Címkék

Szeged

Hírek, lapszemle / 2024. November 04. / 15:54

József Attila és Albert Einstein is írt Tardos-Taussig Ármin emlékkönyveibe

Kivételes album jelent meg Szegeden A művész kitárt ajtaja címmel, amely Tardos-Taussig Ármin grafikus, irodalomszervező életét és vendégkönyveit mutatja be. A hagyatékhoz a Szegedi Zsidó Hitközség egy szerencsés véletlen folytán jutott hozzá.

Közélet / 2024. Szeptember 06. / 11:32

Löw Lipót és Löw Immánuel életművét ünnepli Szeged városa

– Megilletődve állok itt, ahol Szeged városa és a Szegedi Zsidó Hitközség emléket állít Löw Lipótnak és Löw Immánuelnek. Munkásságuk és életművük messze túlmutatott a város határain és nagyban befolyásolta, sőt meghatározta a hazai neológ zsidóság életét – mondta dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke tegnap a Tisza-parti városban, ahol most zajlik a Löw Immánuel élete és életműve című nemzetközi tudományos tanácskozás.

Zsidó világ / 2024. Szeptember 02. / 18:08

Fogadóteret alakítottak ki a szegedi zsidó temetőben

Felújították és fogadótérré alakították a szegedi zsidó temető gondnoki épületét. Egy állandó kiállítást rendeztek be, amelynek látogatói a sírkerttel és a zsidó temetkezési szokásokkal ismerkedhetnek meg.

Zsidó világ / 2024. Szeptember 02. / 14:55

Löw Immánuel élete és életműve – Nemzetközi Konferencia Szegeden

A Mazsihisz-Szegedi Zsidó Hitközség, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Löw Immánuel élete és életműve címmel nemzetközi tudományos konferenciát szervez magyar (és részben angol) nyelven Szegeden 2024. szeptember 4. és 6. között a Szegedi Zsidó Hitközség dísztermében.

Kultúra / 2024. Július 31. / 17:35

Páratlanul elmélyült épület-ismertetés a szegedi Újzsinagógáról

„Varga Papi László csodálatos összegző művel ajándékozott meg bennünket, fantasztikusan széles megalapozással dolgozta föl a 121 éves szegedi Újzsinagóga építményében megvalósult hagyománytiszteletet és szimbólumrendszert" – írja Lányi Pál a Tiszatájonline folyóiratban megjelent recenziójában.

Zsidó világ / 2024. Június 28. / 16:26

Szeged: Emlékművet állítanak az egykori két tudós rabbinak

Emlékművet állítanak Szeged egykori két tudós rabbijának, Lőw Lipótnak és Lőw Immánuelnek a nevüket viselő parkban.

Megemlékezések / 2024. Június 24. / 11:58

Szegedi alpolgármester: Nem lehetünk közömbösek a másik fájdalmával

Szeged ötezerhatszáz zsidó polgárából kettőezer-tizenkilenc ember vált a holokauszt áldozatává, további hatszáztizenketten pedig a munkaszolgálat során vesztették életüket – vasárnap délelőtt rájuk és a nyolcvan évvel ezelőtt történt borzalmakra emlékeztek mártír istentisztelettel az új zsinagógában.

Zsidó világ / 2024. Június 07. / 10:32

Holokauszt 80 emlékév: Konferencia Szegeden

A kétnapos konferencián történészek, jogtörténészek, jogászok, politológusok kilenc szekcióban, mintegy harminc előadáson mutatják be a holokauszthoz vezető folyamatokat, a vészkorszak eseményeit, valamint emlékezetét.

Hírek, lapszemle / 2024. Április 02. / 12:39

A szegedi zsinagóga társadalmi és építészeti kontextusa

– Útikönyvek, idegenvezetők visszhangozzák, hogy az új szegedi zsinagóga a legszebb és a második legnagyobb a Dohány utcai után Európában. Ám a szépségnek a művészettörténészek és esztéták még nem találták meg a mértékegységét, ami pedig a nagyságot illeti, a második helyezés kizárt – írja Klein Rudolf a Szombat hasábjain.

Kultúra / 2023. Október 24. / 11:23

A császári és királyi szállító címet kiérdemelt Lengyel családról nyílt kiállítás Szegeden

A zsidó származású Lengyel Lőrincz 1858-ban alapította meg szegedi családi vállalkozását, amely kárpitosmunkával, bútorgyártással- és kereskedelemmel, valamint temetkezési termékek forgalmazásával foglalkozott. Ez a cég készítette az 1896-os millenniumi kiállítás nagy díszsátrát, az újjáépített budai palota főhercegi lakosztályának berendezését és Erzsébet királyné egyik kerti házának népies–magyaros bútorait is.

Hírek, lapszemle / 2023. Augusztus 29. / 13:20

ÉS: Löw Immánuel cigány népdalfordításai

– A „népléleknek” a költészeten keresztül való megismerése jól fölismerhető a fiatal rabbi gyakorlatában. Az erdélyi cigányok „őseredeti” költészete 1881-ben mégis meglepetésként bukkan föl horizontján. S mindjárt le is fordított tizenkét dalt e költészetből, sőt fordításait mindjárt közre is adta – írja Lengyel András az Élet és Irodalom legfrissebb számában a Löw Immánuel cigány népdalfordításai című cikkében.

Oktatás / 2022. Augusztus 23. / 08:12

A Zsidóság alapjai címmel indul sorozat Szegeden

Mik a zsidó vallás és zsidó élet legfontosabb alappillérei? Mi a kóserság? Milyen egy szombatfogadás? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatnak választ azok, akik részt vesznek a Szegedi Zsidó Hitközség szeptember 1-én induló tanfolyamán. A jelentkezéseket augusztus 31-ig le kell adni a zsidosagalapjai@gmail.com e-mail címen.