Mitől lesz igazi közösség egy zsidó közösség?

2019. Április 24. / 23:36


Mitől lesz igazi közösség egy zsidó közösség?

Szerző: Kácsor Zsolt

A zsidó közösségszervezés- és építés rejtelmeit járják körbe azon a tudományos tanácskozáson, amelyet az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetemen (OR-ZSE) rendeznek április 28-án, vasárnap délelőtt 10 órától. A résztvevőket Heisler András, a Mazsihisz elnöke, és Vajda Károly, az OR-ZSE rektora köszönti.


A budapesti Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) felekezeti közösségszervező szakos hallgatói konferenciát rendeznek azzal a céllal, hogy a zsidó közösségek tagjaival megismertessék a közösségszervezés- és építés jó gyakorlatait, továbbá megoszthassák egymással a sikeres projektek tapasztalatait. Az intézmény dísztermében április 28-án, vasárnap délelőtt 10 órakor kezdődő tudományos tanácskozáson szívesen látják a vidéki és budapesti hitközségek elnökeit, tagjait, a közösségszervezés iránt érdeklődő hallgatókat, és a szakmai közönséget is. 

A rendezvényen köszöntőt mond  Heisler András, a Mazsihisz elnöke, és Vajda Károly, az OR-ZSE rektora, a délelőtti plenáris ülésen pedig előadást tart Bíró Tamás, Kárpáti Judit, Mircea Cernov, Györfi Dorit és Nyiri Sándor.

Bíró Tamás, az OR-ZSE rektorhelyettese  „A nyelv, ami elválaszt, és a nyelv, ami összeköt: zsidó közösségek és zsidó nyelvek” címmel ad elő. Kárpáti Juditnak, az OR-ZSE docensének előadása a „Zsidó közösségek a hálózatkutatás tükrében” címet viseli, míg Mircea Cernov, a Mozaik Zsidó közösségi HUB vezetője  a „Közösségi stakeholderek” című előadásával lép a pulpitusra. A plenáris ülést két végzős közösségszervező szakos hallgató, Györfi Dorit és Nyiri Sándor „Tanulás, tudás, jövőbeni alkalmazás” című előadása zárja.

Délután 2-kor kezdődnek a műhelytanácskozások: Róna Ivett és Róna Tamás „Süsü a sárkány, aki más, mint a többi sárkány, avagy közösségépítés kisközösségekben” címmel beszél majd a közösség szabályainak újrafelfedezéséről, a megismerésben rejlő emberi kapcsolatrendszerekről és a szociális háló természetes kialakulásáról a Kiskunhalasi Tábor kapcsán. 

Lantai Dávid és Darvas István „Cirkusz és kalács? –  avagy közösségépítés falakon túl…” címmel a zsidó közösségi fesztiválokkal kapcsolatos tapasztalatait osztja meg a Bálint Házra fókuszálva, amely több mint 10 éve szervez közösségi fesztiválokat: a Judafeszt, a Zsifi, a Nyitott Ajtók fesztiválja, a Sávuot, a Bálint Ház Éjszakája fontos építőkövei a zsidó közösségeknek. 

Verő Linda és Verő Tamás szakmai műhelye a „Márpedig a kamaszok jófejek” avagy „BBYO”   közösségépítés határokon túl… címet kapta. A konferenciaprogramban ezzel kapcsolatban azt írják: „Zsidó közösségépítés, nemzetközi hálózatban kamaszok építik ki a saját hálózatukat, rendszeresen részt vesznek nemzetközi találkozókon, ahol lehetőségük nyílik megismerkedni más országok, földrészek BBYO csoportjaival, zsidó fiatalokkal. Számunkra nagyon fontos, hogy a gyerekek megismerjék más közösségek tagjait, barátságokat kössenek”. 

A negyedik műhelybeszélgetés keretében Erdődy Orsolya, a Budapesti Fesztiválzenekar ügyvezető igazgatóhelyettese beszél a világhírű zenekar azon különleges koncertjeiről, amelyeket vidéki zsinagógákban tartanak immár évek óta. 

Címlapképünk illusztráció

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó ünnepek
Jom kipur – A zsidó naptár egyik legszentebb napja
Izrael védelmében
Izrael Irán elleni csapásának hadászati és politikai értékelése