Egy új elképzelés szerint Izrael mellett külön államként létrejönne Palesztina saját intézményrendszerrel, azonban a fontosabb ügyekben (mint a biztonsági és infrastrukturális kérdések, vagy minden olyan terület, amely egyaránt érintené a palesztin és izraeli lakosságot) Izrael és Palesztina közösen döntenének – írja az AP értesülésére hivatkozva a Magyar Nemzet.
Izraeli és palesztin közéleti szereplők egy új, az évtizedek óta húzódó konfliktust megoldani kívánó békejavaslattal álltak elő − számolt be az Associated Press hírügynökség.
A kezdeményezés értelmében Izrael és Palesztina mint két külön állam, külön intézményrendszerrel létezne, azonban a fontosabb ügyekben, mint például a biztonsági és infrastrukturális kérdések − valamint minden olyan terület, amely egyaránt érinti a palesztin és izraeli lakosságot − közösen döntenének.
A terv létrehozna egy független palesztin államot, amely Ciszjordánia nagy részét, a Gázai övezetet és Kelet-Jeruzsálemet foglalná magába − nagyjából visszatérnének a határokhoz, amelyek az 1967-es arab–izraeli konfliktus előtt álltak fenn.
A javaslat a genfi megállapodást veszi alapul, azonban a tömeges áttelepítésekkel járó intézkedéseket − többek között ezek blokkolják a békefolyamatot − vagy teljesen kivenné belőle, vagy pedig mérsékelné az általuk okozott demográfiai hatásokat.
Az elképzelés fő szószólója izraeli részről Josszi Beilin , aki a 2003-as genfi kezdeményezés egyik kulcsfigurája, palesztin oldalról pedig az a Habi Husszeini , aki a kilencvenes évek elején játszott fontos szerepet az oslói béketárgyalások során.
A Magyar Nemzet teljes cikke itt olvasható.