A Budapesti Fesztiválzenekar augusztus 11-én csütörtökön, este fél 9 órakor a Kővágóörsi zsinagógában ad koncertet. A hangverseny előtt este 8 órakor Rubin Eszter, a Bagel című regény szerzője olvas fel részletet a könyvéből. A koncert szünetében dr. Kuruc Ákos rabbi mesél a közönségek a helyi zsidó emlékekről. A koncert előtt egy órával a zsinagóga kis csoportokban, vezetetten megtekinthető. Másnap augusztus 12-én, pénteken a Váczi Eszter kvartett lép fel a zsinagóga ódon falai között. A rendezvény mindkét napja ingyenesen látogatható. Pontos cím: Kővágóörs, Cseh Tamás utca 4.
A Budapesti Fesztiválzenekar hangversenyének programja:
▪ Felix Mendelssohn-Bartholdy: C-dúr nyitány fúvós hangszerekre, „harmoniemusik”, op. 24
▪ Alekszandr Glazunov: Rêverie orientale klarinétra és vonósnégyesre, op. 14
▪ Felix Mendelssohn-Bartholdy: Szentivánéji álom, op. 61 – notturno (fúvósoktett-változat)
A Budapesti Fesztiválzenekar évadról évadra többet tesz azért, hogy muzsikája ne szoruljon a koncerttermek falai közé. Egyedi hangversenyformákat vezettek be, és egyre több szokatlan helyszínen zenélnek új kapcsolatokat teremtve, és egységet alkotva egymásra találjanak a közönséggel. Közösségi Heteik keretében 2014 nyara óta koncerteznek elhagyatott vagy funkciójukat vesztett vidéki zsinagógákban. A helyi közösségek a megszólaló dallamokon, történeteken, ízeken keresztül ismerhetik meg azt a sokszínűséget és toleranciát, amely egykor Magyarországot jellemezte. Koncertjeinken zsidó vonatkozású szerzők művei, illetve klezmerdallamok hangzanak el.
Fischer Iván így fogalmazta meg a koncertsorozat lényegét: „Sok faluban és kisvárosban, ahol már régóta nem él zsidó lakosság, áll még a zsinagóga. Néhol romos állapotban van, máshol bútoráruházat vagy sportcsarnokot alakítottak ki belőle. Ellátogatunk ezekre a helyekre, és ingyenes koncerteket adunk. Az emberek kíváncsiak, bejönnek a koncertre, a zene becsalogatja őket. A zenekar játszik, utána pedig a rabbi elmeséli, mi volt itt annak idején, hogyan működött az együttélés a zsidó közösséggel. Reméljük, hogy a szép zene és az ismertetés közelebb hozza az egykori zsidó közösség emlékét azokhoz, akik ma az épület körül élnek.”