Az egykori nagy imaterem padlója és két víztároló medence is előkerült a 17. századi vilniusi nagyzsinagóga feltárási munkálatain – számolt be róla csütörtökön az israelnationalnews.com izraeli hírportál.
Az 1600-as évek elején reneszánsz és barokk stílusban épült zsinagóga a litvániai zsidóság legrégebbi és legjelentősebb épülete volt, a holokauszt idején azonban a nácik kifosztották és felgyújtották, később pedig a szovjet hatóságok romboltatták le a maradványait és iskolát építettek a helyén.
A zsinagóga feltárási munkálatai a litván régészeti társaság, az izraeli régészeti hatóság, a Goodwill Alapítvány és a litvániai zsidó közösség megbízásából folynak.
„Az általunk felfedezett csodálatos maradványok, az előző ásatási szezonok során feltárt bima, valamint a padló és a falak színes díszítései egy elveszett, élettel teli közösségről adnak hírt” – mondta el az ásatásokat vezető izraeli Jon Seligman, és a litván Justinas Rakas.
A régészeti helyszínt 2015-ben talajradarral kutatták fel. Idén, az ásatások ötödik évadában a padló vörös, fekete és fehér virágokkal díszített újabb részeit tárták fel. Emellett két hatalmas vízgyűjtő medencét is sikerült felfedezni, amelyekből a közösség által használt mikve (rituális fürdő) a tiszta vizet kapta. A régészek a zsinagóga nők számára fenntartott részét, egy kék és vörös motívumokkal festett falszakasz maradványait, és a bimát (emelvény) körülvevő oszlopok egyikét is megtalálták. (MTI)