A tfilin törvényei


A tfilin törvényei

torvenyek_tfilin.jpg
1. Néhány szó a tfilinről (imaszíj). Nagyon kedves és drága parancsunk van az Örökkévalótól a tfilin-felvevésre. Maga a tfilin két részből áll: látható és láthatatlan részből. A látható rész az, amit a fejre és a karra felveszünk. A láthatatlan rész, pedig az, ami a tfilin belsejében van. Nem egy mester készíti mind a kettőt. Igen nagy körültekintéssel kell mindkettőt, elkészíteni, és ha nem előírás szerint csinálták, akkor az a tfilin nem használható, és aki abban a tfilinben imádkozott, az úgy tekintetik, mintha tfilin nélkül imádkozna egész életén át.

2. Ügyelni kell, hogy úgy a tfilin, mint a szíjak feketék legyenek. Arra is nagyon kell vigyázni, hogy a tfilin sarkai ne legyenek lekopva, mert könnyen megeshet, hogy aztán kilyukad ott, amit nem is vesz észre és akkor a tfilin nem kóser.

3. Reggel nem szabad a tfilin felvenni, csak amikor már olyan világos van, hogy ismerősét négy lépésről megismeri. De amikor még teljesen sötét van, nem szabad a tfilin felvenni.

4. Vigyázni kell, hogy a tfilin, ami a fején fekszik, ne csússzon lejjebb, mint a haja széle, mert ha a tfilin lejjebb van úgy minősül, mintha tfilin nélkül imádkozna. Ügyszintén vigyázni kell, hogy a fejen úgy feküdjön a tfilin, hogy az a két szeme között legyen, illetve amikor a fején van a tfilin, az orrával egy irányban feküdjön.

5. A fej-tfilin közvetlen a haján feküdjön, nem szabad a tfilin és a haj között valaminek lenni. Akinek tehát hajfrizurája van, az nem teljesíti tökéletesen a tfilin-parancsot. Úgyszintén az a tfilin, ami a karján fekszik, az is közvetlen a karizmon feküdjön, és ne legyen közte és a tfilin között sem kötszer, sem más valami.

6. Mikor a karjára teszi a tfilint, imát mond és nem szabad addig beszélni, amíg fel nem veszi a fejére is a tfilint és imát mond reá.

7. Ha valami okból nem tud, csak egy tfilint felvenni, akkor csak egyet vesz fel, ugyanis a kar-tfilin és a fej-tfilin nem függnek egymástól, és ha nincsen csak fej-tfilin, akkor csak azt veszi fel, ha nem tud még egyet szerezni a karjára is.

8. Általában minden ember a balkarjára helyezi a tfilint. Azonban aki balkezes, az a jobbarjára teszi.

9. A szíjak szélessége olyan széles legyen, mint egy árpának a hosszúsága. A fejszíjaknak hosszúsága a köldökéig érjen. Az a szíj pedig, amit karjára csavar, annak olyan hosszúnak kell lenni, hogy hétszer körülcsavarja a karját és háromszor körülcsavarja a középső ujját és aztán meg kell tudja még erősíteni. Ha valamelyik szíj elszakadt, kérdezze meg a rabbit, miképpen kell cselekednie.

10. Állva kell a tfilint fel- és levenni. Felvenni előbb a kar-tfilint kell, levenni, pedig először a fejről és azután a karról.

11. Szombat és ünnepnap kivételével a tfilint mindennap fel kel venni. Félünnepkor pedig különféle szokások vannak. Némely helyen félünnepkor egyáltalán nem veszik fel a tfilint, vannak azonban helyek, ahol felveszik, de imát (Brachat) nem mondanak a felvevéskor, viszont olyan szokás is van, ahol felveszik a tfilint és imát is mondanak a felvevéskor.

12. Minden három évben szokás a tfilint megvizsgáltatni, nincs-e valami javítani való rajta.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Az ámen szó jelentése
2024. November 04. / 12:00

Az ámen szó jelentése