Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (23. rész) – Zoli bohóc (Hirsch Zoltán)

2020. Július 23. / 18:34


Harsányi László: Zsidó művészek a viharban (23. rész) – Zoli bohóc (Hirsch Zoltán)

1939-ben, az első két zsidótörvényt követően az OMIKE (Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) a Pesti Izraelita Hitközséggel szoros együttműködésben a fellépési lehetőségeiktől, kenyerüktől megfosztott zsidó művészek számára létrehozta a Művészakciót. Ebben a nagysikerű kezdeményezésben 1944. március 19-ig 550 színész, énekes, zenész, táncos, festő, szobrász, író jutott lehetőséghez és szó szerint éltető levegőhöz.

E hasábokon időről-időre bemutatok egy-egy művészt az akkor és ott fellépő, kiállító szereplők közül.

zolibohoc-1.jpg

Hirsch Zoltán 1885. február 5-én született egy ötgyermekes dombóvári kereskedő-család harmadik gyerekeként. Törpe volt, 110 centi magasságú. Az aprótermetű fiú családja Pécsre költözött, ahol őt az apja bádogosinasnak adta. Pécsen került először kapcsolatba a cirkusszal. Így írt erről 1942-ben megjelent, Kis ember nagy élete című könyvében.

zolibohoc-könyv-1.jpg

„Egész nap ott őgyelegtem a sátrak körül, valóságos kis bennfentes lettem az artisták világában. Szinte mágikus erővel vonzott magához ez a különös, festett világ és én boldog voltam, ha bármi áron is az artisták közelében lehettem.”

zolibohoc-könyv-2.jpg

1907-ben kerül Pestre, majd Bécsbe ment, mindenhol artista-állást keresve. Az első ajánlat Amszterdamból érkezett, a Schumann-cirkuszból. És innen kezdődik egy elképesztő világ-karrier: Hirsch Zoltán, de most már Zoli bohóc 30 évig járta a világot bohóc-artistaként. A Schumann cirkuszból a Hat Senez nevű artistacsoporthoz szerződött, amely így Hat és fel Senez néven lépett fel a továbbiakban. Artista neve ekkor Fips volt. Beutazta az egész világot, Európa országain kívül járt Észak-Afrikában, fellépett Dél-Amerikában.

1914-ben, a háború kitörésekor, angliai szereplését megszakítva sikerült hazajönnie, Magyarországra. Egy év múlva szerződést kapott a városligeti Beketow-cirkuszban, ahol azután – ha megszakításokkal is – 15 évig szerepelt. Egész további működése alatt ragaszkodott a Városligethez. Ennek nem mond ellen, hogy játszott némafilmekben is.

A Pesti Hírlapban 1926-ban jelent meg Kosztolányi Dezső interjúja Zoli bohóccal. Ebből egy részlet, amelyben Kosztolányi a termetéről kérdezi:

zolibohoc-2.jpg

„Miért maradt törpe? 

Angolkór (Zoli szakszerű. Inkább a tudományban hisz, mint a régi babonákban, melyek szerint a törpék hátgerincét denevérhájjal, vakondzsírral kenik meg a rossz szellemek.) Meg azután púpos is vagyok. Igen, igen. Ez valamikor fájt. De mostan. (Kitárja a karját és úgy kacag, fölszabadultan, boldogan, gúnyosan is, mint a lángész, aki a hibájából él. Szinte megnő, legalább öt centiméterrel.) Ez egészen más. Az apám ellenezte a pályámat, de később ő is örült.) Íme egy ember, akinek a mindenkori tömegek ősi kívánsága, a ’panem et circenses’ egyszerre teljesült be, mégpedig úgy, hogy a cirkusz mindjárt kenyeret is adott neki.)”

1925-ben lépett fel a híres londoni Olympia cirkuszban, amelynek sztárja lett. Ezt követte számos fellépés Európa nagyvárosaiban. Mindezt a háború (most már a második) kitörése akasztotta meg. Hazatérve, itthon a Fényes-cirkuszban lépett fel, magi tehette. Az itthoni szakma szeretetéről tudósított 1935-ben a Friss Újság:

Zolibohoc-4.jpg

„Ötvenedik születésnapja alkalmából barátai és tisztelői: artisták, színészek, művészek ünnepelték a kis Zolit, aki hatalmas ezüst koszorút kapott ajándékba. Életnagyságú koszorút, valamivel nagyobb is volt, mint maga az ünnepelt.”

1943 februárjában és márciusában lépett fel a Művészakcióban, Lakner bácsi: A kis csavargó című gyermekoperettjében.

zolibihoc-5.jpg

1944 júniusában számolt be néhány napilap, hogy Zoli bohócot toloncházba vitték és internálták. Az ok egyrészt könyvének tiltott árusítása volt, másrészt a rendeletben előírtnál kisebb méretű sárgacsillagot vart fel a kabátjára. A városi legenda szerint, amikor erre figyelmeztették, búsan válaszolt: „Azt hittem kérem, hogy törpének kisebb csillag is elég.”

Auschwitzban vesztette életét, feltehetően 1944-ben.

A képek önéletrajzi könyvében – Zoli: Kis ember nagy élete… Önéletrajz. A szerző sajátja. 1942. – jelentek meg

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
10 ingyenes, online zsidó családfakutató adatbázis
Hírek, lapszemle
Tüntetés Gázában: tömegek demonstrálnak a Hamász ellen