A Hajnalhasadás hadművelet második napján tovább folytatódott a rakétaháború Izrael és az Iszlám Dzsihád között.
A Hajnalhasadás hadművelet második napján, szombaton tovább folytatódott a rakétaháború Izrael és az Iszlám Dzsihád terrorszervezet között – jelentette a helyi média szombat este.
Péntek estétől szombat estig több mint 350 rakétát lőttek a Gázai övezetből Izrael felé, már Tel-Avivot is célba vették, miközben az izraeli hadsereg is tovább támadta az Iszlám Dzsihád célpontjait a Gázai övezetben.
Délután egy rakéta eltalált egy szderoti házat, de a lakók az óvóhelyen voltak, és csak anyagi károk keletkeztek. A Vaskupola légvédelmi rendszer 95 százalékos sikerrel befogta az Izraelre irányzott lövedékeket, és 94 rakéta még a Gázai övezet területén ért földet.
A csak a lakott területeken becsapódni készülő lövedékek ellen üzembe lépő Vaskupola rendszer mintegy 160 sikeres ellenrakéta-kilövést rögzített. Egy ember könnyű sérülést szenvedett egy rakéta becsapódásakor egy tehenészet közelében, egy Eskol régióban található kibucban. Két katonát, akik egy fel nem robbant gránátot próbáltak hatástalanítani, könnyebben megsebesítettek a repeszek.
A Gázai övezetben eddig 15 lakos vesztette életét, és több mint 125-en megsebesültek az izraeli támadásokban a Maárív című lap értesülése szerint. Izrael szombaton újabb légicsapásokkal célozta meg az Iszlám Dzsihád fegyvereseit és fegyverraktárait, amelyeket lakott területeken rejtettek el.
Az övezetet irányító legnagyobb palesztin iszlamista szervezet, a Hamász továbbra sem vesz részt a harcokban. „Ez az Iszlám Dzsihád elleni hadművelet, világos, hogy az Iszlám Dzsihádra összpontosítunk. A Hamász sosem volt része a képnek” – mondta a 12-es kereskedelmi TV híradásában Nimrod Aloni tábornok, a Gázai Hadosztály parancsnoka.
„A Hamász is bölcsen döntött úgy, hogy nem keveredik bele” – tette hozzá.
Egyiptom bejelentette, hogy intenzív tárgyalásokat folytat a nyugalom helyreállítása érdekében. A helyzet további eszkalációja nagyban függ attól, hogy a Hamász csatlakozik-e a harcoló Iszlám Dzsihádhoz.
Jaír Lapid miniszterelnök az izraeli hadsereg Tel-Aviv-i főhadiszállásán szombat este megbeszélést tartott a katonai vezetőkkel a péntek este kezdett Hajnalhasadás hadművelet eddigi fejleményeiről – közölte hivatala.
Előzőleg, délután a kormányfő az ország déli hatóságainak vezetőivel beszélt. Tájékoztatta őket a Hajnalhasadás hadművelet helyzetéről, és hangsúlyozta, hogy a lakosságnak be kell tartani a polgári védelem utasításait, melyek életeket mentenek.
A hatóságok vezetői támogatásukról biztosították a hadművelet céljairól, és elmondták, hogy a környék lakói erősek, és a harcok folytatását szeretnék a biztonság helyreállításáig.
Lapid miniszter meghallgatta a helyi vezetőket a térség azonnali és hosszú távú szükségleteiről, valamint tájékoztatta őket, hogy összeül a miniszterelnökség vezérigazgatójának vezetésével egy olyan fórum, melynek célja a lakosságot segítő intézkedések feltérképezése, szinkronizálása és optimalizálása.
Izrael péntek délután több mint egy év viszonylagos nyugalom után Hajnalhasadás néven indított hadműveletet a Gázai övezetben az Iszlám Dzsihád ellen, mert a terrorszervezet több napja megtorlással fenyegetőzött, miután ezen a héten letartóztatták egyik magas rangú ciszjordániai tisztviselőjét, Bassam al-Szaadit.
Izrael az utóbbi négy napban a fenyegetések miatt utakat zárt le az övezethez közeli területeken, és „különleges helyzetet” hirdetett óvatossági rendszabályokkal a helyi civil lakosság számára.
Izrael és Egyiptom 2007, a Hamász dzsihadista mozgalom hatalomátvétele óta tartja szigorú blokád alatt a 2,3 millió palesztin lakta övezetet, ahol a lakosság szegénységben és munkanélküliségben él.
Az izraeli hadsereg kedden lezárta a határátkelőket, így az izraeli munkavállalási engedéllyel rendelkező gázaiak ezrei rekedtek a lakóhelyükön. A határzár miatt lassult a gázai erőmű működéséhez szükséges dízel szállítása is. A létesítmény igazgatója csütörtökön figyelmeztetett, hogy üzemanyag híján leállhat az egyetlen villamoserőmű.
Izrael és a Gázai övezet fegyveres szervezetei között több háború is volt, a legutóbbi 2021 májusában. A tizenegy napos háborúban 260 palesztin – közöttük számos fegyveres –, valamint 13 izraeli, közöttük egy katona halt meg a helyi hatóságok szerint. (MTI)