Ma öt éve halt meg Elie Wiesel, az „emberiség hírvivője”

2021. Július 02. / 08:22


Ma öt éve halt meg Elie Wiesel, az „emberiség hírvivője”

A Máramarosszigeten 1928-ban, mélyen vallásos zsidó családban született Elie Wieselt a Nobel-emlékdíjat odaítélő testület nevezte  az „emberiség hírvivőjének”. Az író egyike volt azoknak a holokauszttúlélőknek, akik örök érvényű irodalmi mélységgel tudósítottak az ember által teremtett pokolból.


Elie Wiesel anyanyelve a jiddis volt, hiszen édesanyja haszid, édesapja pedig ortodox zsidó családból származott, s mivel Máramarosszigeten született, a második anyanyelvének a magyar tekinthető. Miután Erdély egy részét visszacsatolták Magyarországhoz, immár az erdélyi zsidóságra is a magyar törvények vonatkoztak. Wieselt – aki ekkor tizenöt éves – is deportálták, a koncentrációs táborokban családja zömét meggyilkolták – nincs mit rajta csodálkozni, hogy a holokauszt után Wiesel nem kíván többé megszólalni magyarul.

Ellenben ír – kiapadhatatlan energiával veti bele magát a szépirodalomba, élete végéig csaknem 60 könyvet publikál. Leghíresebb műve Az éjszaka, amely a világhírt hozta meg számára. Habár sokáig élt Franciaországban, a választott hazája az Egyesült Államok lesz, Bostonban egyetemen tanított, s közben élénk társadalmi tevékenységet folytatott a kirekesztés, rasszizmus, fajgyűlölet és  megkülönböztetés egyik élharcosaként. 

Harmincöt évvel ezelőtt, 1986-ban kapott Nobel-békedíjat ezzel az indoklással: Elie Wiesel az egyik legfontosabb vezéralak és szellemi vezető azokban az időkben, amikor az erőszak, az elnyomás és a fajgyűlölet rányomta bélyegét a világ arculatára. Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét is, ám ezt 2012-ben visszaadta, mert elveivel ellenkezett, hogy Magyarországon újraéledtek a Horthy-kultusz visszás jelenségei. 

Elie Wiesel az Egyesült Államokban halt meg 2016. július 2-án. 

Emlékéből fakadjon áldás!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Ma 75 éve halt meg Zsolt Béla író, újságíró
Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi Mózesről
2024. Március 17. / 08:26

Jonathan Sacks rabbi Mózesről