Az időbeosztás, út a békéhez és a Szenthez – Jó szombatot!

2025. Március 28. / 14:25


Az időbeosztás, út a békéhez és a Szenthez – Jó szombatot!

Kedves olvasóink, hittestvéreink! A szombat szent ünnepe ma délután 17 óra 49 perckor köszönt be, a királynő holnap este 18 óra 55 perckor távozik körünkből. Ez idő alatt a honlapunk, a Facebook- és Instagram oldalunk nem frissül. A Tórából ezen a héten a PEKUDÉ hetiszakaszt olvassuk. Mindenkinek jó szombatot kívánunk!

Purim és Pészah körül sokasodnak az év különleges szombatjai. Az utolsó közülük a mostani, Niszán újholdja előtt, a Sábát Háhódes, az a szombat, amelyen belépünk a tavasz, a szabadság és a szerelem havába.

A Tóra-olvasás végén, amelyen a hétköznapi szombatokon megismételjük az utolsó aznapi tórai rész utolsó mondatait, ilyenkor újra a kivonulásról olvasunk, az első Pészahról, az első „széderestéről” a világ történetében, és ez az, ahonnan a világ története, mint folyamat, mint értelmes és rendezett időmúlás, számunkra, elindul. Az első megváltástól, amely még csak Egyiptomból váltott meg és csak minket, a végső megváltásig, amely mindenki szabadsága lesz minden "Egyiptomtól". Ez a minden évben újjáélt pillanat a távoli megváltás idejének kezdete, az út kezdete, amelyen azóta megyünk a Messiás elé.

Ez a hónap a hónapok eleje, az első lesz számunkra, mondja a Tóra itt, vagyis valóban itt kezdődik a történelmi idő. 

Ott, ahonnan számolni kezdjük, tagoljuk, értelmes rendbe szervezzük és értelmessé tesszük általa az életünket, tagolttá, rendezetté. Akinek van időbeosztása, az már hozott döntést előre fontosról és nem fontosról, az tudja, miért él, mi a dolga itt, az életével. Ez az első számú micva ebben az értelemben, minden micvák eredője és a micvák segítenek, hogy valóban tagolttá tegyék az időnket. Mert mindennek rendelt ideje van.

Az idő megszentelése a judaizmus, ez részben a megszervezését jelenti.

A döntéseket arról, mire kell ráérni, hol kell jelen lenni, kinél, hogyan. A kései kapitalizmus nagyon kevéssé segít ebben. De meg kell próbálni ráérni, jelen lenni, időt tagolni és élrtelmessé tenni, amennyire csak lehet. A judaizmus nagyon is segít benne, apáink és anyáink hagyományai, az ünnep és a szombatok velünk vannak a sajáttá tett időért folytatott küzdelmünkben. Hódes tov, legyen szép az idei tavasz, Niszán hónapja.

Békés ünnepet kívánunk!

Vári György írása.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek