Nekik is van rá idejük: hogy telik a sábesz Mila Kunis és Ashton Kutcher családjánál?

2018. Augusztus 16. / 14:15


Nekik is van rá idejük: hogy telik a sábesz Mila Kunis és Ashton Kutcher családjánál?

Mila Kunis elmesélte, hogyan telik egy atipikus zsidó világsztár-család péntek estéje: gyertyagyújtás, kiddus, családi kézfogás és beszélgetés a hétről, öt perc intenzív figyelem és ünnep, öt perc intenzív együttlét.


Új sábeszguru van a városban – kezdi beszámolóját a Kveller, akit Mila Kunisnak hívnak. A színésznő elmesélte, hogyan ünnepli meg a család a péntek estét Ashton Kutcherrel és a gyerekeikkel. Mint mondja, a gyerekek annyi ideig tudnak koncentrálni, „mint egy szúnyog”, ezért a szertartás rövid, de annál fontosabb. Hét közben mindenki máshol van, másra figyel, éli a saját életét, a gyerekek is, egyre inkább. Péntek este azonban lelassul az idő és megmutatkozik egy pillanatra, de egy hétig kitartó erővel, hogy mindegy, milyen távol vagyunk egymástól, úgyis összetartozunk.

Természetesen a gyertyagyújtással kezdődik, a sábesz tiszteletére két gyertyát kell gyújtani, a hagyomány szerint az ünnepre vonatkozó két kulcsszó miatt, hogy megemlékezzünk az ünnepről és megőrizzük (sámor ve záhor). Ezt Kunis és Kutcher úgy magyarázza el otthon, hogy egyet anya, egyet a papa kedvéért gyújtunk meg. A színésznő mondja el az áldást a szombat lángjaira – azért a nőknek kell, mert a hagyomány szerint az, aki ezt a micvát teljesíti, Tóra-tudósok édesanyja lesz majd. A többi hagyományos áldást a katolikusként felnőtt, aztán a kabalától, a zsidó misztikától megbabonázott Ashton Kutcher mondja el, a gyerekek megáldásától a kalácsra és a borra mondott áldásig, végig héberül, a gyerekek is kívülről tudják a szent nyelv áldásait (a gyerekek megáldásáról lásd).

A gyertyafényben körbeülnek és elmesélik, kivel mi történt a héten, bocsánatot kérnek egymástól a hétköznapok figyelmetlenségeiért, aztán, amikor szétrebbennek, már megerősödött újra együttlétük, összetartozásuk belső bizonyossága. A színészcsalád egész héten utazik, ritkán tölt több szombatot ugyanott, pláne otthon, mégis otthonra lelnek egymás figyelmében, ez a szombat adománya számukra. Mert a zsidóság nem a teret, hanem az időt szenteli meg, az időben épít szentélyt, ahogy a nagy rabbi, Abraham Joshua Heschel tanította és ez az időbeli otthon és Szentély a Szombat Antwerpen, Jeruzsálem, New York és a Kazinczy utca mélyen ortodox közösségeiben éppen úgy, mint, mondjuk, Mila Kunis és Ashton Kutcher családjában.

Forrás: Kveller.com

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek