A Kerti Katalin volt tatai polgármester által vezetett Goldberger Alapítvány a holokauszt 80. évfordulója alkalmából emléktáblát avatott dr. Wächter Pál orvos és családtagjai, valamint a mártírhalált halt tatai orvosok tiszteletére. Az emléktábla elhelyezését annak a háznak a jelenlegi tulajdonosai – Fesser Ágnes és Koós János – kezdeményezték, ahol egykor dr. Wächter Pál és családja élt.
A tatai Bercsényi utca 3. számú háznál megrendezett eseményen Kerti Katalin, a Goldberger Alapítvány vezetője elmondta: „egyedülálló kezdeményezésről van szó, hiszen első alkalommal kerül sor városunkban (de talán a megyében is) olyan emléktábla elhelyezésére, amit a ház jelenlegi tulajdonosai, Fesser Ágnes és Koós János kezdeményeztek azért, hogy kifejezzék nagyrabecsülésüket és tiszteletüket az ingatlan egykori zsidó lakói, a mártírhalált halt dr. Wächter Pál orvos-fogorvos és családja előtt.
Egyedülálló vállalásuk elismerésére a köszönet szónál erősebb kifejezést kellene használnom. A Goldberger Alapítvány a terv mellé állt azzal, hogy az emléktábla teremtsen alkalmat a főhajtásra azok előtt a tatai orvosok előtt is, akiket a holocaust áldozatai között kell számon tartanunk".
Hozzátette: „köszönettel tartozunk az önkormányzat döntéshozóinak, akik a városi kulturális alap pályázati keretéből anyagi segítséget biztosítottak a megvalósításhoz". Mint mondta, nagy öröm, hogya tatai születésű dr. Toronyi Éva sebész, egyetemi docens – rangot adva az eseménynek – elvállalta a táblaavatás feladatát.
Dr. Toronyi Éva beszédében elmondta: tisztelet és köszönet illeti Fesser Ágnest és férjét, Koós Jánost, akik – miután megvásárolták ezt a házat – elkezdtek kutatni a ház korábbi tulajdonosainak kiléte iránt és megtudták, hogy dr. Wächter Pál fogorvos és nővérei laktak ebben a házban, akiket a származásuk miatt a vészkorszakban elhurcoltak és elpusztítottak a haláltáborokban. Ez indította az új tulajdonosokat arra, hogy emléktáblát állítsanak emlékükre.
Dr. Toronyi Éva felidézte: „nagyon sokat hallottam édesapámtól és a fivérétől ezekről az emberekről, különösen sokszor említették az Auschwitzban megölt dr. Balla János szülész-nőgyógyászt, aki a világra segítette édesapámat és testvéreit. Ezek az orvosok tisztességgel gyakorolták a hivatásukat, köztiszteletnek örvendtek, hasznos tagjai voltak a kisváros közösségének".
Hangsúlyozta: „átéreztem mindazt, amit akkor mindannyian átélhettek a barátok, a szomszédok elhurcolásakor. Mindketten saját biztonságuk és életük kockáztatásával megtettek mindent, amit lehetett, hogy segítsenek: családot rejtegettek a saját otthonukban, katolikus keresztelőt, esküvőt szerveztek a megmenekülés reményében, de sajnos mindhiába. Én ebben a filoszemita szellemben nőttem fel és ezt adtam tovább a gyermekeimnek is".
Hogy miképpen kerül egymás mellé az antiszemita Magyary Zoltán és a Wächter család emléktáblája? Erre Kerti Katalin kitért a beszédében:
„Ebben a házban született 1888-ban dr. Magyary Zoltán, a magyar közigazgatás egyik leginkább meghatározó elméleti és gyakorlati szakembere, nemzetközileg elismert tudósa, városunk fejlesztésének elkötelezett harcosa. Felkarolta Tata és Tóváros egyesítésének tervét, mely 1938-ban megvalósult.
Ugyanakkor nem hallgatható el, hogy Magyary Zoltán a Horthy-rendszer ideológiáját alapvetően meghatározó antiszemitizmus egyik elméleti támogatója, a fajvédelem fontosságát zászlajára tűző Gömbös-kormány kormánybiztosa volt, aki a hirhedett antiszemita Imrédy Bélával kifejezetten baráti viszonyt ápolt, sőt Szálasi Ferencet is vendégül látta otthonában."
Fotók: Tata város önkormányzata