Petschauer Attilára, a legtragikusabb sorsú magyar olimpiai bajnokra emlékeztünk

2024. Július 25. / 14:13


Petschauer Attilára, a legtragikusabb sorsú magyar olimpiai bajnokra emlékeztünk

A Holokauszt 80. emlékév keretében a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület kezdeményezésére a magyar vívósport számos kiválósága, zsidó szervezetek vezetői és szimpatizánsok emlékeztek meg a közelmúltban Petschauer Attiláról, a mártírhalált halt vívó olimpiai bajnokról.

Petschauer Attila egykori budai otthona előtt elhelyezett botlatókőnél megjelent  Jakov Hadas-Handelsman, Izrael Állam magyarországi nagykövete, dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, dr. Kunos Péter, a Mazsihisz és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) ügyvezető igazgatója és Jusztin Ádám, a Maccabi-VAC elnöke.

RTG_4002.JPG

A párizsi olimpiára készülő vívók képviseletében Csampa Zsolt, a Magyar Vívó Szövetség elnöke, Boczkó Gábor szövetségi kapitány, Gárdos Gábor, a női kardválogatott edzője és – már útra készen – Battai Sugár és Rabb Krisztián olimpikon kardozók. Ott volt Kulcsár Krisztián olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó, a Magyar Olimpiai Bizottság korábbi elnöke.

A részvevőket Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) elnöke köszöntötte, aki beszédében megemlékezett Petschauer Attila születésének 120. évfordulójáról. Felhívta a figyelmet azokra az embertelen időkre, amikor az ország még a dicsőséget szerzett sportolóit sem védte meg az elszabaduló gyűlölettől, nem tett semmit a kirekesztés és megbélyegzés ellen. Így számos magyar sportoló, olimpikon lett a vészkorszak áldozata, akikre a Holokauszt 80. évfordulójának alkalmából, a párizsi olimpia napjaiban kötelező emlékeznünk. Ezzel is kifejezve, hogy a sport és a gyűlölet bármilyen megnyilvánulása nem járhat együtt.

Kunos Péter, a Mazsihisz-BZSH ügyvezető igazgatója emlékbeszédében részletesen ismertette Petschauer Attila életútját, sportolói pályafutását és tragikus halálát. Ezt a történetet tette szemléletessé, átélhetővé Szabó István A napfény íze című filmje. Nem védte meg őt a Signum Laudisszal járó mentesség a zsidótörvények hatálya alól, sem a kormányzó elismerése. Kiemelte, hogy hőse nem az egyedüli volt, akit kimagasló teljesítménye ellenére, zsidó származása miatt kitaszított a sporttársadalom. Sokan kényszerültek emigrációba vagy lettek a holokauszt áldozatai.

Csampa Zsolt, a Magyar Vívó Szövetség elnöke visszaemlékezésében tisztelettel és elismeréssel beszélt Petschauer Attila mindennapjairól, társasági életéről, újságírói, közéleti szerepéről, ami a mai sportolóknak sok tekintetben nem mindig adatik meg. Külön szólt arról is, hogy a vívósport a magyar olimpiai sportágak között máig a legsikeresebb.  Gerevich Aladár utódai méltók a nagy elődökhöz. 

Jusztin Ádám, a Maccabi-VAC elnöke azokat a friss élményeket idézte, hogy ma is milyen dicsőség a világversenyeken, különösen zsidó sportolók között magyar vívónak lenni.

A megemlékezés végén a résztvevők elhelyezték az emlékezés köveit, és mécseket gyújtottak Petschauer Attila botlatókövénél.

Kirschner Péter írása, a szerző a Mazsike elnöke
Fotók: Róth Tamás / Maccabi Vac

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek