Akinek egyetlen "bűne" az volt, hogy zsidónak született – Szerb Antalra emlékezünk

2024. Január 27. / 16:40


Akinek egyetlen "bűne" az volt, hogy zsidónak született – Szerb Antalra emlékezünk

A 20. század első felének legkiemelkedőbb irodalomtörténésze és egyik legrejtélyesebb szépírója, Szerb Antal az életének még csak a 44. évében járt, amikor a balfi kényszermunkatáborban 1945. január 27-én meghalt. De tán pontosabb volna, ha az írnánk: meggyilkolták. Hiszen a halála előtt nyilasok verték agyba-főbe, olyan gazemberek, akik azt sem tudták róla, hogy kicsoda. Csak azt, hogy zsidónak született.

Akik Szerb Antalt a halála előtt félig agyonverték, a „magyarság ellenségét” látták benne, holott Szerb Antalnak a magyar irodalom, a magyar nyelv, általában véve a magyar kultúra rajongói megszámlálhatatlanul sokat köszönhetnek. És igen, sokat köszönhettek neki az őt megkínzó nyilasok is – feltéve persze, ha tudtak róla egyáltalán, hogy milyen kincsnek a birtokosai.

Ez a kincs pedig nem más, mint a páratlanul gyönyörű magyar nyelv, ez a ritka tünemény, amely olyan különleges helyet foglal el a nyelvek nagy családjában, hogy a magyar nyelv idegen ajkú rajongói messze földről szoktak ideutazni, hogy megtanulják, elemezzék, ízlelgessék, gyönyörködjenek benne: azaz birtokba vegyék.

Ennek a szépséges magyar nyelvnek volt a mestere Szerb Antal, akinek egyetlen „bűne” az volt, hogy zsidónak született. Igaz, gyermekkorában katolikus hitben nevelkedett, de ez semmit sem számított abban a sötét korban, amely az emberről a felmenői származása alapján mondott halálos ítéletet. A Pendragon-legenda, valamint az Utas és holdvilág halhatatlan szerzőjére is a származása alapján mondták ki a halálos ítéletet. Enyhítő körülményt nem hoztak fel vele szemben. Az sem számított, hogy Szerb Antal olyan magyar irodalomtörténetet írt, amelyen azóta is generációk nevelkednek – köztük azoknak a nyilas senkiknek az utódai, akik ártatlan zsidó embereket vertek agyon, lőttek a Dunába vagy kínoztak halálra.

Tudjuk, milyen világ elől menekült a múltba és az irodalomba

Feleségének írott utolsó levelében, munkaszolgálatosként arról számol be, hogy „általában a hely, ahol most vagyunk, Balf, átkozott egy hely és minden tekintetben nagyon rosszul megy nekünk. És most már nincs más reménységem, csak az, hogy a háborúnak nemsokára vége lesz; csak ez tartja még bennem a lelket. Most már sötét van, meg hangulatom sincs, hogy többet írjak. Bízzatok benne ti is, hogy nemsokára találkozunk, és szeressétek szerencsétlen Tónitokat."

Szerb Antal halálának híre a korabeli sajtóbanSzerb Antal halálának híre a korabeli sajtóban

Balfon 1944 január 27-én egy nyilas őr agyonverte egy puskával. Haláláról először Halász Gábor és Sárközi György, Szerb munkaszolgálatos társai számoltak be levelükben Weöres Sándornak.

A holokauszt nemzetközi emléknapján emlékezzünk meg erről a roppant okos és roppant szerény emberről is, Szerb Antalról, aki 1945. január 27-én halt értelmetlen halált. Belegondolni is rettenetes, hogy milyen fiatalon kellett meghalnia, s halálával mennyivel szegényebb lett az a magyar társadalom, amely őt és a hozzá hasonlóan zsidónak született magyarokat kivetette magából.

A mártírok nevében örökké emlékezni fogunk halottainkra. És emlékeztetni fogjuk utódainkat arra: soha ne hagyják, hogy a többség bármelyik kisebbséget megbélyegezze és megalázza, mert a társadalomból való kollektív kiközösítés éppen oda vezet, ahol Szerb Antal is kiszenvedett: az értelmetlen kínhalál tömegsírokkal teli völgyébe.

Fakadjon áldás emlékéből!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Zsidó emlékhelyek Nagykanizsán
2024. Április 17. / 18:27

Zsidó emlékhelyek Nagykanizsán

Zsidó világ
Hercz  rabbi: Purim korszakváltó időben
2024. Március 21. / 13:35

Hercz rabbi: Purim korszakváltó időben

Zsidó világ
Felújíthatják a gyulai rabbiházat
2024. Május 03. / 11:46

Felújíthatják a gyulai rabbiházat