– Ha nem is a fizikai, de az érzelmi és szellemi szabadságunk elérése érdekében megpróbálunk-e saját életünk fáraóira úgy tekinteni, mint egy próbatételre? – olvasható ki e fontos kérdés abból az írásból, amelyet a közelgő peszách alkalmából írt Hercz Dániel, a Mazsihisz szeretetkórházi templomkörzetének rabbija.
Peszáchnak számos elnevezése van. Az egyik a „chág háchérut”, azaz szabadság ünnepe. Az egyiptomi kivonulás történetének negatív szereplője a fáraó, Egyiptom királya, aki igazságtalan, gonosz cselekedeteivel sok fájdalmat és szenvedést okozott őseinknek.
A Fáraó alantas viselkedése és kezdetben szabad akaratából betöltött gonosz szerepe tanulságként szolgálhat számunkra, hétköznapi emberek számára is, jelezve azt: az egyén vagy egy nép vagy egy közösség szabadsághoz vezető útja sohasem könnyű. De jelzi azt is, hogy az életünk során mi miként tekintünk azokra, akik ellenérdekeltek és ellenségesen viselkednek velünk szemben.
Rajtunk múlik, hogy ha nem is a fizikai, de az érzelmi és szellemi szabadságunk elérése érdekében megpróbálunk-e saját életünk fáraóira úgy tekinteni, mint próbatételekre, amelyek az előrehaladásunk, fejlődésünk elengedhetetlen elemei.
Ez a hozzáállás segíthet abban is, hogy jobban megismerjük önmagunkat és lehetőséget adhat számunkra, hogy mi magunk se váljunk szeretteink, munkatársaink, embertársaink életének fáraójává. Boldog szabadságünnepet!
Chág peszách számeách!
