Sopron: a 78 évvel ezelőtt deportált soproni zsidóságra emlékeztünk

2022. Július 04. / 10:02


Sopron: a 78 évvel ezelőtt deportált soproni zsidóságra emlékeztünk

A Sopronból 78 évvel ezelőtt deportált és meggyilkolt közel kétezer férfira, nőre és gyerekre emlékeztek meg a Soproni Zsidó Temetőben. A város részéről dr. Farkas Ciprián polgármester, a Soproni Zsidó Hitközség részéről Büchler András elnök mondott emlékbeszédet. A SopronMédia beszámolóját olvashatják.

1944. június 29-én csendőrkülönítmények egy gyárépületbe terelték a gettóból a város zsidóságát, majd pár nap múlva a pályaudvarról Auschwitzba szállították őket. Sopron polgármestere emlékező beszédében kiemelte: Sopronból 78 évvel ezelőtt csaknem kétezer magyar zsidó honfitársunkat deportálták Auschwitzba, ahol embertelen körülmények között pusztították el őket.

„Az egykor élő, a város részét képező zsidó közösség tagjai Sopron leghűségesebb polgárai közé tartoztak. Sopron ezt a veszteséget sohasem fogja kiheverni. A városban rendkívül markánsan vannak jelen a zsidó kulturális emlékek, melyeket gondozni és ápolni kell. Ezeket az embereket 78 évvel ezelőtt elpusztította a gyűlölet, de Sopron polgárai szeretve őrzik az ő emléküket.  A Soproni Zsidó Hitközségnek nagy szerepe van abban, hogy a helyi zsidó közösség erősödik, gyarapodik, és megéli a kultúráját és vallását” – fogalmazott beszédében dr. Farkas Ciprián.

sopron-07-02.jpg

A megemlékezésen Büchler András, a Soproni Zsidó Hitközség elnöke beszédében hangsúlyozta: az Auschwitzban történtek legfontosabb tanulsága, hogy a gyűlöletet a lehető leggyorsabban meg kell fogni, hiszen a múltbeli eseményekből láthatjuk, hogy hová vezet az erőszak és az el nem fogadás.

„Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy békében tudjuk együtt élni a világ bármely pontján, függetlenül attól, hogy milyen közösséghez tartozunk. Nagyon fontos, hogy időről időre megemlékezzünk halottainkról és a saját történelmünkről, illetve, hogy a múltbeli eseményekre reflektáljunk. A mai napon arra a 2000 emberre gondolunk, akiket a múltban elhurcoltak, majd meggyilkoltak Auschwitzban. Ezeknek az embereknek nem ez volt a sorsa, hiszen nekik is voltak álmaik, kedvenc receptjük, és barátaik a városban. Arra is emlékezünk, hogy mi történhetett volna ezekkel a polgárokkal, ha a gyűlölet és az erőszak nem végez velük” – fűzte hozzá Büchler András.

sopron-07-01.jpg

Az eseményen Radnóti Zoltán főrabbi is megosztotta gondolatait a jelenlévőkkel.

sopron-07-03.jpg

A megemlékezés végén a résztvevők elhelyezték az emlékezés kavicsait az áldozatok nevét megörökítő falnál.

Fotók: Griechisch TamásFotók: Griechisch Tamás

1944. június 29-én hajnali öt órakor a csendőrkülönítmények felzörgették a gettók lakóit, sorba állították, majd áthajtották őket a Jakobi-féle gyárépületbe, ahonnan július 5-én kiterelték őket a Déli pályaudvarra, ahol már egy vonatszerelvény várta őket. A soproniakon kívül bevagonírozták a Csornáról, Beledről, Kapuvárról behozott zsidókat is, összesen mintegy 3000 embert.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Ma 105 éve született Komlós Juci, a legmosolygósabb színésznő
Zsidó világ
Csak semmi córesz! – elindult a Mazsihisz podcast