A megtörtént cselekményeket bemutató, A mi fiaink című izraeli sorozat még augusztus 13-án debütált az HBO GO-n, és ezen a héten kedden ért véget a tizedik résszel. A csatorna kínálatában még egy ideig szerepel, s tanácsoljuk, hogy feltétetlenül nézzék meg. Nem csak héber nyelvtanulásra kiváló, de egészen döbbenetes közelképet kapunk a médiában sokszor leegyszerűsítetten láttatott zsidó-palesztin viszony összetett, bonyolult voltáról.
Mint arra mindannyian emlékezhetünk, a Hamasz terroristái 2014 nyarán elraboltak és meggyilkoltak három zsidó tizenéves fiút, ami megrázta egész Izraelt. A válasz nem késett sokáig: három zsidó fiatal Kelet-Jeruzsálemben rabul ejtett egy palesztin kamaszt, Mohammed Abu Kdeirt, akit meggyilkoltak, majd felgyújtottak egy városszéli erdőben – a halálakor mindössze 16 éves Mohammed Abu Kdeirt azóta az arab világ mártírként tiszteli. Ezek a bűncselekmények vezettek az Izrael és a Hamasz terrorszervezet közötti háború kitöréséhez.
Ez a történelmi alapja A mi fiaink című, tízrészes izraeli sorozatnak, amelynek utolsó részét e héten kedden este mutatta be az HBO GO mozicsatorna. Remek sorozatról van szó, amelyet mindenkinek látnia kell, aki nem a világ fekete-fehér olvasatára kíváncsi, hanem az is érdekli, hogy a monokauzális magyarázatok milyen bonyolult társadalomlélektani összefüggéseket rejtenek.
A sorozat írói három főszereplőre fókuszálnak: Mohammed Abu Kdeir palesztin édesapjára, Husszein Abu Kdeirre, akit Johnny Arbid alakít átütő erővel. Sokszor az az érzésünk, hogy erre a szerepre „az utcáról” kerestek egy amatőr színészt, hiszen Johnny Arbid olyan hitelesen alakítja a megtört apát, aki két világ – a palesztin szélsőség és az izraeli igazságszolgáltatás – vonzása között vergődik, hogy már-már azt hisszük: ő maga is személyesen érintett a történetben.
Husszein Abu Kdeir szerepében: Johnny Arbid
A másik főszereplő a gyilkossági ügy harmadrendű vádlottja, Avisai Elbaz, akinek a szerepére Adam Gabayt kérték föl. A fiatal színésznek nehéz dolga volt, hiszen egy 16-17 éves, éretlen, pszichés problémákkal küszködő, dadogó kamasz bőrébe kellett belebújnia – és az alakítása egészen parádés.
Avisai Elbaz (Adam Gabay)
A harmadik főhős kitalált szereplő: ő Simon, a belbiztonsági szolgálat belső, zsidó részlegének fedett beosztásban dolgozó ügynöke, akit Slomi Elkabetz alakít. Az ő alakját azoknak a nyomozóknak a figurájából gyúrták össze, akik az emberrablási ügyön a valóságban dolgoztak, talán ez az oka annak, hogy a szerep mélyen hiteles. Egy önmagával tépelődő viszonyban lévő, de száz százalékban a munkájára koncentráló nyomozót láthatunk, akit nem csak a szakmai rutinja, de mély emberismerete is segít a nyomozásban.
Simon, a belbiztonsági szolgálat ügynöke: Slomi Elkabetz
A sorozat még hetekig elérhező lesz, feltétlenül ajánlatos megnézni, a kivitelezés ugyanis profi munka. A fikciós jelenetek közé archív felvételeket is bevágnak, ami még hitelesebbé teszi a már-már dokumentarista pontossággal megrajzolt cselekménysorozatot. Ne mulasszák el megnézni, ha nem könnyű szórakozásra, hanem elgondolkodtató, tényfeltáró, oknyomozó jellegű műalkotásra vágynak.
