Nemzetközi delegáció Trócsányi László vezetésével a Rumbach-ban

2021. Augusztus 23. / 16:35


Nemzetközi delegáció Trócsányi László vezetésével a Rumbach-ban

Szerző: Kácsor Zsolt

Trócsányi László európai parlamenti képviselő és korábbi igazságügyi miniszter vezetésével nemzetközi delegáció tett látogatást ma a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában. A vendégek megtekintették a helyreállított épületet, majd megbeszélést folytattak Heisler Andrással, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökével.


A franciául (is) kiválóan beszélő Trócsányi László fideszes európai parlamenti képviselő és volt igazságügyi miniszter vezette azt a nemzetközi delegációt, amely ma látogatást tett a magyar állami forrásokból felújított Rumbach zsinagógában, majd a vendégek Heisler Andrással, a Mazsihisz elnökével beszélgettek a hazai zsidóság helyzetéről. A delegáció tagjaként jelen volt a francia nemzetgyűlés egyik volt képviselője is, aki az apai ágon magyar származású Nicolas Sarkozy elnöksége idején a francia kormány frankofóniáért felelős kormánybiztosa volt.

tr.jpgTrócsányi László és Heisler András

Az imént nem véletlenül említettük, hogy Trócsányi képviselő jól bírja a francia nyelvet, a vendégek ugyanis a  látogatásuk során lényegében azt térképezik fel, hogy az Európai Unióban – s így Magyarországon is – a közéletben folytatott kommunikáció során az angol mellett „munkanyelvként” vajon mekkora szerepe van a francia nyelvnek, s magának a frankofón kultúrának. Ami a Mazsihisz elnökét illeti, a delegációnak vele szerencséje volt, hiszen Heisler András tanulmányai során megtanulta a nyelvet, így franciául köszöntötte a vendégeket, és több, a hazai zsidóság helyzetére vonatkozó kérdésre is jó franciasággal válaszolt. 

Hogy mi volt a delegáció célja, s milyen a francia nyelv jelentősége ma a világban, arról Trócsányi Lászlót kérdeztük. Interjúnkat az alábbiakban olvashatják.

– Mi a delegáció látogatásának a célja?
– A frankofónia jelentőségéről szól majd a Szegedi Tudományegyetem ezen a  héten csütörtökön tartandó rendezvénye, amelyen azt vizsgáljuk, hogy a francia nyelv mennyire képes még a munkanyelv szerepét betölteni Európában. Kontinensünkön – ellentétben az Amerikai Egyesült Államokkal – a többnyelvűség dominál, az Európai Unióban 22 hivatalos nyelvet tartanak nyilván. A munkanyelv az angol, de e mellett más nyelveknek is szerepük van, így természetesen a magyarnak is. A francia a diplomácia egyetemes nyelveként a 19. században rendkívüli jelentőséggel bírt, ám a 21. században is jelentősége van, sőt, egyre nagyobb szerepet kap egyes régiókban és országokban.

–  Ilyen a geopolitikai értelemben stratégiai jelentőségű Libanon, ahol az értelmiség jelentős része francia kultúrával rendelkezik.
– Hát hogyne, igen, abszolút így van, Libanon is ide tartozik, de fontos megemlíteni az afrikai kontinenst, ahol a franciát számos olyan országban beszélik, ahol a lakosság száma folyamatosan növekszik, ennélfogva a francia jelentősége is emelkedik. Nem is beszélve azokról az észak-afrikai arab országokról, Marokkóról vagy Tunéziáról, ahol a francia a mindennapok része.

– A beszélgetés során hallottam, hogy nagyszerűen beszél franciául. Mikor és miért kezdett érdeklődni e nyelv iránt?
– Erre nagyon egyszerű a válasz, a leuveni katolikus egyetemen voltam ösztöndíjas, ott tanultam meg a nyelvet. 

(Fotók: Nagy Ákos/Mazsihisz)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi az időbeli és térbeli szentségekről
Zsidó világ
Amikor Jiszrótól, a midjanita paptól tanult a zsidó nép…