Nagyváradi festők képeiből nyílik tárlat Budapesten

2011. Február 12. / 21:00


Nagyváradi festők képeiből nyílik tárlat Budapesten

Forrás: Erdély ma


A budapesti Holokauszt Emlékközpont néhány reprezentánsa látogatott Váradra, a Zsidó Hitközséghez szerda délután. Javában szervezik azt a márciusban nyíló kiállítást, amely néhány olyan jelentős festőművészt mutat be, akik a két világháború között Nagyváradon alkottak.



A vendégeket Seidler András, a váradi Zsidó Kulturális Központ vezetője fogadta. Harsányi László, a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója elmondta: Száműzött művészet elnevezésű programsorozatuk révén olyan életpályákat, alkotásokat szeretnének visszaemelni a magyar közgondolkodásba, művészet- és tudománytörténetbe, melyek az elmúlt évszázadban különböző okokból feledésbe merültek. Első, Késői hazatérés című kiállításukon, 2010-ben Nyugat-Európában élt képzőművészeket mutattak be, ezt követően Magyarok Hollywoodban elnevezéssel a filmvilág magyar származású nagyjait idézték föl.

Nagyvárad két világháború közötti képzőművészeti életének bemutatásával különleges kulturális örökséget szeretnének közkinccsé tenni, hiszen a Körös-parti Athén Ady Endre és Juhász Gyula városa is. Gazdag és pezsgő művészeti élet jellemezte az elmúlt századfordulót és az azt követő időszakot. Festőiskolák nyitották meg kapuikat; a Sonnenfeld család nyomdájában váradi grafikusok kezei közül albumok, könyvek sora került ki. A március 9-én 15 órakor a budapesti Holokauszt Emlékközpontban nyíló, „Éhe a szépnek...” című képzőművészeti tárlaton öt olyan festőművész – Barát Mór, Kara (Krón) Mihály, Leon Alex, Mund Hugó és Tibor Ernő – emlékét idézik föl, akik a két világégés között a Pece-parti Párizsban alkottak.

Harsányi László hangsúlyozta: a holokauszt nemcsak emberáldozatot jelent. Tudományos, művészeti alkotások tűntek el, vesztek el, semmisültek meg. Jó néhány művész elmenekült a zsidótörvények, a nélkülözés, a háború miatt, s életművük szétszóródott, alkotásaik nem lettek a magyar kultúrtörténet részei. Váradon is igazi értékek jöttek létre, ezért elkezdtek kutatni, léteznek-e a képek. A kiállítás arra is lehetőséget teremt, hogy megidézzék a két világháború közötti Várad hangulatát, bemutassák az itteni zsidóság életét tárgyak, képek, dokumentumok révén.

Basics Beatrix művészettörténész, a tárlat kurátora közölte: körülbelül hatvan képet sikerült már összeszedniük. A váradi Indig Pál műgyűjtő is rendelkezésükre bocsátott néhány műtárgyat. Magángyűjtőkkel, múzeumok, különféle kulturális intézetek vezetőivel még mindig tárgyalnak. A kurátor hozzáfűzte: nehéz, ám izgalmas a gyűjtési munka. Széleskörű összefogásra van szükség. Arról is szó esett, hogy akinek a birtokában van valamilyen alkotás az említett művészektől, szívesen kiállítanák azokat a műveket is. Aki kölcsön tudná adni a tulajdonában lévő képeket, dokumentumokat, a 0036-1-455-33-20-as telefonszámon és a harsanyi.laszlo@hdke.hu email címen érdeklődhet, jelentkezhet. Szívesen vennék az ilyen jellegű hozzájárulásokat. Harsányi László megjegyezte: a kiállítás a képek értékét jelentősen megemeli. Természetesen egy szép kivitelezésű katalógust is megjelentetnek. A tárlat június közepéig lesz látogatható.

Az emlékközpont ügyvezető igazgatója arról is szólt: feladatukul tűzték ki, hogy a holokauszt minden magyar áldozatának nevét összegyűjtsék, így a nagyváradiakét is. Ebben kérték a Zsidó Hitközség segítségét. Értékes forrásanyag számukra Mózes Teréz Váradi zsidók című műve. A probléma csak az, hogy az áldozatok neveinek lajstroma csak a román nyelvű tanulmányban szerepel. A listán szereplő neveket kell majd ellenőrizni, lefordítani.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Szép és modern kerítést kapott a vilmányi zsidó temető
Közélet
A nácik ma 80 éve szállták meg Magyarországot