, 3 méter magas menórát Kelemen Zénó szobrászművész tervezte. A hanukiává alakítható menóra a Mazsihisz Szeretetkórház, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége és a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány együttműködésében készült el. 

Hercz Dániel, a Mazsihisz Szeretetkórház rabbija kifejtette, hogy a menóra a magyarországi zsidóság egyik szimbóluma, Izrael államiságának jelképe. Egyúttal a megújulás és az élet folytonosságának jelképe, amely a Szeretetkórházban a munkatársak elhivatottságában ölt testet. 


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Holokauszt megemlékezést tartottak Kiskőrösön
Mazsihisz hírek
Táblát avatott a B'nai B'rith az október 7-ei áldozatokért
Zsidó világ
Az emlékezés dallamai – kántorkoncert Békéscsabán