Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (89. rész) – Kardos Böske

2021. December 01. / 13:57


Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (89. rész) – Kardos Böske

1939-ben, az első két zsidótörvényt követően az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) – a Pesti Izraelita Hitközséggel szoros együttműködésben – a fellépési lehetőségeiktől, kenyerüktől megfosztott zsidó művészek számára létrehozta a Művészakciót. Ebben a nagysikerű kezdeményezésben 1944. március 19-ig 550 színész, énekes, zenész, táncos, festő, szobrász, író jutott lehetőséghez és szó szerint éltető levegőhöz.

E hasábokon időről-időre bemutatok egy-egy művészt az akkor és ott fellépő, kiállító szereplők közül. Ez a poszt a Kardos Böskéről szóló Facebook oldal tartalmának felhasználásával készült.

kardos Böske-1.jpg

Kardos Böske iparművész, festő, grafikus Szabadkán született 1887. február 5-én. A középiskola elvégzése után az Osztrák-Magyar Királyi Iparművészeti Iskola (később főiskola) textilosztályán tanult. Növendékként már részt vett pályázatokon. Fiatalon, 1907-ben bekapcsolódott a vidéki feminista mozgalomba Szombathelyen. Levelezőlapokat tervezett, ezek terjesztése a mozgalmat anyagilag segítette. Részt vett a választójogi népgyűlésen testvérével, Kardos Borissal. A Kaposvári Feminista Mozgalom küldöttei voltak. 1911-ben az egyes pártok által rendezett választójogi gyűléseken röplapok osztásával segédkeztek.

kardos Böske digitalcollections.nypl.org (002).jpg

1914-ben a Trencsénteplic Fürdőigazgatósága által hirdetett plakát pályázaton 53 résztvevő közül harmadik díjat kapott. Ebben az évben a Gyermekművészeti kiállítás résztvevője. "Kardos Böske levelezőlapjai … ügyesen megrajzolt, eleven képek a gyermek világából"– írta a Budapesti Hírlap 1914 májusában. A Kecskeméti Művésztelepen alkotott 1910-19 között. A népművészeti ihletésű rajzai Bárdos Artúr művészeti elemzése után „Kék Nefelejts” címen láthatóak a Művészet 1911 évi kiadásában.

Kardos Böske Művészet 1911. 184-85 (002).jpg

Horgolt csipkebetétes kendőket, fali díszeket és betéttel díszített fali mintákat készített. Tervezett színházi köpenyt, színpadi jelmezeket, ruhákat. Iparművészeti kiállításon vett részt a török fővárosban 1918-ban és itthon minden évben csoportos kiállításokon szerepelt.

Első önálló (műterem) kiállítása 1919 karácsonyán volt. Erről a Nyugat kritikusa, Ady Endre jó barátja, Révész Béla 1920-ban így fogalmazott: „Karácsony napjaiban, a Haris köz 1. számú házban, műterem-kiállítást mutatott be Kardos Böske. A vad zajlásban, ami most átcsörömpöl a város fölött, bizony alig akad meg a figyelem az elvonult, önmagát véka alá helyező művészetnél, ami e kiállításon elénk tárul. Illik följegyezni: Kardos Böske a legszebb reménysége a magyar iparművészetnek. Textilmunkákat, asztalfutókat, kendőket, függönyöket, válltakarót, vitrázsokat, faliszőnyegeket és mindenfajta pompázó termékét a tűnek, anyagkombinációnak és a bujálkodó képzeletnek láttuk itten, ízlés, dekoráló erő, a rajznak olyan üde áttranszponálása csillog e szép tárgyakon, hogy öröm köztük járni és megérinti az elgondolkozást, mért nem keresi föl a biztatás, ismertség, anyagi jólét az ilyen kitűnő művésznőt, aki egyik legszebb reprezentálója a magyar talentumnak. Mert magyar a meleg színessége, regélő ornamentikája, a naiv kedvessége; együtt a sok gyönyörű holmi érezteti is a bús, magyar szimbólumot, a vadrózsabokrot, mely elhagyott magányosságában virágját önfeledten hányja és illatát nem lehet elfelejteni.” Az 1920-as évek közepétől Párizsban, Bécsben és Budapesten élt.

Kardos Böske facebook.com 2 (002).jpg

1922 decemberében tudósítást közölt a Világ a „Fészek” nevű iparművészeti műhely megnyitásáról: "Néhány tehetséges iparművész Karinthy Frigyesné köré csoportosult. A műtárgyak tervekben és kiviteli technikában decensen újszerűek. A műhely munkatársai: Sternberger Ötvös Elza, Kardos Böske, Bolgár István, Bálint Ferenc, Farkasházi Miklós tehetségük legjavát adták, hogy a műhelyt ízlésessé és meghitté tegyék,”

Az Iparművészeti Társulat téli kiállításainak résztvevője volt. 1922 decemberében részvételéről így írt a Nemzeti Újság: "A kiállítás sok szép műtárgya közül néhány kitűnő női kézimunkát kell még kiemelni. Kardos Böske egy gyönyörű rajzban, színben egyképp megkapó magyar gobelinjét."

Az OMIKE Művészakció második képzőművészeti kiállításán, 1941-ben két meseképet állított ki.

Kardos mese1-vert (002).jpg

A II. Világháború után az igényes iparművészeti alkotások kereslete megszűnt, ezért plakát és ruhatervezéssel foglalkozott. Számos élclapnak készített szöveges rajzokat. Illusztrált ifjúsági regényeket, többek között Benedek Elek: Aranytulipán és az Elvarázsolt Királykisasszony, valamint Eric Knight: Lassie hazatért című, Magyarországon először megjelent könyvét 1948-ban.

Készített képsorozatot a magyar népéletről, (melyek közül néhány képeslapként is megjelent) valamint rajzokat német nyelvű újságoknak. Számos fővárosi vendéglő számára tervezett étlapfedeleket.

kardos Étlapfedelek (002).jpg

Budapesten halt meg 1957 őszén. Sírja a Kozma utcai temetőben található.

Képek:

1.) Kardos Böske Facebook oldala
2.) Világ, 1911. augusztus 11.
3.) Művészet 1911. 1984-85
4.) Kardos Böske Facebook oldala
5.) Meseképek, Facebook oldal
6.) Étlapfedelek, Facebook oldal

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Közélet
Egy nagyon kényes ügy
2025. Május 04. / 11:50

Egy nagyon kényes ügy

Megemlékezések
Van jövő!
2025. Április 28. / 12:30

Van jövő!