Megtört idő, remény és áldás – Ámos Imrére emlékeznek Szentendrén

2012. December 08. / 18:26


Megtört idő, remény és áldás – Ámos Imrére emlékeznek Szentendrén

Születésének 105. évfordulója alkalmából Ámos Imre festőművész és a 20. század kapcsolatát bemutató kiállítás nyílik vasárnap Szentendrén, a Régi Művésztelepi Galériában a Magyarországi Evangélikus Egyház keresztény-zsidó párbeszédének részeként.


Mint kiemelte, a kiállítás a törvény és törvénytelenség, a megtört idő, a remény és áldás, illetve az apokalipszis gondolatkörében dolgozza fel a századot úgy, hogy az a reménységre és a szeretetre épülve megmutassa. "Történtek mulasztások, vétkek a múltban, mai helyzetünk, emberségünk azonban nem engedheti meg, hogy a gyűlölet, az indulatkeltés legyen a kiindulási pont, s létezik olyan norma, amely képes felülírni az indulatot a szeretet útján”.

A kurátor megjegyezte: Ámos Imre neve ma ritkábban kerül szóba, "mintha a tragikus életút túlzottan rányomta volna a bélyegét művészetére". A szentendrei kiállításon közel húsz alkotása látható külön egységben, és itt található az a szögesdrótból készített Ószövetségi idézet is, amely Káin és Ábel történetére utal: "Hol van a te testvéred?".

"Az egyház megkeresésére 43 művész csatlakozott, írók, költők, képzőművészek, zeneszerzők ajánlották fel alkotásukat, melyek többsége erre az alkalomra készült" – mutatott rá a kurátor. A tárlat alkotói között található Aknay János, Deim Pál, Haraszty István, a nemrégiben elhunyt Lugossy Mária és Pauer Gyula, valamint Darvasi László, Esterházy Péter, Takács Zsuzsa, Kertész Imre és Lator László, aki zsoltárparafrázisának kéziratával szerepel. Zenéjével és előadásával lesz jelen a kiállítás ideje alatt Dés László, Fassang László, aki három orgonaművel készült erre az alkalomra, a zsoltárt harangjátékkal ötvöző Szent Efrém Férfikar, s a megnyitón tartják Vukán György egy új művének ősbemutatóját.

A Magyarországi Evangélikus Egyház mellett az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) által szervezett kiállítás megnyitóján köszöntőt mond Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, a kiállítás fővédnöke, Fabiny Tamás evangélikus püspök, a kiállítás védnöke, valamint Juhász Ferenc költő és Vukán György zeneszerző. A kiállítás védnökei között van Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát is.

Az Ámos Imre és a 20. század című tárlat január 15-ig látható a szentendrei Régi Művésztelepi Galériában.

Ámos Imre 1907. december 7-én született Nagykállón. 1927-1929-ben a budapesti Műszaki Egyetemen, 1929 és 1935 között a Képzőművészeti Főiskolán tanult, ahol Rudnay Gyula tanítványa volt. Korai munkái a Nabis párizsi művészcsoport törekvéseivel mutattak rokonságot.

A posztimpresszionizmus képviselője, későbbi alkotásain Marc Chagall hatására szürrealista jegyek is megjelentek. A II. világháború alatt megrázó látomásokban számolt be tragikus élményeiről. 1937-től a Képzőművészek Új Társaságának (KÚT) tagja, 1940-től haláláig kisebb megszakításokkal munkaszolgálatos volt. 1944 nyarán Németországban, feltehetően egy szászországi táborban halt meg. (MTI)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek