Zukor Adolfra emlékezünk, az amerikai film atyjára

2025. Január 07. / 10:21


Zukor Adolfra emlékezünk, az amerikai film atyjára

Zukor Adolf születésnapjára emlékezünk ma, akinek január 7-ei születésnapját a Magyar Hollywood Tanács emléknappá nyilvánította. A hollywoodi filmipar magyar származású úttörője, 1873-ban a magyarországi Ricse községben, zsidó családban látta meg a napvilágot. Ricsén a mai napon megemlékezést is tartanak a tiszteletére.

Gyermekkorát már korán beárnyékolta a veszteség, hiszen árván maradt, és fiatalon rákényszerült, hogy dolgozzon. Mindössze négy elemit végzett, majd Mátészalkára költözött, ahol nagybátyja vegyeskereskedésében dolgozott inasként. Mindössze tizenöt-tizenhat éves volt, amikor kivándorolt Amerikába, hogy szerencsét próbáljon.

A mellényzsebébe varrt huszonöt dollárján kívül semmije nem volt, egyetlen idegen nyelven sem beszélt – olvasható a Magyar Hollywood Tanács közleményében. 

Adolph_Zukor_001.jpgZukor Adolf

Eleinte egy kárpitosműhelyben, majd egy szőrmekereskedésben kapott állást. Nem sokkal később önálló szőrmekereskedést nyitott, harminc éves korára pedig elérte, hogy jómódban éljen, New York előkelő német-zsidó negyedében.

Tehetsége, kitartása és üzleti érzéke hamar kitűnt, hiszen nagyon korán ráérzett a filmiparban rejlő kiaknázatlan lehetőségekre. 1903-ban megnyitotta első "nickelodeon" moziját. Ez az egyszerű, olcsó belépőjegyes mozi hatalmas sikert aratott, és megalapozta filmes karrierjét. 1912-ben már Famous Players in Famous Plays Company megalapításán dolgozott, amely később a Paramount Pictures néven vált világhírűvé.

FamousPlayers-Lasky-partners,_1916.jpgA Famous Players-Lasky 1916-os PR-fotója a Paramount Pictures alapításakor: Jesse L. Lasky, Adolph Zukor, Samuel Goldwyn, Cecil B. DeMille és Al Kaufman (balról jobbra)

Hamarosan csapatostól kéredzkedtek hozzá a népszerű színészek. Az ő "istállójából" került ki például Douglas Fairbanks, John Barrymore, Pola Negri, Gloria Swanson, Clara Bow, Adolphe Menjou, Rudolph Valentino, Gary Cooper és a többi élő legenda. Bevezette a kizárólagosságot: színészei más cégek számára nem dolgozhattak.

Már az első, 1929-es Oscar-díjátadón elismerést kapott, de legnagyobb méltatása az 1949-es tiszteletbeli Oscar-díj volt, amelyen egyszerűen csak ennyit állt:

Az amerikai játékfilm atyja.

Zukor újító szellemisége forradalmasította a szórakoztatási ipart. Felismerte a nagy költségvetésű, sztárokat felvonultató filmek erejét, és az amerikai mozi ezen alapokon kezdte meg világhódítását. Nevéhez olyan ikonikus alkotások köthetők, amelyek nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte óriási sikert arattak, megteremtve a "blockbuster" fogalmát. Zukor meghatározó szerepet játszott a klasszikus stúdiórendszer kialakításában. Az általa vezetett Paramount olyan ikonikus filmek gyártója, mint A Keresztapa vagy a Mission: Impossible sorozat.

Zukor mindig büszke volt magyar származására. Többször is visszatért Budapestre és szülőfalujába, Ricsére, ahol különös gondot fordított a közösség támogatására. Híressé vált az irodájában lógó mottó is:

"Nem elég magyarnak lenni, tehetség is kell hozzá."

Ricsén kutat építtetett, a házasulandóknak pedig nászajándékként 25 dollárt küldött, annyit, amivel ő maga indult Amerikában. Szülőfalujában ma emlékmúzeum és emléktábla őrzi nevét, a helyi művelődési ház és csárda szintén róla kapta a nevét.

800px-Ricse_Sheperd_Well.jpgRicse egyik nevezetessége, a Zukor által adományozott Juhász-kút felett látható névadó szoborcsoport

Magánéletében is példamutató volt: feleségével, az erdőbényei születésű Kaufman Lottie-val 59 évig élt boldog házasságban, amely frigyből két gyermekük, Eugene és Mildred született.

A Magyar Hollywood Tanács január 7-ét Zukor Adolf-emléknappá nyilvánította. A mai napon Ricsén ünnepi megemlékezést tartanak, ahol megkoszorúzzák emléktábláját, és levetítik James Foirsher The Hollywood Mogul Wars című dokumentumfilmjét, amely Zukor életét és munkásságát mutatja be. A film a Magyar Hollywood Tanács és az Origo Filmstúdió együttműködésében készült.

Bokor Balázs, a Magyar Hollywood Tanács elnöke szerint Zukor sikere nemcsak a hollywoodi filmgyártás megalapozásában rejlett, hanem abban is, hogy a sztárcsinálás rendszerét kidolgozta: a megfelelő színészek kiválasztásától a filmcsillagok mítoszának fenntartásáig. A művészektől lojalitást és fegyelmezett munkát várt, cserébe viszont ragyogó karriert kínált. Fél évszázados pályája során olyan technikai újítások megjelenését támogatta, mint a hangosfilm vagy a 3D.

Zukor hosszú életet élt: 103 éves korában, 1976-ban hunyt el. Munkássága nemcsak Hollywood történetében hagyott mély nyomot, hanem a zsidó és magyar kulturális örökséget is gazdagította. Személye összekapcsolja a magyarországi zsidó gyökerek és az amerikai filmipar történetét, megmutatva, hogy kitartással és tehetséggel messzire lehet jutni, akár a legnehezebb körülmények közül indulva is.

Emlékét a Magyar Hollywood Tanács az Adolph Zukor-díjjal őrzi, amelyet 2018 óta olyan művészek kaptak meg, mint Rófusz Ferenc, Szabó István, Deák Kristóf, Herendi Gábor, és Bodrogi Gyula.

Érdekesség, hogy Zukor Adolf egyik leszármazottját mi is ismerhetjük, hiszen a hollywoodi filmgyáros Zucker Immánuel főkántor egyik felmenője.

Zucker-Kertész Lilla írása
források: indexwikipédia

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek